Bobanowicz
14. 2. 2025 • 14:16

Asi uz je soucasny vykon pro vetsinu lidi dostatecny.
Ja uz par let dokonce bezne nastavuji undervolting a underclock na CPU, pametech i GPU, aby pocitac tolik nezral a byl tichy.
Ve vykonovych testech sice ziskam o cca 10% nizsi hodnoty nez by standardne odpovidalo dotycnemu hardware, ale spotreba klesne vyrazneji, pocitac je i v zatezi usporny, tichy, chladny, pricemz realne nizsi vykon nepozoruji.
Jojo, kde jsou ty doby, kdy jsem obdivoval kamaradovu PC-AT 286 masinu pro kterou si sam vyrobil vodni chlazeni pro procesor a cipovou sadu a vymenou oscilatoru (frekvence byla napevno nastavena oscilatorem a nedala se softwarove menit) zvedl frekvenci z puvodnich 12MHz na nejakych 40. A pak jsme obdivovali vysoke hodnoty namerene v PC Tools. 😃

Libor Žák
14. 2. 2025 • 8:30

Úvaha. Je pravda, že pro běžnou práci a to i základní programování, grafiku, úpravy fotografií i jednoduchý střih videa a hraní starších her dnes tačí prakticky lowend. Ano, vše déle trvá, více se to zahřeje, ale příležitostný kreativec nebo příležitostný nenáročný hráč si vystačí i s 8 až deset let starou nadupanější sestavou, nebo dnešním lowendem a midendem, což je asi lepší varianta vzhledem k váze a spotřebě laptopů.
A ano, rozhodně to není na každodenní práci v IT nebo pro profesionální fotografy a videotvůrce. Není to pro hráče, co si chtějí zahrát novější superpecky, i kdyby pět let staré. Ale jsou hry staré 15 let, které jsou na hraní fantastiické i dnes a příležitostný méně náročný hráč ani jen ty fakt dobré nedohraje do smrti. A kdo má zájem o ty super pecky, tak si zaplatí GeForce NOW nebo jinou službu a stačí mu jen dobré připojení a střední výkon. Cena 139 Kč placená deset let rozhodně vyrovná cenu potřebně výkonného počítače. Takže honění se za výkonem je nesmysl, pokud ho opravdu nepotřebujete nebo vám nepřinese nějakou fak super výhodu. Spousta lidí si to už dnes uvědomuje. Co je největší novinka v počítačích a telefonech v posledních třech letech? AI a ta váš procesor fakt nevytíží. Výkon se přesouvá do datacenter. Takže náhoda to fakt být nemusí. Ale ve chvíli, kdy na počítači nejen hrajete, ale i pracujete, tak pak už může být věc jiná, spousta výrobců softwaru cloudové řešení svých aplikací nemá a spousta tvůrců, by jim zase svá data nemusela chtít svěřit. Navíc občas chcete pracovat i mimo připojení. Takže tam se železo vyplatí.

Machaut
14. 2. 2025 • 7:41

Takže zhodnocení. Výkon mobilních ani desktopových procesorů neklesá, jen lidé s přechodem na Win 11 kupují víc základní sestavy a hodně firem také přechází na notebooky s dokovací stanicí, kde jsou úspornější a míň výkonnější procesory nežli v desktopech. Z těchto zařízení se odesílá více testů a tím vzniká ten zmíněný pokles. Pokud se podívate na passmark těch nových desktopových procesorů i nových generací mobilních procesorů, výkon stále roste.

Názor byl 1× upraven, naposled 14. 2. 2025 07:41

Láďa Tupý
14. 2. 2025 • 7:26

Je to sice zábavná informace, určitě skvělá na rozpoutání vášnivé diskuze (rozumněj hádek). Ale nic víc, příčina je neznámá.

Bzuci.
13. 2. 2025 • 15:17

Na jednu stranu cloveka zamrzi, ze se zbrzdil vyvoj CPU.Na druhou stranu ja uz mam dneska dost vykonu i od jakehokoli lowendu. A nejvic modni vykon dnesni doby, AI, stejne resi akceleratory.Trochu me mrzi, ze moc neklesa spotreba. Intel se pokus naznakem napodobit Apple a integrovat pamet, ale pokracovat v tom nebudou. Ty nejvic low power stroje zerou porad stejne, jako dvacet let zpatky, akorat maji lepsi akumulatory a jsou podstatne levnejsi.Trochu me prekvapuje, ze nevysel stroj, ktery by umel CPU hotswapovat pomoci ovladaci aplikace. Zapnout cely druhy ciplet, uspat 2/3 grafiky a podobne.

DejvN
13. 2. 2025 • 13:49

Titulek vypadá že klesá výkon procesorů.
Ve skutečnosti je možné že lidé více testují Passmarkem své staré sestavy. Pokud to teda Passmark počítá jako průměrnou hodnotu ze všech testů v daném období.

Určitě si přečtěte

Články odjinud