Vyhledávání souborů v režii Google: druhý pokus

Vývoj desktopového vyhledávače Google Desktop má za sebou uvolnění již druhé betaverze, což znamená, že představení finálního produktu se blíží. Co se změnilo? Nabízí Google něco navíc oproti tradičním konkurentům jako je MSN Desktop Search nebo Copernic Desktop Search? Odpovědi se dozvíte v tomto článku.

Plusy / minusy
+postranní panel s užitečnými doplňky
+propojení s ostatními službami Google
+nezatěžuje počítač
+možnosti rozšíření
–nekompatibilita s mnoha programy
–anglické rozhraní a americké nastavení
–program v podobě webového serveru

Zřejmě nejvýraznější změnou, kterou uživatel pocítí je nový panel, tzv. sidebar. Ten můžete zakotvit na pravé straně obrazovky, podobně jako komunikátor ICQ nebo Google Talk. Po zakotvení bude neustále vidět, a maximalizovaná okna ostatních programů se budou otevírat do zbylé části obrazovky. Tento postranní panel nabízí jednak políčko pro zadání hledaného výrazu, jednak množství dalších doplňků.

Klepněte pro větší obrázek

Postranní lišta Google Desktop, tzv. sidebar, zobrazuje množství nástrojů

Související odkazy

Slovník
antivirus
betaverze
desktop
indexing
PDF
sidebar

Panely, jak jsou jednotlivé části sidebaru nazývány, vám poslouží k různým účelům. Mohou vás informovat o aktuálním počasí, zobrazovat zprávy z vybraných webových serverů, fotografie nebo snadno přístupné poznámky. Zajímavostí je integrace s ostatními službami Google. Díky podpoře pro elektronickou schránku GMail nemusíte mít v počítači známého pomocníka GMail Notifier. Nejenom, že se v sidebaru zobrazují nejnovější zprávy z této schránky, ale také budete upozorněni na nově příchozí. Dokonalé spojení pak nastává s použitím hlasového komunikátoru Google Talk (psali jsme zde). I ten je možné integrovat jako panel v sidebaru Google Desktop. Panely přítomné ihned po instalaci samozřejmě můžete odstranit a vyměnit za jiné, které vám budou více vyhovovat. Celou řadu jich najdete na příslušné stránce.

Klepněte pro větší obrázek

Správce panelů v sidebaru

Panely můžete také doplnit o upozorňování na různé události, novinky nebo již zmíněné nové zprávy v poštovní schránce. Každý panel ukotvený v sidebaru můžete stiskem jednoho tlačítka zobrazit jako další postranní panel a opět jej skrýt, viz obrázek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Otevřený panel ze sidebaru

Google Desktop však není jen sidebar. Jeho další podobou je deskbar, čili panel nástrojů, který je umístěn na liště úloh. Pokud vás zobrazení informací v panelu obtěžuje nebo si jej kvůli malému rozlišení obrazovky nemůžete dovolit, pak je deskbar ideálním řešením. Umožňuje rychlý přístup k vyhledávání a nezatěžuje zbytečnými informacemi. Jeho další obdoba je plovoucí okénko, které zobrazuje políčko pro zadání hledaného výrazu v malém panelu, který si můžete přetáhnout na kterékoli místo na ploše. Tento panel samozřejmě překrývá všechna ostatní okna, a tak je neustále k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Malý plovoucí panel * Vyhledávač ukotvený v liště úloh

I když nebudete používat sidebar a jednotlivé panely nebudou zobrazeny, nic to nemění na tom, že aktivované upozorňovače vám budou oznamovat zajímavé události. Vyhledávací políčko najdete i v poštovním klientu MS Outlook. Zprávy, které s ním vyhledáte, se zobrazí v jednoduchém seznamu s možností seřazení podle vybraných sloupečků.

Klepněte pro větší obrázek

Upozornění na novou zprávu. Klepnutím na ikonku M se přesunete do poštovní schránky na GMailu

Pokud se s Google Desktopem setkáváte poprvé, pak možná nevíte o jeho těsném spojení s vyhledávacím portálem. Jakmile zadáte hledaný výraz a spustíte hledání, zobrazí se v prohlížeči internetová stránka portálu s nalezenými výsledky jako obyčejně, pouze s malým rozdílem. Jako první je uvedena informace o tom, kolik položek odpovídá hledanému výrazu přímo ve vašem počítači. Ty lze jednoduše zobrazit, a tak často zjistíte, že daný dokument máte ve svém počítači a nemusíte jej stahovat z internetu.

Klepněte pro větší obrázek

Nalezené výsledky v počítači a na internetu

Google Desktop prohledává a indexuje dokumenty z nejpoužívanějších kancelářských programů, poštovní zprávy uložené v různých klientech a na GMailu a také komunikaci pomocí programů typu Google Talk nebo AIM. Ve výchozím stavu jsou podporovány i soubory PDF, seznam úkolů z MS Outlooku, některé multimediální soubory a webové stránky. Poněkud rozporuplná může být funkce umožňující prohledávání zaheslovaných dokumentů z Wordu a Excelu. Je jen dobře, že ji můžete vypnout. Soubor s indexem je možné zakódovat, jestliže se bojíte o své soukromí. Takový počin však poněkud zpomaluje indexaci programu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení Google Desktop probíhá pomocí webového prohlížeče

Počet výchozích typů souborů, které Google Desktop dovede rozpoznat, by měl běžným uživatelům stačit, zkušenější jej pak mohou rozšířit o moduly určené k prohledávání a indexaci dalších formátů. Doplňkové moduly umožňují mimo jiné integraci i s různými dalšími programy.

Google Desktop bohužel stále není v češtině, což jeho použití u většiny uživatelů (přiznejme si to) poněkud redukuje. Instalace programu je velice snadná a jednoduchá, pokud se ovšem podaří. Google Desktop totiž koliduje s množstvím programů, především pak se známými antiviry a bezpečnostními řešeními. Na vině bude zřejmě jeho nestandardní chování v porovnání s klasickými aplikacemi. Běží totiž jako lokální webový server naslouchající na portu 4664.

Takový program mi rozhodně není příjemný, byť se mi různé doplňky v podobě panelů sidebaru velice zalíbili. Mám-li se však rozhodnout mezi svým oblíbeným a kvalitním antivirovým programem a Google Desktopem, zvítězí antivir a jako uživatel toužící po desktopovém vyhledávači sáhnu ke konkurenci. Alespoň do doby, než Google přijde s finální verzí. Do té doby se snad zlepší kompatibilita s ostatními aplikacemi.

 Google Desktop Beta 2
 produkt   desktopový vyhledávač 
 výrobce  Google
 web  desktop.google.com
 cena  zdarma

Diskuze (25) Další článek: Prohlížeč Opera konečně zdarma

Témata článku: Google, Soubor, Vyhledávací portál, Desktopový počítač, Desktop, Vyhledávání, Nejnovější počin, Google+, Různé účely, Řez, Poštovní schránka, Příjemný stisk, Pokus, Druh, Druhý pokus, Panel, Výchozí vyhledávač, Nalezený soubor


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky