Vyhledávače od Microsoftu – lepší než Google?

Rychlé a přesné vyhledání potřebných dat je s rostoucím množstvím dostupných informací stále obtížnější. Pokusy Microsoftu nabídnout kvalitní vyhledávací systémy ve svých produktech zatím nebyly příliš přesvědčivé, ale firma pracuje na zlepšení.

Vědečtí poracovníci v redmondských laboratořích společnosti Microsoft pracují na vývoji nového vyhledávacího systému a uživatelského rozhraní, které by mělo vyřešit problémy s vyhledáváním informací uložených na osobním počítači i na internetu. Microsoft se tak snaží dohnat konkurenci, která mu v oblasti sofistikovaného vyhledávání utekla.

Strojová logika nestačí

Součástí komplexního systému je několik aplikací. Například program s pracovním názvem „Stuff I’ve seen” (věci, co jsem už viděl) ukládá kompletní balík informací, které se zobrazily na monitoru daného osobního počítače za poslední rok. Další nazývaný „Ask MSR“ (zeptej se MSR) má zpřístupnit vyhledávání informací při použití přirozeného jazyka podobně, jako to nabízí internetový vyhledávač Ask Jeeves.  Třetí experimentální aplikací je „Saphire“, který připomíná smart tags z Office XP.  „Safír“ funguje na principu asociací – při podržení kursoru nad emailovou adresou nabídne přehled vzájemné komunikace, MSN číslo a další informace o dané osobě.

Vyhledávání pomocí přirozeného jazyka umožňují systémy pracující na principu sémantických sítí. Ty umí pracovat nejen s daty, ale přímo s významy slov. Umožňují také automatické vyhledávání výsledků relevantních k dotazu nahrazením slov v dotazu slovy příbuznými, homonymy nebo ekvivalenty v cizích jazycích. Tyto prvky už dnes obsahují specializované profesionální systémy jako je Excalibur Retrieval ware a další.

Nejdřív placený web, časem doma

Podle viceprezidenta divize Microsoft Research Ricka Rashida se vyhledávače na bázi sémantických sítí a dalších moderních technologií stanou přirozenou součástí operačních systémů. Brzy bude na osobním počítači možné vyhledávat i v obrázcích a dalších multimédiích (vyhledávání obrázků podle podobnosti tvarů a barev už nyní zvládají opět specializované systémy)

Microsoft v této oblasti hodlá masivně investovat, protože si uvědomuje, že mu ujíždí vlak, a to i přes systémy vyhledávání obsažené v Microsoft SharePoint Portal Serveru s funkcí „best bets“, která je implementována i na webovém serveru společnosti. Primárním cílem Microsoftu je zprovoznění zpoplatněného vyhledávacího portálu podobného službám společnosti Overture Services. Vykročení Microsoftu novým směrem bude pravděpodobně zahrnovat jak vlastní vývoj, tak akvizice již hotových produktů nebo celých společností.

Příliš mnoho dat…

Největší komplikací pro rychlé vyhledávání je nárůst kapacity počítačových pamětí. Vyhledat cokoliv na 120 MB disku bylo v podstatě docela dobře možné i ručně. Vyhledávat ve fultextových datech indexující dnes už běžné 80 nebo 120GB pevné disky a hory CD a DVD už není žádná legrace a in na nejrychlejších počítačích zabere několik  minut, na těch pomalejších strojích desítky minut. S klesajícími cenami úložných kapacit tento problém jen poroste, protože poměr mezi prázdným a využitým místem na pevném disku je pořád přibližně stejný.

…příliš mnoho spamu

Zahlcení informacemi mají z části na svědomí i nevyžádané emaily, které pro mnohé domácí uživatele neopatrné v zacházení se svými osobními údaji představují většinu emailové komunikace. Ochrana před spamem se tak stává součástí vyhledávacích strategií. Nejlepší je spam vůbec nepustit do počítače. Microsoft navrhoval řešení spočívající ve virtuálním placení za každý odeslaný email v projektu Black Penny. K dispozici je už přesnější popis tohoto řešení. To spočívá v přinucení odesílatele vypočítat jednoduchou kryptografickou úlohu, jejíž řešení zabere přibližně 10 sekund. Z jednoho počítače tak bude možné odeslat maximálně 8 000 emailů.

Další projekt „Page Turner“ (obraceč stránek) směřuje k efektivnějšímu hodnocení návštěvnosti a změn internetových stránek pro potřeby vyhledávání. Projekt sledoval změny 151 milionu webových serverů jednou týdně v průběhu 11 týdnů. Výsledky byly překvapivé, více než 65 % stránek nedoznala v průběhu jednoho týdne žádné změny.

Okno do Minority report

Microsoft vyvíjí i nové uživatelské rozhraní, které má umožnit lepší orientaci a jednodušší ovládnutí systému. Oproti současnému používání vstupních zařízení jako je klávesnice, myš nebo tablet funguje projekt GWindows na bázi hlasu a gest uživatele tak, jak to bylo možné sledovat ve filmu Minority report, a to bez potřeby speciálního zařízení. Systém zatím umí rozpoznat jen několik základních příkazů pro pohyb v menu a práci se soubory, ale vývojáři slibují zajímavá rozšíření. Příští verze Windows Media Playeru by měla umožňovat nastavení hlasitosti pomocí pohybu zápěstí.

Vlak ujíždí v dál

I když má Microsoft silné postavení v operačních systémech a kancelářských aplikacích, zdá se, že dál se mu zatím příliš pronikat nedaří. Systémy pro vztahy se zákazníky Microsoftu prodělávají, X-Box stále ještě vypadá na propadák a ve vyhledávání Microsoft trumfují nejen specializované firmy s programy za desetitisíce dolarů, ale i Google, který je zdarma dostupný každému uživateli internetu. Jediná šance Microsoft naskočit do posledního vagónu a probíjet se směrem k lokomotivě je dnes  pravděpodobně akvizice sofistikovaného systému vyhledávání a jeho precizní provázání s operačním systémem. A to je věc, kde Microsoft vyniká.

Diskuze (35) Další článek: Dell je opět počítačovou jedničkou

Témata článku: Google, Microsoft, Současné používání, Vyhledávání, Primární projekt, Vagón, Specializovaná laboratoř, Ask, Penn, Stuff, Excalibur, Vyhledávač, Třetí experiment, Google+, Penny, Základní gesto, Jediná šance


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji