Software

Vychází Audacity 2.4. Bezplatný editor zvuku dostal několik zlepšováků

Více než rok a půl po vydání zvukového editoru Audacity 2.3 přichází nová větší aktualizace. Open source alternativa pro Adobe Audition nebo Magix Sound Forge se dočkala několika novinek, ale uživatelé si na ně budou muset ještě chvíli počkat.

Instalátor Audacity 2.4.0 totiž tvůrci krátce po vydání stáhli kvůli objevené chybě, která může poškodit zvukové záznamy. Momentálně se tak narychlo dokončuje opravené Audacity 2.4.1. Vyjde tradičně pro Windows, macOS a Linux.

Co je nového? Na první pohled se změnila časomíra, kterou tvůrci vyčlenili do zvláštní lišty a zvětšili její písmo, takže je lépe vidět z dálky.

Přibyl režim multi-view, který ve stopě umí najednou zobrazit křivku s průběhem signálu (waveform) i spektrogram. Dosud mohli editoři vidět jedno, nebo druhé.

V seznamu změn najdeme tři nové efekty sloužící pro normalizaci hlasitosti podle jednototek LUFS, noise gate pro potlačení šumu pod určitou zvukovou hladinu a odstranění konkrétního spektrálního rozsahu.

Audacity má dále vylepšený export/import presetů, nové klávesové zkratky, umožňuje zvuky uložit do formátu Opus atd. Kompletní seznam novinek najdete na oficiálním webu.

Diskuze (7) Další článek: Nejzajímavější články z Živě Premium: Velké testy, rozhovory a odborné rady

Témata článku: Software, Windows, Linux, macOS, Zvuk, Editor, Tvůrce, Adobe Audition, Zlepšovák

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači