Vyhledávejte na YouTube rovnou v Průzkumníku

Windows 7 umožňují takzvané federalizované vyhledávání. Díky němu můžete přímo v Průzkumníku vyhledávat na YouTube, Flickru, Google News ale třeba i na českém Seznamu.

Jednou z okrajových novinek Windows 7 je vylepšené vyhledávání. Vyhledávat můžete stejně jako ve Vistách přímo z nabídky Start, případně v Průzkumníku. A právě v něm můžete vyzkoušet i federalizované vyhledávání. Je to poměrně ošklivý termín, ale do budoucna docela slibný. Dnes se podíváme na to, co vlastně umí.

Flickr a YouTube ve Windows 7

Federalizované vyhledávání není zase tak nová funkce, dostupná byla v některých systémech již dříve, Windows 7 nicméně používá nový a otevřený formát OpenSearch. V praxi se jedná o to, že v rámci federalizovaného vyhledávání můžete pomocí speciálních rozšíření – konektorů (další ošklivé slovo) prohledávat i vzdálené webové zdroje. Vše se přitom opět děje přímo v Průzkumníku, pouze namísto v osobní složce nebo na disku C hledáte třeba na Flickru nebo YouTube. A zvláště v případě vyhledávání obrázků a fotografií to funguje skutečně výborně a docela použitelně.

youtube.png  deviantart.png
Vyhledávání v Průzkumníku: Videa z YouTube a tapety na plochu z DeviantArt

A teď trochu té nudné teorie. OpenSearch je systém pro standardizaci vyhledávání. V praxi se jedná o to, že poskytovatel vyhledávače nabídne uživatelům přesný popis, jak u něj lze vyhledávat. Tím uživatelem může být třeba webový prohlížeč. OpenSearch tak používá i Živě.cz. Když nás navštívíte třeba v prohlížeči Chrome, ten v HTML kódu zjistí, že používáme OpenSearch API a náš vyhledávač zaregistruje, takže pak můžete články a bleskovky vyhledávat přímo z adresní řádky. Podobným způsobem se umí OpenSearch do vyhledávače integrovat i v dalších prohlížečích.

opensearch.png
XML kód uvnitř webové stránky, která dává prohlížečům na vědomí, že web nabízí vlastní OpenSocial vyhledávač. Tento ovšem vrací výsledky pouze jako běžnou stránku (type="text/html")
 opensearch.png
A takto si s OpenSearch vyhledávačem, který máme na Živě, poradí třeba prohlížeč Google Chrome

Federalizované vyhledávání

OpenSearch nicméně umí vracet výsledky i ve formátu XML/RSS. Díky tomu skrze něj mohou komunikovat i složitější programy včetně našich konektorů pro federalizované vyhledávání ve Windows 7. Funguje to vlastně celkem jednoduše. Od poskytovatele si stáhnete soubor s příponou *.OSDX. Jedná se o poměrně stručný textový XML soubor o několika řádcích, který můžete libovolně upravit. Obsahuje název vyhledávače, jeho popis a také adresu. Pokud ji ovšem navštívíte, výsledky se zobrazí ve formátu XML, které si může program snadno zformátovat a zpracovat.

opensocial seznam.png

pridej zdroj.png  brno pruzkumnik a seznam.png
Pokud XML kód výše uložíte do souboru s příponou OSDX a spustíte, zobrazí se dialog pro přidání nového konektoru a vyhledávač se integruje do Průzkumníku. Všimněte si, že oproti prvnímu zdrojovému kódu tento obsahuje pouze nový řádek s adresou vyhledávače, který vrací nalezené objekty nikoliv jako HTML stránku, ale jako XML/RSS seznam

Tím programem je v případě Sedmiček jeho zabudovaný systém Windows Search. Po potvrzení registrace nového desktopového vyhledávače se zobrazí jako položka v postranním panelu Průzkumníku a vy jej můžete začít používat jako klasický vyhledávač. Konektor v každém případě nemusí směřovat pouze na webový server, ale i na aplikace třetích stran. Na stejném principu totiž funguje i propojení Windows vyhledávače třeba s pošťákem Outlook a možnost prohledávat poštu přímo z nabídky Start.

yahoo konektor.png  konektor flickr.png
Vyhledávání v Průzkumníku na Yahoo Images a na Flickru. Nalezené objekty se chovají jako
běžné lokální soubory, když na ně tedy klepenete, stáhnou se a zobrazí v asociovaném prohlížeči fotek

A jaké konektory dnes máte k dispozici? Moc jich pravda není a budete muset zručně vyhledávat na Googlu nebo v Bingu. V každém případě nabízím alespoň výčet těch nejpopulárnějších. Tvorba konektoru a podpora OpenSearch na straně serveru však není nikterak složitá, takže lze jen doufat, že jich bude postupně přibývat – pokud se OpenSearch pro desktopové vyhledávače uchytí.

Komplexní konektory

Tyto konektory se plně integrují do prostředí Windows

Jednoduché konektory

Výsledky z těchto konektorů se v Průzkumník zobrazí pouze jako běžné webové stránky bez miniatur obrázků aj.

  • Konektor pro Seznam.cz – jednoduchý konektor pro Seznam.cz
  • Konektor pro Google News – toto je docela povedený konektor, který váš dotaz vyhledá na zpravodajském agregátoru Google News. Použije se lokalizace podle vašeho systému, takže nepřijdete o české zpravodajství.
  • Konektor pro eBay – konektor pro aukční dům eBay. Bohužel je ale velmi jednoduchý, vlastně se jedná pouze o běžný webový vyhledávač omezený na produkty eBay. Nehledejte zde ani náhledy, ani řazení podle ceny, dostupnosti aj.

Mnoho dalších konektorů najdete na webu Sevenforums.com, ze kterého jsem v mnohém čerpal. Jsou ale povětšinou nastavené pouze pro anglické vyheldávače (včetně Googlu, Bingu a dalších). Určitě se ale podívejte.

konektor ebay.png  konektor news.png
Ukázky konektorů pro eBay a zpravodajský agregátor Google News

Konektory před instalací můžete upravit v libovolném textovém editoru, což se hodí zejména u vyhledávačů, kde můžete změnou parametru vyhledávací adresy nastavit třeba českou lokalizaci. Pokud konektor nainstalujete, můžete si s ním opět pohrát v editoru, uloží se totiž opět jako běžný textový soubor v adresáři C:\Users\<vaše jméno>\Searches, respektive se jedná o virtuální složku Hledání, pokud k ní budete přistupovat z Průzkumníku.

seznam konektoru.png  konektor.png
Seznam konektorů a náhled na obsah souboru v poznámkovém bloku

Na konektory pro federalizované vyhledávání ve Windows 7 na webu zatím jen tak nenarazíte a je to celkem škoda, těch pro webové prohlížeče (zvláště pro Mozillu) je totiž celá hromada a platí to i o těch českých. Jediným rozdílem je přitom vlastně jediné - webové servery musí vracet nalezené výsledky nikoliv ve formě běžné webové stránky, ale jako XML/RSS data. Nezbývá tedy než doufat, že se tato technologie uchytí a konektorů bude přibývat.

Diskuze (25) Další článek: Na Facebooku jsou už dva miliony Čechů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,