Výkonný ředitel Altavisty odstupuje

Člověk, který nahradí hvězdného Roda Schrocka, bude mít před sebou opravdu mnoho práce.
Altavista, všem známý portál a vyhledavač, si na příštích 12 měsíců vytyčil opravdu vysoké cíle – přepracovat svůj business model, a tím získat nové prodejní kanály a také se pokusit o IPO, tedy o primární emisi na burze, jmenovitě na Nasdaqu.

Tato revitalizace je naprosto nutná, aby Altavista přežila výbuch dot-comů, který se uskutečnil na jaře tohoto roku a donutil mnoho internetových firem k podobným krokům. Altavista také hraje klíčovou roli v mateřské firmě CMGI, které tvoří 26 % všech tržeb. Pokud tedy Altavista nepřežije, stáhne zřejmě s sebou i CMGI, u investorů určitě.

V rámci očištění opouští Altavista strategický záměr stát se portálem. Altavista se od Yahoo lišila tím, že se chtěla stát mediálním portálem. Co se pod tím skrývá, opravdu nevím. Altavista teď zaujímá úplně jinou strategii, která má podle mého názoru smysl. Chce licencovat svoji technologii jiným firmám, trochu jako Google, ale spíše se zaměřit na firmy, které potřebují indexovat obsah ve vlastních sítích a tím usnadnit hledání zaměstnancům. Dalším finance by mělo přinést lepší využití 50 milionů hledání, která proběhnou denně na Altavistě.

Altavista si také chce nechat patentovat některé své služby, hlavně v oblasti marketingu na Internetu. Zase se dostáváme ke kontroverzní otázce o patentech na business modely a služby na Internetu. Nevím, jestli si třeba vzpomenete na Amazon a jeho one-click-ordering, tedy možnost objednat zboží jedním kliknutím. Amazon si to chytře nechal patentovat a začal soudit BN.com, svého největšího konkurenta v oblasti knih, za to, že podobnou službu využívá také. Ještě markantnější je to u Priceline.com; Priceline totiž má celou divizi, která se zabývá patenty. Celý systém obrácených aukcí u Priceline je patentován. Na to doplatila Expedia.com, divize Microsoftu, když začala využívat něco podobného. Priceline se teď také soudí s Microsoftem.

Po odchodu Schrocka budou Altavistu provizorně řídit její president, Greg Memo a její CFO, Ken Barber, kteří v ní pracují od dob, kdy byla oddělena od Compaqu. Rod Schrock zdůvodnil svůj odchod tím, že se chce více věnovat rodině. Možná to bude částečný důvod, ale já bych spíše považoval za pravý důvod nátlak ze strany CMGI. Jsem teď zvědav, zda bude Altavista i bez Schrocka dělat tak obrovské chyby jako dříve.

Váš názor Další článek: První základovka s čipsetem i810E2 na světě

Témata článku: Google, Mateřská firma, Yahoo Finance, REDITEL, Odstup, Coma, ODS, Ředitel, Obrovský smysl, Como


Určitě si přečtěte

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 75

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X