Microsoft | Windows 11 | Windows Insider

Vyhledávací pole na ploše a chytré akce. Microsoft ukazuje budoucnost Windows 11

Zatímco vývoj Windows 11 verze 22H2 končí, pokračuje Microsoft v testování novinek pro další vydání. Od 11. května se v kanále Dev objevují pětadvacetitisícová sestavení.

Na scéně se objevují chytré akce, o kterých jsme věděli od dubna. Pokud vyberete určitý typ textové informace, nabídnou vám Windows relevantní akci. Označíte-li datum, vytvoříte událost v kalendáři.

V případě telefonního čísla se vám zase nabídne volání. Právě to jsou dvě vlaštovky, tedy dva konkrétní podporované scénáře. Časem jich jistě bude víc. Testování se dnes omezuje na USA, takže v Česku si chytré akce zatím běžně nevyzkoušíte.

W11 dev 23h2 rozjezd (3).pngW11 dev 23h2 rozjezd (2).pngW11 dev 23h2 rozjezd (1).png

Vyhledávání na dosah

Další novinku představuje vyhledávací pole na pracovní ploše. Specificky slouží pro vyhledávání na webu, případně k zadávání adres webových stránek, na které tak přímo přejdete. Kdyby vám pole překáželo, skryjete ho. Vyhledávání je integrované také v nabídce Start, najdete přes něj navíc složky, soubory a položky v Nastavení. (Většinou nejspíš máte po ruce i otevřený prohlížeč.)

Univerzální a velice chytré vyhledávací pole nabízí PowerToys.

V obou případech je vyhledávání přímo spojené s Bingem a nezdá se, že byste vyhledávač mohli vyměnit za jiný. Pole neuvidí každý, Microsoft funkci testuje na omezeném procentu instalací. Jako v případě všech novinek platí, že se jedná o experimenty, které mohou být vyhodnoceny jako neúspěšné.

Protože vyhledávací pole de facto platí za widget, dává nám naději, že Microsoft dovolí vstup na plochu také dalším widgetům. Nakonec servisní zpráva – sestavení 25120 vyšlo také pro 64bitové procesory architektury ARM.

Kdybyste se chtěli pustit do testování, Microsoft uvolnil instalační obrazy Windows 11 Insider Preview build 25120. Pro stažení musíte disponovat online účtem zaregistrovaným do programu Windows Insider.

Zdroje: Windows Insider Blog (1, 2)

Diskuze (38) Další článek: Současný Falcon 9 je na hony vzdálený první verzi z roku 2010. Podívejte se, jak se vyvíjí vesmírné rakety

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Operační systémy, USA, Windows 11, Bing, Vyhledávače, Windows Insider, ARM, Start, DEVA, Pole, Akce, Česká republika, Testování, Novinka, Vyhledávání, Plocha, Windows Insider Blog, Software na Heureka.cz