Google | Aktualizace | Android

Vychází finální Android 10. Přináší přepracovaná gesta a tmavý režim napříč systémem

Google vydal nejnovější verzi svého mobilního operačního systému – Android 10. Ten oproti minulosti nenese označení podle cukrovinky, přichází ale s řadou novinek. Mezi ně patří přepracovaný systém gest, tmavý režim napříč systémem a lepší správa soukromí.

Nový Android 10 (v rámci betaverzí označován jako Android Q), přichází s novým systémem gest, který vychází z populárního řešení na konkurenčním iOS. Oproti třem tlačítkům ve spodní části displeje se zde nyní nachází pouze tenká čára, která je navíc součástí obsahu aplikací a tak nezabírá žádné místo.

Při švihnutí prstem vzhůru dojde k návratu na domovskou obrazovku, švihnutím nahoru a podržením zase k vyvolání přepínače aplikací. Mezi nimi lze přecházet i snadným tažením vlevo či vpravo po spodní části displeje. Posunutí ze strany pak nahrazuje tlačítko zpět – bylo tak odstraněno gesto pro vyvolání bočních menu a je nutné využít tlačítko. Novinku by měli integrovat nejen telefony s čistým Androidem, ale i ostatní výrobci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mezi další změny patří podpora tmavého režimu, který ocení hlavně majitelé telefonů s AMOLED/OLED displeji.  Potěší ale i lepší správa a nastavení soukromí, které má dedikovanou položku v nastavení. K tomu je nově možné povolit aplikacím přístup k poloze pouze tehdy, když jsou aktivně používané.

Klepněte pro větší obrázek

S novým systémem samozřejmě přichází další uhlazování celkového vzhledu a nechybí ani podpora nových emoji 12.0, které přinesly třeba plameňáka 🦩. V angličtině přibyly i smart reply – tedy automatické odpovědi, které vám systém nabídne přímo v příchozí notifikaci – a titulky k přehrávaným videům.

Někteří chystají aktualizaci již na podzim

U Androidu co se týče rychlosti aktualizací záleží na výrobci zařízení. Nejrychleji ji získají majitelé telefonů Pixel, které jsou přímo od Googlu. Ti tak Android 10 mohou stahovat již nyní.

Klepněte pro větší obrázek 
Nokia aktualizuje své telefony poměrně rychle.

Všichni ostatní si budou muset počkat na vydání aktualizace výrobcem svého telefonu. Mezi prvními přispěchala s potvrzením vydání Nokia, která začne ve 4. kvartále tohoto roku. Ta má výhodu v tom, že její zařízení patří do programu Android One a tak obsahují (téměř) čistý Android a je tak jednodušší jej aktualizovat. Na Desítku se ale chystají všichni výrobci a vypadá to, že co se týče rychlosti aktualizací, blýská se na lepší časy.

Diskuze (26) Další článek: Pohled do oka hurikánu: Takhle děsivě vypadá Dorian z vesmíru

Témata článku: Google, Aktualizace, Operační systémy, Android, Mobilní telefon, Nokia, Smartphone, Android One, Tmavý režim, Výrobce, Gesto, Tlačítko, Posunutí, Displej, Telefon

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5