Vyhledávání informací na webu

Infoseek umí dohledávat v množině již nalezených dokumentů.
Vyhledávání informací na webu je v podstatě dvojího druhu: podle klíčových slov a v tematicky seřazených katalozích URL. Většina nyní používaných vyhledávačů má již implementovány obě metody, vždy je však jedna z nich dominantní. Snad nejznámějším vyhledávačem dávajícím důraz na katalog URL je legendární Yahoo. Jeho katalog je velmi pěkně zpracovaný a hlavně rozsáhlý. Stránkami kontrolovanými na nezávadnost pro nezletilé publikum (tzv. green light pages) je známý Magellan sídlící na adrese http://www.mckinley.com/magellan/. Každý odkaz v jeho katalogu je pečlivě prozkoumán a ohodnocen podle kvality maximálně 4 hvězdičkami (samozřejmě čím více tím lépe).

V čele vyhlávačů podle klíčových slov stojí silná pětka - AltaVista, Excite, Hotbot, Infoseek a Lycos. Snad nejznámější z nich je AltaVista, která se může pochlubit i česky mluvící podobou na adrese http://altavista.telia.com/. Je velmi rychlá - zpracování dotazu trvá méně než 1 sekundu, a to i přesto, že disponuje 60 GB databází! Umožňuje vyhledávání dokumentů napsaných v určitém jazyce (i češtině) a z určité domény, hledání obrázků, hledání klíčových slov v titulu, odkazu atd. Krom toho všeho nabízí AltaVista možnost ladění dotazu "na míru". Najde téměř všechno, trošku horší je to s řazením nalezených dokumentů podle relevance, i když i v této oblasti jde AltaVista neustále kupředu. Chcete-li najít alespoň něco, použijte AltaVistu. Musíte ale počítat s tím, že vámi hledaný dokument nebude hned ten první, ale třeba až dvacátý.

Excite je vyhledávač umožňující oba druhy vyhledávání. Při vyhledávání podle klíčových slov dává poměrně uspokojivé výsledky. Pěkně zpracovaný je i jeho katalog, v němž jsou zajímavější odkazy ohodnoceny až čtyřmi x.

Infoseek, stejně jako Excite, má implementovány oba způsoby hledání. Prohledává web, News a Usenet newsgroups. Spojení je poměrně rychlé, vyhledané stránky docela slušně setříděné. Navíc má Infoseek dohledávání v množině již nalezených dokumentů. U každého nalezeného dokumentu je uveden stupeň relevance (v procentech) vzhledem k zadanému dotazu. Kromě klasického vyhledávání nabízí též možnost hledat e-mailové a poštovní adresy či obrázky vztahující se k zadaným klíčovým slovům.

Doménou vyhledávače Hotbot je vyhledávání pomocí klíčových slov. Umožňuje vám nastavit vše podle vaší libosti (co hledat, kde hledat, jak staré dokumenty brát v úvahu, jaký typ dokumentů hledat - např. .txt soubory, kolik jich najít atp.). Výhodou je možnost nastavení a výsledky hledání lze uložit pro příští použití. Vyhledávání lze považovat za kvalitní stejně jako setřídění nalezených dokumentů. I zde je každý nalezený dokument opatřen procentuelním hodnocením relevance.

Posledním v tomto výčtu vyhledávačů je Lycos. Tento vyhledávač patřil hlavně dříve mezi ty nejpoužívanější. Kromě klasického prohledávání webu s ním lze hledat obrázky, zvukové sekvence, prohledávat pouze osobní stránky či 5% nejlepších webových stránek.I tento vyhledávač disponuje katalogem URL.

Nyní již i u nás máme několik vyhledávačů. Z těch nejznámějších jmenujme Seznam s katalogem českého webu, fulltextový vyhledávač Kompas či vyhledávač pouze na českém webu Altas.

Váš názor Další článek: Razantní prosazování Javy i na poli norem

Témata článku: Vyhledávání, Green Light, Vyhledávač, Silná doména, Relevance


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 148

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 57

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 145

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu