Vydírá Microsoft evropské vlády?

Snahy o prosazení softwarových patentů v Evropě a boj proti nim dostal další dimenzi, když se objevila zpráva, podle které schválením softwarových patentů podmiňoval Bill Gates udržení osmi set pracovních míst v Dánsku. Čisté svědomí nemají podle dostupných informací ani Alcatel, Siemens, Nokia nebo IBM.

V diskuzích pod články o softwarových patentech se často objevují nejrůznější úvahy na téma, o čem si asi povídají zástupci velkých firem s představiteli vlád, když se čas od času oficiálně setkají. Většina položek takových jednání se nikdy nedostane na veřejnost, ale někdy přece jen něco prosákne. Velké firmy pak obvykle všechno popřou a je jen na každém jednotlivci, aby si na základě dostupných informací vytvořil vlastní názor. Mohlo se to přece odehrát jakkoliv...

Softwarové patenty nebo vývojářské centrum s osmi sty místy

Zrovna teď probíhá jedna taková kauza. Na začátku byla zpráva v dánských novinách Børsen a The Copenhagen Post (první odkaz je dánsky, druhý anglicky). Krátce poté server Groklaw zveřejnil přibližný překlad prohlášení, které údajně vyslechl v listopadu dánský premiér Anders Fogh Rasmussen od Billa Gatese při diskuzi o softwarových patentech: "Pokud má zůstat mé vývojářské centrum v Dánsku, potom je nutné, aby byla patřičně vyřešena právnická otázka. Jinak budu muset své centrum přesunout do USA, kde svá práva mohu chránit." Jinými slovy, Bill Gates prý pohrozil, že pokud se bude Dánsko stavět proti softwarovým patentům, přesune své vývojářské centrum Navision pryč z Dánska a připraví tak 800 dánských vývojářů o práci. Dánsko je malá země, má pouhých 5 milionů obyvatel, a takovou ztrátu by pocítilo.

Dánský ministerský předseda tyto zprávy okamžitě popřel, prohlášení z Navisionu a od stranických kolegů Rassmusena je ale částečně potvrzují. Informace ostatně podala novinářům Marianne Wier z dánského Microsoftu, která se jednání zúčastnila. Následně je popřel Klaus Holse Andersen, viceprezident Microsoft Business Solutions. Dánský Microsoft však dosud nevysvětlil, jak je možné, že k podobnému nedorozumění došlo. A v dánském tisku se už předtím objevila neurčitá varování tamního průmyslového sdružení, v kterých se uvádělo něco jako "pokud nebudou legalizovány softwarové patenty, může to některé lidi stát práci."

Dealeři drog a čínští hackeři

Microsoft se navíc zřejmě pokoušel před rokem vydírat brazilskou vládu. Snažil se pohnat před soud Sergia Amadeu, prezidenta tamního Národního institutu pro informační technologie, který vede Brazílii směrem k svobodnému software. Amadeu totiž veřejně přirovnal Microsoft k dealerům drog. Toto přirovnání je možná skutečně příliš silné, na druhou stranu, Microsoft si často také ve svých vyjádřeních o Linuxu nebere servítky, výrok Steve Ballmera o čínských hackerech pracujících na linuxovém jádru je také nezapomenutelný.

Obdobné jednání není cizí ani dalším firmám. Polský premiér prý například dostal dopis od Siemensu, Nokie, Alcatelu a Ericssonu, díky kterému se octl pod podobným tlakem. Informace o tom zveřejnil polský deník Gazeta Wyborcza. Čisté svědomí v tomto směru nejspíš nemá ani IBM, které zas roce 2001 mělo vyhrožovat přesunutím svých vývojářských center z Francie, pokud se Francie bude stavět proti plánům Evropské komise ohledně patentové směrnice. A dalo by se pokračovat...

Vydírání, demonstrace síly nebo prostě byznys?

I kdyby však kterékoliv z výše popsaných vyhrožování proběhlo, samozřejmě není možné to jakkoliv dokázat. A i kdyby to snad možné bylo, žádné firmě nikdo nemůže nařizovat, kde a za jakých podmínek má otvírat své pobočky a výzkumná centra. Argumentace tvorbou či naopak rušením pracovních míst jsou při nejrůznějších jednáních ze strany firem používány velice často, vedle daní je zvyšování zaměstnanosti jedním z největších přínosů státu a definice vydíraní nemusí být naplněna, i když se tak jednání z pozice síly dá nazývat.

Nikdo se nikdy nedozví, jak to v uvedených případech bylo doopravdy, ale jedno je jasné. Nadnárodní softwarové firmy mají v rukou ohromnou moc a byly by samy proti sobě, kdyby jí nevyužívaly. Je jen na státech samotných, jestli se nechají "vydírat" a nebo opřou svou ekonomiku o malé a střední firmy. Ale právě to se v oblasti software nikdy nepodaří, pokud bude schválena směrnice o softwarových patentech. Dnes se o nich bude v Bruselu jednat - nechme se tedy překvapit, které z evropských států budou volit Losnu, a které Mažňáka.

Diskuze (46) Další článek: HP: pojďme porazit IBM a Dell

Témata článku: Software, Microsoft, Pouhý začátek, Copenhagen, Vývojářské centrum, Malá země, Dealer, Podobný tlak, Brusel, The Washington Post, Čínský hacker, Vývojářská pobočka


Určitě si přečtěte

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?