Vyčistěte si počítač od špiónů

Pokud jste si na počítač nainstalovali a třeba i odinstalovali nějaký program, který při práci zobrazuje inzeráty, zůstal vám na počítači špión, který stále sleduje, co děláte.
Zhruba před měsícem vznikl velký poprask ohledně inzertního modulu firmy Aureate Media Corporation, který je k nalezení ve spoustě programů nabízených zdarma za zobrazování inzerátů. Například CuteFTP, GetRight a asi 400 dalších programů. Spoustu těchto programů jste si nainstalovali a i když jste nikde nespecifikovali, že souhlasíte s monitorováním vaší činnosti, tak se v pozadí skrytě spustila. Navíc i po odinstalování původního programu tam tento inzertní modul zůstává a nadále je spouštěn a kontaktován.

Modul od Aureate zkoumá, jak často a jak dlouho používáte konkrétní programy. Tyto informace potom posílá hlavnímu serveru, který potom na jejich základě jednak posílá cílené inzeráty a také tyto informace využívá při vyplácení peněz firmám, jejichž programy s inzeráty používáte. Přes počáteční velký humbuk se ukázalo, že s tím ohrožováním soukromí to nebude zase až tak žhavé, nicméně pravdou je, že program opravdu tyto informace shromažďuje a využívá je. Tyto údaje jsou zajímavé až ve chvíli, kdy se spojí s vaším konkrétním profilem, ale to byste museli sami inciativně vyplnit kolonky s vašimi preferencemi. Pokud to neučiníte, tato data nejsou využitelná.

Firmy, které podobné moduly nabízí, velmi pečlivě dbají na získávání jen nezbytně nutných informací a na ochranu soukromí uživatele. Velmi dobře si uvědomují, že podobné praktiky by je rychle poslaly ke dnu. Přesto jejich moduly odolávají odinstalaci programů, zůstávají nadále na počítači a spouští se při startu.

Proto Steve Gibson na své stránce zveřejnil užitečný malý prográmek OptOut (31 kB), který prozkoumá počítač a najde a případně odstraní tyto soubory.

Diskuze (4) Další článek: Computer 5/00

Témata článku: Gibson, Preference, GRC, Špión


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5