Vyhrála Miss Internet 2000 zaslouženě?

Tuto a další otázky si klade jako ve všech případech, kde jsou vítězové a poražení, plno lidí, ale i poražených. Dnes jsem vyzpovídal Cybermiss, Miss sympatie a nakonec i Miss Internet 2000, ale i další finalistky, nakonec i sám ředitel soutěže pan Fikáček. Odpovědi jsou více než zajímavé.
Tuto a další otázky si klade jako ve všech případech, kde jsou vítězové a poražení, plno lidí, ale i poražených. Dnes jsem vyzpovídal Cybermiss, Miss sympatie a nakonec i Miss Internet 2000, ale i další finalistky. Odpovědi jsou více než zajímavé.

Kdo všechno odpovídal tentokrát? Kateřina Černá, Kateřina Dubová, Šárka Hrabalová, Jana Pavlasová (Cybermiss), Zdeňka Hašková (Miss sympatie) a nakonec Miss Internet 2000 Jasna Sýkorová. Jako překvapení odpovídá na stejné otázky i ředitel soutěže Jan Fikáček.

1) Jaké vývojové prostředí (resp. jaká, pokud jich bylo víc) jste používala pro tvorbu svých stránek a jaké byste doporučila (pokud by to nebylo totéž)?
Kateřina Č: Frontpage 2000, Adobe Photoshop 5.5
Kateřina D: Obrázky zpracovávám převážně ve Photoshopu a HomeSite mi pak slouží na HTML.
Šárka: Použila jsem Dreamweaver 3, na zpracování grafiky Fireworks 3, něco jsem psala přímo v kódu (PHP skripty).
Jana: Dreamweaver 3 a Flash 4, Flash 5, doporučila bych totéž a k tomu Visual Interdev 6
Zdeňka: Použila jsem FrontPage2000, je to jednoduchý uživatelsky příjemný nástroj.
Jasna: Používám programy HomeSite, Flash a Dreamweaver.
Honza: Bohužel jsem byl nucen přenechat tvorbu webu Miss Internet profesionálům neboť na to už nemám čas. Ale když jsem ještě v roce 96 a 97 weby dělal, psal jsem většinou html zdroják v Notepadu, pár věcí ve FrontPage (klikací mapy) a v Netscape editoru a na něco pomocí Homesite.

2) Jaký programovací jazyk je podle vašeho názoru nejperspektivnější?
Kateřina Č: Java Script
Kateřina D: To záleží na mnoho aspektech, osobně to vidím na Borland C, Deplhi, Visual Basic, Java.
Šárka: PHP, protože je jednoduchý na naučení, robustní, a je volně šiřitelný.
Jana: Obecně C++, z hlediska tvorby webu Java a C# (ASP+)
Zdeňka: Záleží programování čeho ? Je toho spousta, je těžké si vybrat , každá věc se hodí na něco jiného.
Jasna: Myslím, že skupina jazyků okolo Flashe je zatím nejperspektivnější. Pracuje totiž i se čtvrtým rozměrem, časovou rovinou.
Honza: Naposledy jsem dělal nějaký program na vysoké škole (to už je 20 let). Byla to simulace 9-ti rozměrného superstringového objektu. Ted už ale skoro nevím, co je to programovací jazyk.

3) Jaký druh internetového připojení používáte a jaký byste chtěla používat?
Kateřina Č: dial-up
Kateřina D: „Sedím“ na pevné lince, takže bych nic neměnila :o)) Uvažuji také o připojení domácího počítače, proto uvažuji o nákupu modemu. Ještě jsem se nerozhodla, jsem zvyklá na rychlé a neustálé připojení. Ovšem i modem má své výhody, externí typy můžete bez větších problémů přenášet mezi několika počítači a tak se můžete připojit prakticky kdekoliv.
Šárka: Klasické přes telefon, do budoucna bych se chtěla připojit přes satelit nebo ISDN
Jana: Zatím používám modem, samozřejmě, že bych uvítala pevnou linku :-))
Zdeňka: Používám jak pevné připojení, tak připojení přes komutovaný spoj, jsem vcelku spokojená, až na cenu :o)))
Jasna: Používám klasické připojení přes modem. Možná časem zvážím zavedení kabelové televize s připojením přes kabel.
Honza: V Belgii kabelovku, doma chaboučký dial-up 14 kilo, ale to proto, že v jednom zaměstnání (PřF UK) visíme na stopadesátpětce ATM a v druhém (www.e-area.cz) mi slouží 64 kilová pevná linka. Těším se, že bude i doma brzy alespoň 64 kilo asi po mikrovlně.

4) Do jaké míry změnil internet váš život a jak?
Kateřina Č: Právě přes internet jsem si našla přítelkyni z U.S.A. – Utahu a dopisujeme si spolu přes dva roky. Myslím, že nebýt mailů, náš dopisovací vztah by skončil na bodu mrazu. Víme všichni dobře, jak rychle funguje naše pošta.
Kateřina D: Velmi mi usnadnil možnost komunikace a informovanosti. Díky Internetu jsem poznala spoustu zajímavých lidí a věcí a mnohému jsem se také naučila. Vlastně si ani moc život bez Internetu již nedokážu představit.
Šárka: Poznala jsem spoustu nových lidí, urychlil komunikaci. Minulý týden jsem měla mimo provoz email a byla jsem z toho celkem nervózní o kolik informací a novinek přijdu.
Jana: Internet můj život doslova překopal od základu, ale to je na dlouho ...
Zdeňka: Nijak zvlášť, je to fajn zpestření, hlavně rychlý přístup k informacím.
Jasna: Dnešní doba je hodně orientovaná na výkon. Stihnout, co nejvíc jak v práci, tak v normálním životě. Internet mi umožňuje lépe zvládat cíle, které si stanovuji. Tedy konkrétně: v mnoha případech nemusím nikam jezdit, informaci, nákup, či registrace je možná přímo pomocí internetu; potřebuji poslat článek – pošlu jej mailem; můj potencionální zaměstnavatel chce vidět můj životopis – pošlu mu odkaz na svou stránku.... Jak jsem již říkala, nemusí se nikam jezdit, nemusí se stát fronty, čekat v kanceláři. Vyhledávací služby navíc umožňují snadnější vyhledávání informací, než třeba v knihovně. Takže zase úspora času. Problém je ale občas to vybalancovat. Místo toho, aby se člověk radoval z uspořeného času, tak má nejdřív jednu práci, pak dvě a tak dál. A když mu pak náhodou nejde se připojit, zjistí, že je v hrozném průšvihu.
Honza: Velmi. Většina mé komunikace vede přes Internet. Třeba svou první knihu Technologie výroby skutečnosti jsem nejdříve publikoval na internetu viz http://www.cybermiss.cz/skutecnost/ a teprve příští rok vyjde na papíře. A pak Miss Internet... No comment.

5) Berete internet jako nutné zlo nebo jednoznačný pokrok?
Kateřina Č: Jednoznačně jako pokrok – kde bychom asi dnes byli bez internetu?
Kateřina D: A to se ptáte mě? Jednoznačně a jasně POKROK!!!!!
Šárka: Určitě pokrok.
Jana: Jednoznačný pokrok
Zdeňka: " B " je správně :o))
Jasna: Beru ho jako pokrok. Pokud k tomu někdo nepřistupuje tak hekticky, jak jsem popsala výše, tak se opravdu může radovat jen z těch výhod. Tím, že nikde zbytečně nečeká, může třeba víc jezdit na koni nebo chodit někam ven. Navíc je obtížné některé informace vůbec získat, a nejen informace, třeba i práci a pomocí internetu lze toto překlenout.
Honza: Rozhodně není Internet jen pokrok. Mám radši lidi než počítače, o čemž asi svědčí i Miss Internet. IT média jsou ještě v dětském věku. Chybí jim to, co je v osobním kontaktu – zejména vizuální osobní komunikace. I některé Kauzy českého internetu jsou spolu způsobeny odlidštěnou nedokonalostí současné IT komunikace.

6) Čeho si na internetu ceníte nejvíce a co nejméně?
Kateřina Č: Cením si rychlého přístupu k informacím, nemám ráda telefonní poplatky a pomalé připojení.
Kateřina D: Celosvětová síť představuje úžasné centrum informací. Na co si vzpomenete, to najdete. Když si řeknete, že se chcete naučit třeba japonsky nebo hrát šachy, nemusíte hledat někoho, kdo by vás učil, prostě si sednete k počítači a hned můžete začít. Ale to bych mohla psát a psát…. :o))
Nejméně?? Vyjde-li mi plán ohledně připojení doma přes modem, tak bych řekla, že účty za telefon budou trochu méně příjemný :o)))))
Šárka: Nejvíce množství informací a zajímavých služeb, nejméně toho, že u nás je ještě relativně drahý. Používala jsem nějaký čas Internet v USA, je to daleko levnější, než u nás.
Jana: Nejvíce si cením množství snadno dosažitelných informací a překáží mi chaos v těchto informacích a jejich neověřitelnost
Zdeňka: Nejvíce ? Nejméně ? :o)))
Jasna: Nerozumím otázce, cenit nejméně, to by asi nešlo. Navíc neřekla bych, že si internetu cením. Cením si zdraví a živých bytostí. Pokud by ta otázka byla o přínosu a to jenom tom přínosu pro mě osobně, tak bych mohla říci, že největším přínosem jsou pro mě archívy starších článků a tematicky zaměřených dokumentů a pak program IDOS, kde se zjišťují autobusová spojení. Ostatní věci se dají docela dobře obejít. Co mě obohacuje nejméně, jsou hry a chaty. Ne, že by na nich bylo něco špatného, ale nehraji je či nepoužívám, tak pro mě nemůžou být přínosem.
Honza: Je skvělé, že je rychlý, ale je to i jeho nedostatek. Elektronická média jsou svou extrémní rychlostí až destabilizující. To byl třeba jeden z faktorů velké finanční asijské krize nedávno. Internet je skvělý i obrovskou šíří možných informací. Na druhé straně forma jeho informací pokulhává. V projektu E-area se snažíme pracovat i na možnostech 3D vizuálního, hmatového a zvukového „internetu“.

7) Obáváte se něčeho v souvislosti s internetem?
Kateřina Č: Neobávám, možná zneužití osobních informací a fotografií.
Kateřina D: Časem by to mohlo dopadnout tak, že by se zřizovali i Internetové hospody :o)) a celá naše populace by trávila život za PC připojená k netu. Hrozí zde riziko ztráty osobního kontaktu. Vždyť již dnes se i v naší republice léčí první „závisláci“ na Internetu a chatu.
Šárka: Internetových zlodějů a nebezpečných prográmků, jako ukazovala letošní vítězka Cybermiss Jana Pavlasová.
Jana: Neee, zatím snad ničeho
Zdeňka: Viry mailem, průniky do sítí, úniky informaci, to je problém ....
Jasna: Že si zadělám na brýle a dokonale se mi vykřiví záda. Jinak samozřejmě trojských koňů a virů (zejména po sugestivní prezentaci jedné z finalistek).
Honza: Ano. Agresivity silnějších vůči slabším, firem a státu vůči jednotlivcům a bohatých zemí vůči chudým. Internet spolu s dalšími IT technologiemi spolupomáhá zvyšovat nerovnosti mezi lidmi. Příčina ale není v Internetu, ale v lidech a jejich organizacích.

8) Jaký počítač používáte?
Kateřina Č: Osobní PC, Intel Celeron 366 MHz, 64 MB RAM
Kateřina D: Momentálně pracuji na Pentiu 166, 32 MB RAM, 1.6 GB HDD. Uvažuji o renovaci.
Šárka: Apple-iMac DV 400MHz, 192 RAM, 10GB HDD, operační systém MacOS 9.0.4., až bude hotová finální verze OS X, tak určitě přesedlám.
Jana: Než se opraví moje PC, používám PC svého přítele, Pentium III 450MHz, 224MB DRAM PC100, 9.6GB IBM HDD, SoundBlaster Live, DVD Samsung, VGA Riva TNT2 32MB
Zdeňka: Postavila jsem si PIII, RAM 128 s akcelerátorem, hardwaru rozumím asi i více, než I-netu
Jasna: PC, notebook, Fujitsu Liteline, docela dobrý stroj na takové běžné používání.
Honza: Těch je hned několik. Od 486 na 33 MHz, přes slušné Pentium a notebooky až po Silicon za pár miliónů. Většina z nich mi ale neříká pane.

9) Co vás nadchlo a co naopak zklamalo na Miss Internet?
Kateřina Č: Na Miss internet mě nadchly především ceny ve finále (které nebyly stejně dodrženy). To ostatní bylo ale horší, co se týče organizace, ochoty a informovanosti o soutěžních disciplínách.
Kateřina D: Bylo to fajn - možnost zkusit něco nového, porovnat své znalosti. Co mě zklamalo? To vyplývá z ostatních odpovědí :o)
Šárka: Těžko říct, co mě nadchlo, určitě by mohla být lepší organizace.
Jana: Byla jsem nadšena ze svých 11 soupeřek, byly naprosto skvělé a velmi sympatické! Jednu ale velkou chybu vidím v organizaci, chtělo by to pro příště profesionální tým, tvořený tak z pěti Matějů Hornů :-)))
Zdeňka: Nadchla mě profesionální příprava a výkon režie Matěje Horna a moderátora Petra Jančaříka, ale naprosto mě zklamala porota, když kladně ohodnotila ty dívky, které celou svou internetovou šou měly připravenou zdatnými programátory a o internetu nevěděly skoro nic, ty co se snažily svou hlavou na místě předvést internetovou dovednost, nedosáhly ničeho. Tak že mě napadá, že celá soutěž postrádá smyslu svým názvem Miss Internet.
Jasna: To jsou zase taková silná slova, nadchlo a zklamalo. Líbilo se mi finále, byla tam dobrá atmosféra, všechno klapalo, když by neklapalo, tak byly připravené náhradní alternativy, nebyla jsem nervózní, publikum se skvěle bavilo, s holkama taky nebyla nuda...
Co by se myslím dalo zlepšit, je komunikace. Někdy jsem měla pocit, že někteří z těch, co tuto soutěž pořádali, nechápali, že se nejedná o módní přehlídku či klasickou volbu Miss. Že to, že je to soutěž o ženu nejen pohlednou, ale i inteligentní, znamená, že se některé věci musí řešit ne direktivně, ale na bázi vzájemné spolupráce a dohody.
Honza: Nadchlo mě finále, ve kterém se finalistky ukázaly jako osobnosti, nadchla mě kvalita a množství soutěžících. Nadchl mě moderátor finále pan Jančařík svým výkonem. Výrazně se zlepšila i produkce firmy Plejády. Zklamaly mě některé šuškandy a aférky. Dělat soutěž poctivě nestačí. Člověk spíš musí dbát na to, aby to vypadalo poctivě a to mě dost nebaví. To je ale daň za rostoucí viditelnost soutěže.

Poznámka pana Fikáčka: Ano. Chtělo by to větší profesionalitu. Toho lze ale těžko dosáhnout, když plat celého organizačního týmu za loňský rok činil 0 Kč. Prostě je soutěž amatérská a je nutné to tak brát. Ale i tak si myslím, že kritika je přehnaná kvůli atmosféře vzniklé kolem Nova models. Myslím si, že záležitost kolem Nova models je jen malinkou ukázkou toho, jak by soutěž vypadala, kdyby byla profesionální, po čemž finalistky volají. To by se s nimi opravdu nikdo nemazlil, musely by dodržovat velkou kázeň a mít i profesionální přístup k řešení problémů, daleko poctivější přípravu na finále apod. Možná by pak ale soutěž trochu ztratila duši a image.
A ke Zdeňce. Nějak to bývá v soutěžích obráceně, že porota hodnotí finalistky. A jsem si jist, že skoro každý porotce rozuměl Internetu výrazně lépe než Zdeňka. Dovedou pochopit, co je přínos dívky. Pořadí Cybermiss bylo Pavlasová 19 bodů (ráda se věnuje grafice a designu), Hannichová 18 (profesionální webmaster), Pelánová 17 bodů (počítačový skorofanatik), Böhmová 15 (profesinální web builder). No comment. Před finálem si internetová veřejnost stěžovala na znalosti jediné finalistky a tou byla právě Zdeňka. Je tou pravou, aby hodnotila porotu internetových znalců?

10) Dopadly výsledky volby Miss Sympatie, Cybermiss a nakonec i Miss Internet podle vašich představ? Bylo pořadí podle vás spravedlivé? Jaké by byly vaše volby?
Kateřina Č: Jelikož jsem se neumístila, tak bych lhala, že souhlasím s výsledky voleb všech Miss. Není mi dodnes známo podle čeho odborná porota posuzovala znalost všech dívek, jediné co měly všechny společné, bylo to, že používají alespoň někdy internet.
O volbě Miss sympatie rozhodlo početné příbuzenstvo finalistek – čím více příbuzenstva a známých – tím více květin (nevím, jestli tomu tak bylo u Zdenky Haškové, která Miss sympatie vyhrála).
U volby Cybermiss – nedokážu posuzovat kvalitu znalostí ostatních dívek, ale rozhodně si nemyslím, že lze odhadnout inteligenci v jednom internetovém úkolu a jedné otázce. Navíc některé dívky měly internetový úkol připraven na CD a pouhým stisknutím tlačítka předvedly své znalosti. (viz vítězka Miss internet) – to by přece uměl každý, ne?
A volba Miss Internet – asi bych nediskutovala o dívkách umístěných na 2.,3. místě, ale výhrady mám určitě k vítězce. Mnohým porotcům možná imponovalo, že je novinářka – intelektuálka. Znalostmi mě tedy neuchvátila rozhodně. Myslím, že v pořadí byly mnohem inteligentnější dívky. A tato soutěž přece byla o inteligenci, ne??? Při volné disciplíně se možná mnohé z nás aspoň trochu zapotily, ale vítězce stačilo povečeřet s medvídkem a vítězství měla v kapse.
A moje volby? V porotě bych sedět určitě nechtěla.
Kateřina D: Tipovala jsem na umístění Evu Hannichovou, Evu Böhmovou, Šárku Hrabalovou, ale musím říct, že mě příjemně překvapila Katka Pelánová. Byla opravdu skvělá a titul si zasloužila. Zklamal mě Internetový úkol, při němž jsme měly předvést, co umíme na Internetu do dvou minut. Přišlo mi nefér, že některá ze soutěžících měla v podstatě celý úkol připravený dopředu a stačilo ho jen spustit. Domnívala jsem se, že cílem úkolu bylo dokázat, že něco umíme – přímo live.
Šárka: Miss Sympatie určovali diváci, Cybermiss nebyla objektivní, určitě měly být těžší otázky, aby titul získala dívka, která opravdu něco ví. A vítězkou Miss Internet by se mela stát dívka, která o Internetu ví víc, 1. a 2. vicemiss si svůj titul určitě zaslouží. Bylo řečeno, že rozhoduje ze 40% krása, 40% vědomosti, 20% sympatie. U vítězky se porota řídila úplně jinak.
Jana: Miss Sympatie byla opravdu nejsympatičtější, Cybermiss bych hodnotit neměla :-)), a pořadí vítězek bych možná trošku pozměnila, ale nechám si to pro sebe.
Zdeňka: Moje volby by byly úplně jiné :o)))
Jasna: Těžko říct. Možná bych to viděla jinak, když bych se neumístila. Každopádně si myslím, že soutěž byla velice vyrovnaná. Každá z finalistek byla v něčem speciálně dobrá, jedna byla technicky nejzdatnější, jiná nejoriginálnější, další měla nejlepší postavu, další byla pohybově nejnadanější. A v některých případech bylo asi pro porotu těžké posoudit, kterou tu kvalitu upřednostnit. Nakonec myslím, že porota vybrala dobře. Samozřejmě nesoudím své umístění, tam nemůžu být objektivní. Mám pocit, že mě vybrali, protože jsem měla od všeho kousek a od všeho dost.
Honza: Tak to se snažím brát profesionálně. Dopředu se veřejně nevyjadřuji. Teď už ale můžu. Pro Miss Sympatie jsem měl jako favoritku Janu Terekovou, ale asi byly se Zdeňkou Haškovou rovnocenné. K Cybermiss se nebudu vyjadřovat. V tom shonu jsem neměl čas si ani prohlédnout pozorně weby dívek, ani sledovat jejich výkon při finále.
Na celkové vítězství jsem měl sice jako favoritku přes Internet Šárku Hrabalovou, ale ta asi podlehla trochu nervozitě a nevydala ze sebe to, co mohla. S prvními třemi jsem ale velmi spokojen. Vítězka Jasna je osobnost s výraznou inteligencí. Eva Hannichová byla všetranně dobrá. Kateřina Pelánová je ve svém věku 16 let rodící se mimořádnou osobností.
Prostě to skutečně letos byla bitva kvality a myslím si, že dostat se už jen do finále je známka mimořádných kvalit. Vždyť se do finále nedostala ani překrásná Miss Canada 1997, Čehokanaďanka Gabriela Petivoky.

Poznámka pana Fikáčka: O volbě Miss Sympatie těžko rozhodlo příbuzenstvo Zdeňky, protože Zdeňka s Jasnou i podle porotců byly na prvním místě v kráse. Měla snad Zdeňka příbuzné i v porotě? A internetové znalosti bych taky hodnotil, kdybych měl daleko větší znalosti než ostatní finalistky, což v tomto případě neplatí. K Jasně jako vítězce. Ta právě podle porotců v inteligenci převálcovala všechny dámy rozdílem třídy. Není to frajeřina zvítězit „jen“ s medvědem zatímco ostatní se musí potit? I já jsem byl dotázán, co se mi na Miss Internet nelíbilo. Je to asi to, že některé dámy neunesly svůj neúspěch.

11) Jaký byl váš postoj ke kauze Miss Internet v souvislosti se smlouvou s Nova Models?
Kateřina Č: Smlouvu s agenturou Nova Models bych nikdy nepodepsala. Pokud by soutěž Miss internet neslevila ze svých požadavků ohledně podepsání smlouvy, finále bych se zcela jistě nezúčastnila.
Kateřina D: Podmínky pro účast na Miss Internet nevyhovovaly mnoha z nás a také jsme otevřeně řekly. Díky zdravému rozumu se vše vyřešilo k plné spokojenosti.
Šárka: Mnoho povyku pro nic. Ale je pravda, že taková smlouva v soutěži nemá co dělat.
Jana: Myslím, že tato kauza vyvstala ze zbytečné chyby p. Fikáčka, což by se mu u pátého ročníku už nemělo stát....
Zdeňka: V podstatě jsem souhlasila, až na povinnost ji podepsat, myslím, že to byl v globálu klad.
Jasna: I na to se vztahuje má poznámka o komunikaci. Na druhou stranu, myslím, že se to velice rychle vyřešilo – ze strany organizátorů soutěže. Jediné, co mě zarazilo, bylo prohlášení ředitelky agentury Nova models o charakteru jedné z finalistek. Tam hodně přestřelila. Ale to se také nakonec vyřešilo. A příjemně mě překvapilo, že se to opravdu nakonec vyřešilo s ohledem na naše zájmy. Ať už si říká, kdo chce, co chce.
Honza: No. Bylo to velmi zbytečné. Ještě před kritikou Nikitty se ozvala s výhradou ke smlouvě Katka Pelánová. Stačily dva maily a jeden telefonát a Katka nemusela podepisovat žádnou modelovou smlouvu. Přečtěte si její názor na http://www.zive.cz/r-art.asp/app=0x2389032/id=21815 . Proč slečna Böhmová následně se stejným problémem rozpoutala mediální bouři, když z naší strany byla ochota k čemukoliv a ihned, to se ptejte jí. Já to sice vím, ale je to informace z jejího soukromí, takže pardon.

12) Přihlásila byste se znovu na Miss Internet?
Kateřina Č: Nepřihlásila bych se zcela jistě. Mrzí mě, že hlasy internetových účastníků, kteří mi dali své hlasy na internetu (do 1.místa mi chyběly dva hlasy), neměly na konečnou soutěž žádný vliv.
Kateřina D: Myslím, že jednou mi to stačilo. Raději dám prostor ostatním dívkám :o))
Šárka: Asi ano.
Jana: Jsem strašně ráda, že jsem se mohla účastnit a umístit, byla to pro mě zkušenost, ale mé další cesty povedou jinam, nicméně příští ročník budu pečlivě sledovat
Zdeňka: Ne, díky, mám jiné plány, v Miss ČR jsem ještě nesoutěžila :o)))
Jasna: No myslím, že bych asi neměla důvod. Ale kdyby se mi to jen zdálo a já se pak měla skutečně přihlásit, pak bych se přihlásila.
Honza: No bavilo by mě to. Ale nejsem ta správná půlka lidstva. Svým příbuzným z něžnější půlky lidstva jsem zase účast prakticky zakázal :-))
Nicméně se zaobírám se myšlenkou udělat i mužskou soutěž souběžně s Miss Internet, ale tam se taky neobjevím. Porotci mě dobře znají a nedali by mi ani bod. Ale ten notebook ASUS by se hodil. Sám mám jen 233 MHz a 2 GB HDD. Jasna teď má 550 MHz a 6GB, mrška. Nějak špatně hrabu pod sebe.

13) Co byste vzkázala těm, kteří by chtěli tuto soutěž absolvovat v příštím roce?
Kateřina Č: Chtěla bych jim vzkázat, že není všechno zlato co se třpytí. Ale za životní ponaučení a zkušenost to stojí.
Kateřina D: Holky, držte se a hodně štěstí, odvahy a dolů s růžovými brýlemi.. :o)
Šárka: Hodně štěstí.
Jana: Ať se vůbec nebojí a jdou do toho!
Zdeňka: Ať si najmou chytrého programátora a vítězství je jejich, je dobré se nebát a hodně mluvit.
Jasna: Aby to zkusily.
Honza: Jednoduché. Chcete-li uspět, musíte po postupu do finále na finálovém projevu velmi pracovat.

14) Považujete se za laika nebo odborníka co se týče internetu? Jste spíš uživatel prohlížeče nebo programátor či webový designer?
Kateřina Č: Já jsem začínala jako laik – uživatel prohlížeče a nyní se snažím dokázat víc. Baví mě web design, na který je potřeba tolik času.
Kateřina D: Nejsem žádný velký odborník, ale na Internetu se pohybuji skoro každý den. Pravidelně aktualizuji své stránky, i když nemám zas až tolik času. Stále se učím novým věcem, nemohu však objektivně říci, na jaké pozici se nacházím.
Šárka: Povazuji se za programujícího webdesignera, ale stále se mám ještě co učit.
Jana: Cítím se jako webový designer
Zdeňka: Tak od všeho trošku :o)))
Jasna: Nejsem programátor. A nebudu programátor. Stačí mi projekty spojené s Miss – moje stránky, internetová prezentace na finále a můj budoucí projekt 13. komnata. Profesionálně se budu internetu věnovat jen jako novinářka.
Jestli jsem odborník? Myslím, že mám hodně velký přehled v oboru. Je pak člověk odborníkem nebo oborníkem?
Honza: Považoval bych se za poučeného laika, ale to neříkejte mému zaměstnavateli. Učím totiž Internet. Pár stránek jsem už udělal a je-li to nutné, nerad slepím i nějaký ten skript. U designu jen velmi spolehlivě poznám, že je krásný, ale něco vytvořit..!?

Děkuji za rozhovor jak všem dámám, tak i jedinému zástupci mužského pohlaví.

Diskuze (18) Další článek: Dell představuje stroje s Pentiem 4

Témata článku: Internet, Budoucí projekt, Normální život, Celkový únik, Mužské pohlaví, Horn, Jednoznačná odpověď, Profesionální notebook, Znalost, Canada, Web Design, Klasické připojení, Velká komunikace, Zajímavý pár, Profesionální tým, Internetové připojení, Idos, Nemo, Peter Gabriel, První satelit, Riva, Katka, Models, Celosvětová síť, Ostatní věc


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky