Procesory | Operační systémy | Čína

Výkonné čínské čipy Zhaoxin už běží na čínském operačním systému UOS. Čína se zbaví i závislosti na Windows

Před pár dny jsme psali o chystaných nových čínských procesorech výrobce Zhaoxin, které budou mít až 32 jader a budou podporovat moderní technologie jako je PCI Express 4.0, operační paměti DDR5 a hlavně pokročilou 7nm technologii výroby díky továrnám TSMC.

Nyní se však objevily informace o tom, že procesory Zhaoxin jsou již kompatibilní s čínským operačním systémem UOS (Unity Operating System) od Tongxin Software. Systém lze provozovat na stávajících modelech desktopových čipů KaiXian KX-6000 a serverových čipů KaiSheng KH-30000.

Seed48884-802d-4cee-a451-68f34d2daf6d.jpg
Čínský operační systém UOS

Vzhledem k tomu, že čipy mají i moderní integrovanou grafikou, je možné na systému plynule přehrávat video ve vysokém rozlišení a využívat další pokročilé grafické funkce. Tvůrci tohoto operačního systému ale spolupracují i s dalšími čínskými výrobci procesorů jako Hygon, Kunpeng, Shenwei, Feiteng nebo Loongson, takže se Čína dokáže kromě samotných čipů velmi jednoduše zbavit závislosti i na operačním systému Windows.

Sa543e1ac-cd22-4d38-95ef-a3a76225fc1a.jpg
Čínský operační systém UOS

Je pochopitelně otázkou, jak to bude se zabezpečením tohoto operačního systému, protože za sebou nemá tak dlouhý vývoj a odstraňování chyb a děr jako jiné systémy, které jsou již desítky let v provozu. Pokud se k tomu přidají i případná zadní vrátka, která určitě rádi využijí i hackeři či jiné vládní organizace, možná na tom bude zabezpečení ještě hůře, než s aktuálními systémy pocházejícími z USA.

Diskuze (73) Další článek: Komunikační aplikace ToTok fungovala jako špionážní nástroj Spojených arabských emirátů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,