AMD | Grafické karty | Radeon RX 6000

Výkon v ray tracingu bude u Radeonů RX 6000 nejspíše slabší než u Nvidie

Při velkém představí nových desktopových grafických karet Radeon RX 6000 od AMD jsme se nedočkali žádné zmínky o tom, jaký výkon karty poskytují při zapnutém ray tracingu, což je jedna z hlavních vlastností, kterou se pyšní konkurence v podobě Nvidie.

Nvidia používá a uvádí počet jader pro akceleraci ray tracingu, ale také pro akceleraci umělé inteligence pomocí tensor jader. Grafické karty AMD Radeon RX 6000 obsahují v čipu rovněž specializované obvody, které mají označení „Ray Accelerators“ (RA) a každá výpočetní jednotka (CU) obsahuje jeden takový akcelerátor. To znamená, že Radeon RX 6800 má 60 akcelerátorů, Radeon RX 6800 XT 72 akcelerátorů a Radeon RX 6900 XT pak 80 akcelerátorů.

Klepněte pro větší obrázek

Stejný poměr akceleračních jednotek vůči výpočetním jednotkám by měly mít vzhledem ke stejné architektuře RDNA i nové herní konzole (Xbox Series X – 52 CU/RA, XSS – 20 CU/RA, PlayStation 5 – 36 CU/RA). Dle testů od AMD pomocí nástroje přímo od Microsoftu (DirectX Ray tracing SDK, Procedural Geometry Sample) tyto akcelerátory umožňují zrychlení zpracování až 13,8× oproti řešení přes softwarové zpracování. Test byl naměřený jen u modelu Radeon RX 6800 XT, kde byl výsledek 471 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní se ale objevily informace na Redditu, podle kterých má GeForce RTX 2080 ve stejném testu 308 fps a GeForce RTX 3080 pak velmi vysokých 635 fps a GeForce RTX 3090 dokonce 749 fps.

Podle těchto testů to tedy vypadá, že při zpracování ray tracingu je GeForce RTX 3080 o přibližně 33 % rychlejší než Radeon RX 6800 XT a GeForce RTX 3090 pak o 59 % rychlejší.

Těmto výsledkům se nelze příliš divit, Nvidia má již druhou generaci ray tracing jader a navíc jich do čipu dává stále více. Na porovnání reálného výkonu si budeme muset počkat až s běžnými hrami, ale převahu Nvidie v tomto směru lze určitě očekávat.

Uvedení grafických karet Radeon RX 6000

Pokud vám představení uniklo, můžete si ho pustit přímo zde:

Diskuze (16) Další článek: Evropa stvrdila podpisem účast na návratu na Měsíc. Poslední článek řetězce ale krvácí

Témata článku: Technologie, Microsoft, AMD, Nvidia, Grafické karty, Reddit, Architektura, Radeon RX 6000, DirectX, Akcelerátor, Bude, Grafická karta, Radeon, FPS, DirectX Ray, GeForce, EEF, SDK, Radeon rx, Test, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
První příběhové rozšíření pro Dying Light 2 se připomíná krátkým teaserem

První příběhové rozšíření pro Dying Light 2 se připomíná krátkým teaserem

V Bloody Ties se vydáme ještě hlouběji do temného apokalyptického světa.

Michal Maliarov
Dying Light 2VideoDLC
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware