Software | Windows 11 | Windows Insider

Výchozí prohlížeč ve Windows 11 nastavíte o chlup snáze. Tlačítko registruje čtyři položky

Problémů ve Windows 11 napočítáme spoustu. Patří k nim rozhodnutí, že výchozí aplikace se už nedají nastavit paušálně. Pro každý typ souboru a protokol se výchozí aplikace volí zvlášť, takže se může jednat o zdlouhavý proces.

Jako první si všiml Rafael Rivera, že v testovacím sestavení 22509 dochází k aspoň malému obratu k lepšímu. U internetových prohlížečů se totiž objevuje volba pro hromadné přidružení souvisejících protokolů a typů souborů.

Jedním klepnutím tak prohlížeč nastavíte jako výchozí podobně jako ve starších řadách Windows. Řada položek se ale tentokrát nezaregistruje. Přidání tlačítka Microsoft v seznamu změn ve zmíněném vydání Windows 11 Insider Preview neuvádí. Pro magazín The Verge nicméně potvrdil, že změnu výchozího prohlížeče testuje.

Klepněte pro větší obrázek
V Jedenáctkách už program nenastavíte jako výchozí
pro podporované typy souborů

Konkrétně tlačítko registruje pouze protokoly HTTPHTTPS, dále soubory s příponami HTMHTML. Nevíme, jestli je to konečný stav. Výrobce ani neříká, kdy případně tlačítko do Jedenáctek přidá. Nabízí se příští podzim, kdy vyjde verze 22H2.

Ve Windows 11 verze 21H2 obecně nelze prohlížeč snadno nastavit jako výchozí, pokud ale nainstalujete vlastní prohlížeč, operační systém nabídne, že Edge nastaví jako výchozí. Pokud nabídku potvrdíte, všechny dílčí protokoly a typy souborů budou hromadně zaregistrovány právě pro Edge.

Vynucování Edge se nemění

Výše popsaná úprava nesouvisí s nedávno zjištěným tvrdým vynucením použití Edge v některých případech. Jedenáctky mj. odkazy v Nastavení nebo v miniaplikacích vždy otevřou v domácím prohlížeči bez ohledu na uživatelské nastavení.

Tohle už systém dělal dřív, ale jeho chování se dalo obejít. Od nedávna to není možné a řešení jako EdgeDeflector nefungují.

Zdroje: Rafael Rivera na Twitteru via Thurrott.com | The Verge

Diskuze (4) Další článek: eBay omylem smazal řadě uživatelů jejich účty. Už se omluvil a vrátil je

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Prohlížeče, Edge, Twitter, Windows 11, Soubor, Windows Insider, Rivera, Prohlížeč, Položka, Protokol, Tlačítko, The Verge, Pro, HTM, Jedenáctka, Chlup, Rafael Rivera, Jedenáctkách, Software na Heureka.cz