Výkonný počítač, který si spletete s externí mechanikou

Firma SaintSong, jejíž produkty známe i u nás (prodává se tu její Cappuccino pod značkou Umax), představila miniaturní počítač v prostoru externí CD-ROM mechaniky s procesorem Pentium 4.
Miniaturní počítače, které se i s plnou výbavou vejdou do kapsy dnes nejsou nic nového. VIA slaví úspěchy se svou platformou Mini-ITX a budu ještě menší řešení. Často ale kvůli prostorovým omezením nelze integrovat nějak výkonný procesor a počítač je tak vhodný jen na určité úkoly.

Firma SaintSong připravila nový kompaktní počítač, který dokáže nabídnout Pentium 4 až do frekvence 2,8 GHz (P4 Celeron až do 2,2 GHz) ve standardním 478pinovém pouzdru. Čipovou sadu tvoří SiS 651 a SiS962. Paměť je až 1 GB DDR333 ve dvou standardních DDRAM slotech. Grafika využívá 64 MB ze systémové paměti. Jako mechaniku může systém obsahovat libovolnou notebookovou, třeba DVD combo. Notebookový je také 2,5palcový pevný disk s kapacitou až 60 GB. Spotřeba celého počítače je nejvýše 130 W.

O podobném počítači jsme psali již dříve, zde se ale podařilo dosáhnout ještě menších rozměrů a hmotnosti s lepší výbavou. 

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Zepředu je vidět srovnání s obyčejnou počítačovou myší - je to skutečně malé.
Konektorů na zadní straně je více než u mnohých stolních počítačů.

Velmi slušná je nabídka konektorů. Přes své malé rozměry systém obsahuje 3 FireWire porty, 4 USB 2.0 porty, 10/100 Mbps Ethernet, modem, infračervený port, TV výstup (S-Video), PS/2 konektory pro myš a klávesnici, paralelní port a mimo linkového výstupu zvuku i SPDIF výstup. Pro úplnost je tam pochopitelně i VGA.

Rozměry tohoto prcka jsou 205×156×61 mm při váze 1,9 kg. Podporované systémy jsou Windows a Linux.

Zřejmě nejdůležitější je pak cena, ta ale závisí na mnoha dodatečných nákladech distributorů a firem, které se rozhodnou to prodávat pod svou značkou. Dá se ale čekat na úrovni levnějších notebooků. Zatím byl tento počítač představen na CeBITu, na trhu jej tak můžeme případně čekat do několika měsíců.

Diskuze (20) Další článek: Nextra přechází pod vedení hlavního stanu

Témata článku: Video, Linux, Malý rozměr, Výkonný počítač, Slušná výbava, Combo, Kompaktní rozměr, Standardní klávesnice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů