Vyhledávání souborů v režii Google: druhý pokus

Vývoj desktopového vyhledávače Google Desktop má za sebou uvolnění již druhé betaverze, což znamená, že představení finálního produktu se blíží. Co se změnilo? Nabízí Google něco navíc oproti tradičním konkurentům jako je MSN Desktop Search nebo Copernic Desktop Search? Odpovědi se dozvíte v tomto článku.
Vyhledávání souborů v režii Google: druhý pokus

Plusy / minusy
+postranní panel s užitečnými doplňky
+propojení s ostatními službami Google
+nezatěžuje počítač
+možnosti rozšíření
–nekompatibilita s mnoha programy
–anglické rozhraní a americké nastavení
–program v podobě webového serveru

Zřejmě nejvýraznější změnou, kterou uživatel pocítí je nový panel, tzv. sidebar. Ten můžete zakotvit na pravé straně obrazovky, podobně jako komunikátor ICQ nebo Google Talk. Po zakotvení bude neustále vidět, a maximalizovaná okna ostatních programů se budou otevírat do zbylé části obrazovky. Tento postranní panel nabízí jednak políčko pro zadání hledaného výrazu, jednak množství dalších doplňků.

Klepněte pro větší obrázek

Postranní lišta Google Desktop, tzv. sidebar, zobrazuje množství nástrojů

Související odkazy

Slovník
antivirus
betaverze
desktop
indexing
PDF
sidebar

Panely, jak jsou jednotlivé části sidebaru nazývány, vám poslouží k různým účelům. Mohou vás informovat o aktuálním počasí, zobrazovat zprávy z vybraných webových serverů, fotografie nebo snadno přístupné poznámky. Zajímavostí je integrace s ostatními službami Google. Díky podpoře pro elektronickou schránku GMail nemusíte mít v počítači známého pomocníka GMail Notifier. Nejenom, že se v sidebaru zobrazují nejnovější zprávy z této schránky, ale také budete upozorněni na nově příchozí. Dokonalé spojení pak nastává s použitím hlasového komunikátoru Google Talk (psali jsme zde). I ten je možné integrovat jako panel v sidebaru Google Desktop. Panely přítomné ihned po instalaci samozřejmě můžete odstranit a vyměnit za jiné, které vám budou více vyhovovat. Celou řadu jich najdete na příslušné stránce.

Klepněte pro větší obrázek

Správce panelů v sidebaru

Panely můžete také doplnit o upozorňování na různé události, novinky nebo již zmíněné nové zprávy v poštovní schránce. Každý panel ukotvený v sidebaru můžete stiskem jednoho tlačítka zobrazit jako další postranní panel a opět jej skrýt, viz obrázek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Otevřený panel ze sidebaru

Google Desktop však není jen sidebar. Jeho další podobou je deskbar, čili panel nástrojů, který je umístěn na liště úloh. Pokud vás zobrazení informací v panelu obtěžuje nebo si jej kvůli malému rozlišení obrazovky nemůžete dovolit, pak je deskbar ideálním řešením. Umožňuje rychlý přístup k vyhledávání a nezatěžuje zbytečnými informacemi. Jeho další obdoba je plovoucí okénko, které zobrazuje políčko pro zadání hledaného výrazu v malém panelu, který si můžete přetáhnout na kterékoli místo na ploše. Tento panel samozřejmě překrývá všechna ostatní okna, a tak je neustále k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Malý plovoucí panel * Vyhledávač ukotvený v liště úloh

I když nebudete používat sidebar a jednotlivé panely nebudou zobrazeny, nic to nemění na tom, že aktivované upozorňovače vám budou oznamovat zajímavé události. Vyhledávací políčko najdete i v poštovním klientu MS Outlook. Zprávy, které s ním vyhledáte, se zobrazí v jednoduchém seznamu s možností seřazení podle vybraných sloupečků.

Klepněte pro větší obrázek

Upozornění na novou zprávu. Klepnutím na ikonku M se přesunete do poštovní schránky na GMailu

Pokud se s Google Desktopem setkáváte poprvé, pak možná nevíte o jeho těsném spojení s vyhledávacím portálem. Jakmile zadáte hledaný výraz a spustíte hledání, zobrazí se v prohlížeči internetová stránka portálu s nalezenými výsledky jako obyčejně, pouze s malým rozdílem. Jako první je uvedena informace o tom, kolik položek odpovídá hledanému výrazu přímo ve vašem počítači. Ty lze jednoduše zobrazit, a tak často zjistíte, že daný dokument máte ve svém počítači a nemusíte jej stahovat z internetu.

Klepněte pro větší obrázek

Nalezené výsledky v počítači a na internetu

Google Desktop prohledává a indexuje dokumenty z nejpoužívanějších kancelářských programů, poštovní zprávy uložené v různých klientech a na GMailu a také komunikaci pomocí programů typu Google Talk nebo AIM. Ve výchozím stavu jsou podporovány i soubory PDF, seznam úkolů z MS Outlooku, některé multimediální soubory a webové stránky. Poněkud rozporuplná může být funkce umožňující prohledávání zaheslovaných dokumentů z Wordu a Excelu. Je jen dobře, že ji můžete vypnout. Soubor s indexem je možné zakódovat, jestliže se bojíte o své soukromí. Takový počin však poněkud zpomaluje indexaci programu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení Google Desktop probíhá pomocí webového prohlížeče

Počet výchozích typů souborů, které Google Desktop dovede rozpoznat, by měl běžným uživatelům stačit, zkušenější jej pak mohou rozšířit o moduly určené k prohledávání a indexaci dalších formátů. Doplňkové moduly umožňují mimo jiné integraci i s různými dalšími programy.

Google Desktop bohužel stále není v češtině, což jeho použití u většiny uživatelů (přiznejme si to) poněkud redukuje. Instalace programu je velice snadná a jednoduchá, pokud se ovšem podaří. Google Desktop totiž koliduje s množstvím programů, především pak se známými antiviry a bezpečnostními řešeními. Na vině bude zřejmě jeho nestandardní chování v porovnání s klasickými aplikacemi. Běží totiž jako lokální webový server naslouchající na portu 4664.

Takový program mi rozhodně není příjemný, byť se mi různé doplňky v podobě panelů sidebaru velice zalíbili. Mám-li se však rozhodnout mezi svým oblíbeným a kvalitním antivirovým programem a Google Desktopem, zvítězí antivir a jako uživatel toužící po desktopovém vyhledávači sáhnu ke konkurenci. Alespoň do doby, než Google přijde s finální verzí. Do té doby se snad zlepší kompatibilita s ostatními aplikacemi.

 Google Desktop Beta 2
 produkt   desktopový vyhledávač 
 výrobce  Google
 web  desktop.google.com
 cena  zdarma

Témata článku: Google, Panel, Desktop, Nalezený soubor, Příjemný stisk

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • m 22. 9. 2005 12:29:43
    Ja to pouzivam pod userem zcela bezproblemove. Instalaci jsem provedl z...
  • Benjamin 22. 9. 2005 9:56:23
    Zajimavy je, ze to dela jenom nejnovejsi verze, dokud sem neprovedl...
  • Pavel.Srubar, Pavel.Srubar 21. 9. 2005 18:21:37
    Na sdílení GDS existuje plugin DNKA, pak můžeš mít svůj web na...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky