Výkonné grafické karty řady RTX od Nvidie se dají uchladit i pasivně, ukazuje PNY. Má to ale háček

Pokud jde o nejvýkonnější grafické karty řady GeForce RTX od Nvidie, vždy je s tím spojené i obří a hlučné chlazení a je jedno, jestli grafika používá jeden nebo tři ventilátory. Při plném vytížení se z grafiky stane „vysavač“. Nyní ale společnost PNY představila tyto nejvýkonnější modely Quadro RTX pro profesionální segment, které mají pouze pasivní chladič.

Konkrétně se jedná o modely Quadro RTX 6000 a 8000, které se oproti standardním variantám liší pouze mírně nižšími frekvencemi jader a pamětí, s čímž souvisí i mírně nižší výkon z 16,3 TFLOPS na 14,9 TFLOPS. Důležitější je ale i snížení TDP z 295 W na 250 W.

Stále se však jedná o obrovské množství tepla, které je nutné odvádět. V čem je tedy háček? Karty jsou sice vybavené pasivním chladičem, vyžadují ale externí aktivní vzduchové chlazení. To znamená rychlé proudění vzduchu ve skříni, které musí být i dobře zacílené tak, aby procházelo mohutným žebrovaným chladičem na grafice. Tento způsob se často používá v serverovém segmentu a je možné ho vidět například i v novém Macu Pro od Applu.

PNY tak tyto grafiky tak nabízí primárně pro datacentra. Ceny zatím nebyly uvedeny.

Diskuze (16) Další článek: Broadcom uzavřel s Applem kontrakty za 15 miliard dolarů. Bude dodávat i bezdrátové čipy

Témata článku: Hardware, Nvidia, Grafické karty, Datacentra, Quadro, Mac Pro od Applu, Kart, Háček, PNY, Chladič, Quadro RTX, GeForce RTX od Nvidie, Chlazení, Grafika, Segment

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty