SSD | Úložiště | Základní desky

Výkonná SSD pro PCI Express 5.0 budou širší i delší. S kapacitou to ale nesouvisí

Výkonná SSD pro PCI Express 5.0 budou širší i delší. S kapacitou to ale nesouvisí

Drtivá většina SSD do slotu M.2 pro počítače je k dispozici ve formátu 2280, což znamená šířka 22 mm a délka 80 mm. Formátů je ale mnohem více a jak to vypadá dle prvních úniků, které se objevily na twitteru, s nadcházející generací SSD pro PCI Express 5.0 se dočkáme přechodu na trošku větší rozměry.

V rámci podrobných specifikací pro základní desky Gigabyte X670 Aorus Pro AX, X670 Aorus Mster, X670 Aorus Xtreme a X670 Aero D se totiž objevuje zmínka o tom, že slot M.2 je vybaven pasivním chladičem pro SSD Gen5 o formátu 25110, tedy s šířkou 25 mm a délkou 110 mm.

I když jde o malý rozdíl oproti stávajícímu standardu 2280, výrobci základních desek musí s milimetry navíc počítat, aby se budoucí generace takových SSD do slotu dala zasunout a nepřekážely například sloty PCI Express pro grafické karty a další části na desce.

Klepněte pro větší obrázek

SSD pro PCI Express 5.0 budou hodně výkonné (až kolem 14 GB/s), takže se budou i hodně zahřívat, a tím pádem budou ve většině případů potřebovat i větší rozvaděče tepla. Kvůli kapacitě ale zvětšení zatím nebylo potřeba, protože i největší 8TB modely pro PCI Express 4.0 si stále vystačí s formátem 2280. S většími rozměry ale bude určitě možné na SSD osadit více čipů.

Uvidíme, jaká nakonec bude nabídka modelů (spekuluje se i o formátu 22110, který bude jen delší), protože prvních kusů se dle vyjádření Silicon Motion dočkáme nejdříve na konci letošního roku (v té době už bude nejen Intel, ale i AMD podporovat PCI Express 5.0), přičemž větší nabídka modelů SSD s PCI Express 5.0 bude spíše až v roce 2023 a 2024.

Diskuze (8) Další článek: Přesnější předpověď počasí může lidem ročně ušetřit miliony dolarů na elektřině

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Technologie, AMD, Intel, SSD, Úložiště, Základní desky, Formát, Slot, Silicon Motion, Počítač, PCI Express, Aero D, Základní deska, Kapacita, Axa, Základní desky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Letní slevová smršť na Steamu začíná. Koupíte si desítky herních hitů za zlomek ceny
Michal Maliarov
Slevové akceSteam
Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač. Narodil se před 110 lety

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač. Narodil se před 110 lety

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner
Alan TuringIT OsobnostiHistorie
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware