Radeon RX 6000 | AMD | Grafické karty

Výkon v ray tracingu bude u Radeonů RX 6000 nejspíše slabší než u Nvidie

Při velkém představí nových desktopových grafických karet Radeon RX 6000 od AMD jsme se nedočkali žádné zmínky o tom, jaký výkon karty poskytují při zapnutém ray tracingu, což je jedna z hlavních vlastností, kterou se pyšní konkurence v podobě Nvidie.

Nvidia používá a uvádí počet jader pro akceleraci ray tracingu, ale také pro akceleraci umělé inteligence pomocí tensor jader. Grafické karty AMD Radeon RX 6000 obsahují v čipu rovněž specializované obvody, které mají označení „Ray Accelerators“ (RA) a každá výpočetní jednotka (CU) obsahuje jeden takový akcelerátor. To znamená, že Radeon RX 6800 má 60 akcelerátorů, Radeon RX 6800 XT 72 akcelerátorů a Radeon RX 6900 XT pak 80 akcelerátorů.

Klepněte pro větší obrázek

Stejný poměr akceleračních jednotek vůči výpočetním jednotkám by měly mít vzhledem ke stejné architektuře RDNA i nové herní konzole (Xbox Series X – 52 CU/RA, XSS – 20 CU/RA, PlayStation 5 – 36 CU/RA). Dle testů od AMD pomocí nástroje přímo od Microsoftu (DirectX Ray tracing SDK, Procedural Geometry Sample) tyto akcelerátory umožňují zrychlení zpracování až 13,8× oproti řešení přes softwarové zpracování. Test byl naměřený jen u modelu Radeon RX 6800 XT, kde byl výsledek 471 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní se ale objevily informace na Redditu, podle kterých má GeForce RTX 2080 ve stejném testu 308 fps a GeForce RTX 3080 pak velmi vysokých 635 fps a GeForce RTX 3090 dokonce 749 fps.

Podle těchto testů to tedy vypadá, že při zpracování ray tracingu je GeForce RTX 3080 o přibližně 33 % rychlejší než Radeon RX 6800 XT a GeForce RTX 3090 pak o 59 % rychlejší.

Těmto výsledkům se nelze příliš divit, Nvidia má již druhou generaci ray tracing jader a navíc jich do čipu dává stále více. Na porovnání reálného výkonu si budeme muset počkat až s běžnými hrami, ale převahu Nvidie v tomto směru lze určitě očekávat.

Uvedení grafických karet Radeon RX 6000

Pokud vám představení uniklo, můžete si ho pustit přímo zde:

Diskuze (16) Další článek: Evropa stvrdila podpisem účast na návratu na Měsíc. Poslední článek řetězce ale krvácí

Témata článku: Technologie, Microsoft, Radeon RX 6000, AMD, Grafické karty, Nvidia, DirectX, Reddit, Architektura, FPS, GeForce, Grafická karta, EEF, DirectX Ray, Radeon, Radeon rx, SDK, Akcelerátor, Test


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači