Linux | Operační systémy | Ubuntu

Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život

Po půl roce Canonical vydal další verzi oblíbené linuxové distribuce. Ubuntu 21.10 s kódovým označením Impish Indri je poslední verzí s krátkou devítiměsíční podporou (skoční v červenci 2022). Na jaře příštího roku dorazí Ubuntu 22.04 LTS, o které se tvůrci budou starat až deset let.

Ubuntu 21.10 přichází s novým linuxovým jádrem 5.13 s opravami chyb, optimalizacemi a podporou nového hardwaru. Mj. jde o kernel připravený pro nadcházející procesory Intel Alder Lake nebo výpočetní karty AMD Instinct MI200 „Aldebaran“. Zlepšuje se ale také podpora tabletů a notebooků Surface a přibyl první kód připravující Linux na čipy Apple M1.

Došlo k několika důležitým změnám na pozadí. Po letech se změnil firewall z iptables na nftables, na proprietárních ovladačích od Nvidie už ve výchozím nastavení běží grafický server Wayland a aktualizovaný zvukový systém PulseAudio 15 zlepšil podporu bezdrátových sluchátek. Nově nabízí i kodeky LDAC, AptX a rozumí si s profilem Bluetooth HFP.

Ubuntu nasadilo nový grafický desktop GNOME 40 s přepracovaným vzhledem a panelem činností. Zároveň si ale uchovává vlastní tvář s fialovou tapetou, moativem Yaru a plochou s dokem na levé straně.

Pokud jde o aplikace, Ubuntu 21.10 vsadilo na Firefox 93 coby výchozí prohlížeč, Thunderbird 91.1.2 starající se o poštu a LibreOffice 7.2.1 pro úpravu kancelářských dokumentů. Kompletní seznam novinek najdete na oficiálním webu ubuntu.com.

Vedle Ubuntu s prostředím GNOME včera vyšly také příchutě s jinými desktopy. Vyzkoušet můžete Kubuntu (KDE Plasma 5.22), Lubuntu (LXQt 0.17.0), Ubuntu Budgie (Budgie 10.5.3), Ubuntu Mate (Mate 1.26), Xubuntu (Xfce 4.16) a Ubuntu Kylin (UKUI 3.0).

Diskuze (14) Další článek: Adobe Acrobat pro prohlížeče Chrome a Edge dokáže upravit PDF a je zdarma

Témata článku: Software, Linux, Nvidia, Operační systémy, Firefox, Open source, Ubuntu, LibreOffice, Thunderbird, LDAC, Krátký život, Ubuntu Kylin, Canonical, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu mást, Nová aplikace, Oprava, Podpora, Intel Alder Lake, Ubuntu Budgie, Wayland, Gnome, Aplikace, Kubuntu, Operační systémy na Heureka.czPřehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

PDF je nejuniverzálnější dokumentový formát, přitom ne každý s ním umí pracovat. Když do něj úředníci skenují křivě vytisknuté dokumenty, popírají jeho smysl. Vybrali jsme šest aplikací, které vás naučí PDF využívat efektivně.

Stanislav Janů
PDFSoftware
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy