Apple | iOS | iPadOS

Vychází finální iPadOS a iOS 13.1. Nové verze opravují chyby a emoji chobotnice 🐙

Apple společně s představením nových iPhonů vydal i iOS 13. Nyní ale, přibližně po týdnu, vydává opravnou aktualizaci 13.1 a zcela nový iPadOS, který přináší lepší práci s okny i se soubory na iPadech.

Nové iOS 13 přineslo jako hlavní změnu tmavý režim, kterého jsme se shodou okolností dočkali i v Androidu 10. Ten je napříč systémem i aplikacemi a ocení jej hlavně uživatelé telefonů s AMOLED displeji.

Velkých vylepšení se dočkala aplikace Fotky. Ta umí vytvářet automatické sbírky podle data vyfocení a vybere ty nejzajímavější snímky. Rozpoznávání přitom, oproti konkurenčním Google Fotkách, probíhá na zařízení. U fotoaparátu poté můžete lépe upravovat intenzitu virtuálního studiového rozmazání, aby více odpovídalo vašim nárokům.

Klepněte pro větší obrázek 
Stejně jako na Androidu, i na iOS je hlavní novinkou tmavé schéma.

Apple se také zaměřil na aplikace a jejich přístup k poloze. Nově bude upozorňovat, pokud se na ni aplikace dívá příliš často a nabídne, zda nechcete přístup omezit pouze na dobu, kdy s aplikací aktivně pracujete. Velkou novinkou je i zavedení přihlašování skrze Apple účet do aplikací, které je nově pro vývojáře povinné. Novinek je v systému celkově ale mnohem více, všechny Apple uvádí na svých stránkách.

Aktualizace 13.1 pak přináší opravu chyb a drobné funkce, které se nestihly společně s uvedeném velké verze. Jmenovitě se tak jedná třeba o vylepšení Air Dropu, map či Apple Music, které umí zobrazit text k písničkám. Došlo i na emoji, kdy například znak pro chobotnici 🐙 je již správný a odpovídá reálným zvířatům.

Jak vypadá tmavý režim v iOS 13?

iPady získaly vlastní operační systém

Tablety od Applu od počátku fungovaly na klasickém iOS, ve kterém akorát byly upravené drobnosti pro lepší práci s větším displejem. nyní si ale firma připravila několik novinek a tak vznikl samostatný operační systém – iPadOS. Nečekejte žádnou revoluci, postupně je ale možné, že se začne od klasického iOS více vzdalovat a přibližovat desktopovým systémům.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní ovinka iPadOS jsou widgety podobné těm, které najdeme na Androidu.

Apple tomu jde naproti i současnými změnami přibyly například widgety na ploše, které známe z Androidu či kdysi z dob Windows Vista a Windows 7. Ty jsou umístěné ve svislé liště a umožňují rychlý přístup k vybraným funkcím. Slide Over zase nabízí zjednodušenou formu multitaskingu, kdy aplikace zobrazí v plovoucím překryvném okně a lze mezi nimi jednoduše přepínat a zároveň si nechat spuštěnou aplikaci na pozadí.

Nechybí ani klasický split screen, který známe již od dob Windows 8. Vybrané aplikace tak dělá obrazovku na poloviny, případně je možné je zmenšovat či zvětšovat. Nechybí zde ani přehled všech spuštěných instancí dané aplikace. Velkou novinkou je poté možnost využití iPadu jako rozšířené pracovní plochy pro Mac. Díky tomu je možné kreslit za pomoci Apple Pencil i v klasické desktopové aplikaci.

Diskuze (1) Další článek: Microsoft dal stopku oblíbenému CCleaneru. Na oficiálních fórech je zakázaný

Témata článku: Software, Apple, Android, Operační systémy, Mobilní aplikace, iPhone, Aktualizace, iPad, iOS, Windows Vista, Smartphone, Apple Music, Soukromí, iPadOS, Nová verze, Velká novinka, Aplikace, Widget, Fotka, Chobotnice, Air Drop, Novinka, Apple Pencil, Google Fotka

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky