SSD | Úložiště | Základní desky

Výkonná SSD pro PCI Express 5.0 budou širší i delší. S kapacitou to ale nesouvisí

Drtivá většina SSD do slotu M.2 pro počítače je k dispozici ve formátu 2280, což znamená šířka 22 mm a délka 80 mm. Formátů je ale mnohem více a jak to vypadá dle prvních úniků, které se objevily na twitteru, s nadcházející generací SSD pro PCI Express 5.0 se dočkáme přechodu na trošku větší rozměry.

V rámci podrobných specifikací pro základní desky Gigabyte X670 Aorus Pro AX, X670 Aorus Mster, X670 Aorus Xtreme a X670 Aero D se totiž objevuje zmínka o tom, že slot M.2 je vybaven pasivním chladičem pro SSD Gen5 o formátu 25110, tedy s šířkou 25 mm a délkou 110 mm.

I když jde o malý rozdíl oproti stávajícímu standardu 2280, výrobci základních desek musí s milimetry navíc počítat, aby se budoucí generace takových SSD do slotu dala zasunout a nepřekážely například sloty PCI Express pro grafické karty a další části na desce.

Klepněte pro větší obrázek

SSD pro PCI Express 5.0 budou hodně výkonné (až kolem 14 GB/s), takže se budou i hodně zahřívat, a tím pádem budou ve většině případů potřebovat i větší rozvaděče tepla. Kvůli kapacitě ale zvětšení zatím nebylo potřeba, protože i největší 8TB modely pro PCI Express 4.0 si stále vystačí s formátem 2280. S většími rozměry ale bude určitě možné na SSD osadit více čipů.

Uvidíme, jaká nakonec bude nabídka modelů (spekuluje se i o formátu 22110, který bude jen delší), protože prvních kusů se dle vyjádření Silicon Motion dočkáme nejdříve na konci letošního roku (v té době už bude nejen Intel, ale i AMD podporovat PCI Express 5.0), přičemž větší nabídka modelů SSD s PCI Express 5.0 bude spíše až v roce 2023 a 2024.

Diskuze (8) Další článek: Přesnější předpověď počasí může lidem ročně ušetřit miliony dolarů na elektřině

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Technologie, AMD, Intel, SSD, Úložiště, Základní desky, Kapacita, Axa, Silicon Motion, Základní deska, PCI Express, Formát, Pro, Ale, Počítač, Aero D, Slot, Pevné disky SSD na Heureka.cz