DuckDuckGo | Vyhledávače | Dezinformace

Vyhledávač DuckDuckGo bude ve výsledcích penalizovat weby šířící ruskou propagandu a dezinformace

Americký webový vyhledávač DuckDuckGo bude snižovat hodnocení stránek, které šíří ruskou propagandu a dezinformace. Na sociální síti Twitter to ve čtvrtek 10. března oznámil jeho zakladatel a generální ředitel Gabriel Weinberg.

„Stejně jako mnoho dalších jsem znechucen ruskou invazí na Ukrajinu a gigantickou humanitární krizí, kterou pokračuje.“ uvedl Weinberg. „Ve vyhledávači DuckDuckGo zavádíme aktualizaci vyhledávání, která snižuje hodnocení stránek spojených s ruskými dezinformacemi.“

Ruská propaganda spadne dolů

Weinberg ve svém tweetu neupřesnil, na které ruské propagandistické stránky se DuckDuckGo zaměří, ani zda se vyhledávač bude soustředit i na jiné typy dezinformací – například o změně klimatu nebo covidu-19. Mnoho fanoušků však tento krok otevřeně kritizuje a označuje ho za cenzuru.

Weinberg také poznamenal, že kromě snižování pozice „závadných“ stránek bude na začátek výsledků vyhledávání (kde jsou nejvíce vidět a kde se na ně kliká) umísťovat zpravodajské bloky a informační boxy. Účelem tohoto opatření má být zvýraznění „kvalitních informací o rychle se rozvíjejících tématech.“

Výsledkem tohoto kroku by měl být propad webů šířících ruskou propagandu a dezinformace na nižších pozice. Nejedná se přitom o první krok, kterým se DuckDuckGo vymezuje proti ruským vojenským aktivitám – již počátkem března oznámil pozastavení spolupráce s ruským státem vlastněným vyhledávačem Yandex.

Potlačování nežádoucího obsahu

Vyhledávač se tak přidal k řadě platforem, včetně Facebooku a Instagramu, které začaly snižovat hodnocení příspěvků z ruských státních médií. Nejpoužívanější vyhledávač Google údajně penalizuje ve svých výsledcích vyhledávání ruské státní zpravodajské agentury již od roku 2017.

Potlačování obsahu, který je považován za dezinformaci, a zároveň vyzdvihování obsahu, jež je prezentován jako „kvalitní informace“, můžeme názorně vidět například na YouTube, kde mají takzvané „kanály s vysokou autoritou“ až 20× větší pravděpodobnost, že se dostanou na první místo výsledků vyhledávání.

DuckDuckGo se snaží získávat uživatele tím, že dbá na ochranu soukromí, nesleduje své uživatele ani neprodává data třetím stranám. Firma vydělává především na partnerských odkazech a necílených reklamách. Před Weinbergovým oznámením vydal DuckDuckGo v průběhu více než pěti let několik prohlášení, v nichž sám sebe prezentoval jako vyhledávač, který poskytuje „nestranné výsledky“, a kritizoval zaujatost algoritmů ostatních vyhledávačů.

DuckDuckGo si v posledních letech oblíbili zastánci konspiračních teorií a krajně pravicové skupiny. Řada studií, na které upozornil deník The New York Times, totiž zjistila, že vyhledávací algoritmus služby Bing, jež DuckDuckGo pohání, zobrazuje více stránek propagujících konspirační teorie než Google.

Diskuze (37) Další článek: Ve Spojených státech našli přes 30 unikátních kráterů. Podle vědců vznikly po dopadu asteroidu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,