Výkonný počítač bez ventilátorů? Jde to!

Slovem casemodding se označuje vylepšení, úprava či úplná přestavba počítačové skříně. Komu nestačí upravit hotovou skříň, může ji postavit od základů. Jen ti nejlepší si však troufnou vyrobit skříň bez jediného ventilátoru. A to při použití výkonných komponent, jakými je procesor Core 2 Duo E6400 nebo SLI grafická karta GeForce 7950GX2, přičemž vše napájí 600W zdroj.
Výkonný počítač bez ventilátorů? Jde to!
Kapitoly článku

Asi každý, kdo tráví u počítače dlouhé hodiny, ať už prací nebo zábavou, zatoužil po naprosto neslyšném počítači. Hluk vydávaný ventilátory a pevnými disky začal rychle vadit i mně. Rozhodl jsem se tedy tento problém nějakým způsobem vyřešit. Má největší záliba je casemodding, a proto bylo od začátku jasné, že mé řešení bude vlastní výroby. Nekupuji si běžné výrobky, ale pokud je to možné, vše si vyrábím doma svépomocí. Nyní bych se s vámi chtěl podělit o nápady a třeba inspirovat k podobnému řešení.

Dřevěná case

Casemoddingem se aktivně zabývám už tři roky, v prvním roce jsem pracoval na mé první case. Z počátku jsem si chtěl jen vyrobit dřevěnou skříň, která by se mi pěkně hodila do pokoje z olše. Chlazením a odhlučněním jsem se začal důkladně zabývat až později, proto jsem ještě tehdy použil zbytečně mnoho větráků. Přesto jsem si celé chlazení nakonec také vyrobil. Jednalo se o obrovské chladiče ve tvaru vějíře z mědi. Největší je chladič na CPU, který má vyzařovací plochu 16 320 cm2 a váží 5 320 g. Je speciálně uchycen, takže vůbec nezatěžuje desku. Celý počítač se tak dal chladit pouze větrákem ve zdroji. Spínání větráků a jejich otáčky jdou podle potřeby regulovat na zhotoveném podsvětleném ovládacím panelu. Dále jsem vyrobil i odhlučnění HDD a mechanik, ale také informační displej na stůl. Na této skříni a systému chlazení jsem se hodně naučil.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Fanless case

Už když jsem dřevěnou skříň dokončoval, věděl jsem, že by na chlazení a odhlučnění šlo ještě hodně zapracovat. Už v té době, tedy před dvěma lety, jsem měl v hlavě myšlenku, že vyrobím zcela pasivní chlazení. Tato myšlenka mně byla velkou výzvou a tak jsem začal postupně celou case vyvíjet. Jistě znáte například bezvětrákovou (fanless) case TNN od firmy Zalman. Tato skříň mě hodně zaujala tím, že chladí celý systém pomocí velkých pasivních chladičů po stranách, takže nepotřebuje přídavné větráky. Moje inspirace vzešla z této výjimečné kombinace chlazení a řešení skříně.

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmě bylo jasné, že to nebude jednoduchý úkol. Ve svém volném čase jsem postupně do detailu navrhoval celou case, začal shánět potřebný materiál. Doma jsem postupně vyráběl a testoval první pokusné pasivní chlazení.

Klepněte pro větší obrázek

Koncepce skříně bez ventilátorů

Základem celého projektu bylo vymyslet a navrhnout potřebnou koncepci celé fanless case od pasivního chlazení po maximální odhlučnění. Moje skříň má hodně odlišnou koncepci oproti TNN, hlavně z pohledu odhlučnění a chlazení pevných disků i mechanik. V mém provedení jsou tyto komponenty tepelně izolovány od více hřejícího systému, čímž se výrazně sníží teplota pevných disků, které se zbytečně neohřívají od ostatních částí počítače. To bývá problémem většiny pasivně chlazených skříní. Já jej jednoduše vyřešil rozdělením skříně na tři pomyslné části – box na mechaniky, sektor pro čtyři pevné disky a chlazení ostatních komponent v zadní části skříně. Tyto části jsou od sebe tepelně izolovány použitím umělého kamene. Navíc se takto pevné disky a mechaniky daly mnohem lépe odhlučnit.

Klepněte pro větší obrázek

Skříň je vyrobena z polymerního kamene Corralit o tloušťce 8 mm, což je tvrdý materiál, který se opracovává podobně jako dřevo. Lepí se k sobě stejně barevným lepidlem – díky tomu není vidět žádná spára. Materiál je v celé tloušťce stejně pigmentovaný, takže se dá i různě frézovat či brousit a leštit. Existují stovky různých barev i imitací kamenů či pískovce, které jsou už ale hodně drahé (Corian, Staron), proto jsem z počátku zvolil tuto levnější, avšak také vzhledově zajímavou variantu. Další části jsou tvořené hliníkovými chladiči a profily, které jsou stříbrně eloxované. Snažil jsem se dosáhnout rozměrů srovnatelných s běžnými skříněmi – 534×241×567 mm (vך×h).

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Odhlučnění mechanik

Box na mechaniky je tradičně umístěný vpředu nahoře. Tento box má rozměr 210×241×235 mm (vך×h) a slouží k uložení až dvou mechanik a univerzální čtečky karet s potřebnými konektory, které jsou skryty za sklopnými dvířky. Otevírají se klasicky pouhým stlačením a následným otevřením.

Klepněte pro větší obrázek

Cílem bylo mechaniky co nejvíce utišit, vnitřek boxu jsem tak oblepil akusticko absorpčním materiálem – bosáž o tloušťce 25 mm. Mechaniky jsou tak v boxu téměř neslyšitelné. Slyšet jsou pouze při maximální rychlosti, hluk, který vydávají je ale nesrovnatelně nižší, než v běžné skříni.

Klepněte pro větší obrázek

Mechaniky jsou uloženy v koši zhotoveném z 2mm hliníkového podélně děrovaného plechu. Čelo koše je vyrobené z umělého kamene. Vyšroubováním jedné matky ze zadní strany boxu se dá celý koš jednoduše vyjmout. Díky tomu je instalace docela jednoduchá.

Klepněte pro větší obrázek

Aby mechaniky byly co nejtišší, musel jsem zvukově izolovat i přední panel. Obvyklé řešení pomocí nepraktických dvířek jsem nepoužil. Raději jsem utěsnil už prostor kolem čelních panelů mechanik spolu s těsněním z molitanu. Mechaniky jsou v koši připevněné přes mikroporézní pryž, která výborně tlumí nežádoucí rezonance. Za sklopná dvířka jsem ze základní desky vyvedl spínač pro mazání CMOS. Ten se dá zmáčknout například špendlíkem skrz malý otvor.

Klepněte pro větší obrázek

Chlazení a odhlučnění pevných disků

Dalším problémem bylo co nejlepší uložení disků s ohledem na odhlučnění. Odhlučnění disků je ale hodně problematická věc. Ve skříni bez větráků je obvykle problém disky kvalitně chladit. Může za to špatné umístění disků přímo do prostoru s ostatními komponenty. Bez aktivní cirkulace vzduchu se vnitřní prostor více zahřívá. Kvůli tomu se disky umístěné v tomto prostoru nechladí, ale spíše ohřívají. Další ztišení takového disku už není možné, takže bývají odhlučněné nedostatečně. Proto jsem se rozhodl disky oddělit od ostatních komponent a vytvořit pro ně vlastní tepelně izolovaný prostor v přední části skříně.

Klepněte pro větší obrázek

Uložení mělo pojmout až čtyři pevné disky, které by měly jít individuálně vyjmout. Skříň má čtyři oddělené pozice, do kterých se boxy s disky z boční strany zasouvají. Vše se pak zajistí proti vysunutí postranním sloupkem jednoduchým zaklapnutím. Každý disk je uložen na měkkém molitanovém podkladu tloušťky 15 mm s vrchní vrstvou z koženky. Díky této konstrukci je absolutně omezen přenos vibrací.

Klepněte pro větší obrázek

Dále jsem vytvořil boxy pro uložení samotných disků. Bylo důležité nejen co nejlepší odhlučnění, ale také dobré chlazení. Zároveň jsem myslel i na velmi rychlé rozdělání boxu.

Klepněte pro větší obrázek

Box je vyroben z umělého kamene. Rozměr celého boxu je 221×49×182 mm (š×v×h). Vnitřní prostor je oblepen mikroporézní pryží o tloušťce 2 mm, disk tak nevytváří žádné nežádoucí rezonance. Z boku jsem dal také zvukově izolační materiál, který po stlačení chladičů disk utěsní. V zadní části nechybí otvor pro kabely uzpůsobený pro SATA disky. Kolem je také těsnění, které však netěsní úplně neprodyšně, neboť některé disky nemohou být zcela uzavřeny.

Klepněte pro větší obrázek

O chlazení se starají dva pasivní chladiče po stranách. Aby se disk dobře chladil, je nutné mezi chladič a disk dát měkkou teplovodivou pryž, aby se vyrovnaly nerovnosti na bočních stěnách disku. Použil jsem pryž o tloušťce 1,5 mm ve třech vrstvách. to zajistí mnohem lepší izolaci vibrací přenášených na hliníkové pasivy. Pryž je k pasivu připevněna pomocí tenké samolepící hliníkové pásky. Protože je box hodně široký, musel jsem k odvodu tepla na chladič použít hliníkový profil 30×10 mm. Chladiče jsem dal žebry horizontálně. Mohlo by se zdát, že je to méně vhodné z hlediska stoupání teplého vzduchu směrem nahoru. Pro pevný disk je toto chlazení naprosto dostačující a z mého pohledu je to i vzhledově celkově zajímavější. Chladiče jsou k disku z boku přitlačeny pomocí excentrického spojovacího kování, které se jednoduše uvolní pootočením šroubováku.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Izolovaný prostor, Celý disk, Maximální teplota, Chlazení, Past, Rychlá operace, Zadní strana, Skříň, Riva, Izolační materiál, Defaultní nastavení, Minimální teplota, Zalman, Horní strana, Zdroje, Everest, HTTP, Deska, F.lux, Eloxovaný hliník, Originální způsob, Omezený prostor, Southbridge, Chladič, Hliníkový kryt


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF