Intel | SSD

Výkonné SSD Intel Optane 905p je nově k dispozici s kapacitou až 1,5 TB

Výkonné SSD Intel Optane 905p je nově k dispozici s kapacitou až 1,5 TB

Začátkem tohoto roku představil Intel nové modely vlastních SSD Optane 905p, které jsou zaměřené na opravdu náročné uživatele, protože nabízí nejen vysokou sekvenční rychlost, ale hlavně skvělý výkon při náhodném zpracování dat. Nově je k dispozici verze s vyšší kapacitou.

Původní modely Intel Optane 905 byly dostupné s kapacitou 480 GB a 960 GB, ale nově bude možné pořídit modely i s kapacitou 1,5 TB. Stejně jako u předchozích modelů, i tentokrát jsou na výběr dvě varianty – karta do slotu PCI Express ×4 nebo formát U.2, která přes prodlužovací adaptér používá rozhraní M.2 spolu s externím SATA napájením.

Klepněte pro větší obrázek
Intel Optane 905p ve formátu U.2

SSD používají 20nm paměťové čipy 3D XPoint, přičemž rychlost sekvenčního čtení je až 2,6 GB/s a u zápisu je to pak 2,2 GB/s. V případě náhodného čtení a zápisu jsou rychlost až 575 tisíc IOPS, respektive 550 tisíc IOPS. Spotřeba v klidu je 6,2 W a při maximálním zatížení nepřekoná 18,6 W. Odezva při čtení a zápisu je extrémně nízká – pouze 10 mikrosekund.

Klepněte pro větší obrázek
Intel Optane 905p jako karta do slotu PCI Express ×4

Za luxus v podobě nadstandardního výkonu si ale připlatíte, očekávaná cena bude kolem 50 tisíc korun s DPH.

Diskuze (9) Další článek: Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Témata článku: Intel, SSD, Sata, Vysoká kapacita, Maximální zatížení, Nový model, Náhodné čtení, Kapacita, Výkonný SSD, Původní model, Model, Předchozí model, Slot, Sekvenční čtení, Nadstandardní výkon, DPH, Skvělý výkon, Náročný uživatel, PCI Express, Čtení, Rychlost, Očekávaná cena, Zápis


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů