Windows 10 | Microsoft Store

Vybíráme z Microsoft Store: Tohle všechno najdete v obchodě pro Windows 10

  • V Microsoft Store najdete jak moderní, tak i klasické aplikace
  • Nabídka již není tak špatná jako dříve
  • Store vám zajistí instalaci na jedno kliknutí a postará se o aktualizace

Microsoft Store, původně Windows Store, je obchod s aplikacemi pro Windows 10, který je oproti svým protějškům na mobilních platformách poněkud opomíjený ze strany zákazníků i vývojářů. Přesto se v něm ale dají najít zajímavé moderní i klasické programy.

Hlavní výhoda stahování aplikací z Microsoft Store je instalace na jedno kliknutí. Rozloučit se tak můžete s typickými průvodci instalací, kde se vás nejeden vývojář snažil zmást a přimět k instalaci nechtěných programů a reklamních doplňků. Aplikace instalované ze Storu navíc mohou využívat systémové notifikace, živé dlaždice a další funkce v rámci Windows 10.

Kancelářské programy a úložiště

Součástí Storu je i celý balík Office, přičemž zde najdete jednotlivé jeho programy i celé předplatné Office 365. Pro stažení jej stačí vyhledat a pokud máte již předplatné zakoupené, stačí si programy jedním kliknutím stáhnout. Pokud ne, je možné si je skrze obchod i zakoupit. Microsoft aktuálně ukončil vývoj mobilních dotykových verzí pro Windows, jediné, které tak najdete, jsou plnohodnotné desktopové programy.

Mimo hlavní balík Microsoft vydělil svůj poznámkovník OneNote, který lze používat zdarma i bez předplatného. Nechybí ani samozřejmě klasický Evernote ve své desktopové podobě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
OneNote, OneDrive, Dropbox – to vše najdete v Microsoft Store.

Mezi úložišti nechybí Dropbox či OneDrive, oba programy ale pozbývají možnost synchronizování celých složek jako je u těchto služeb zvyklé, hodí se tak spíše na počítače, kde nemáte příliš místa či jako způsob, jak si přidat druhý účet z jedné služby. Svého klienta nabízí i Box a v beta testu i úložiště MEGA Privacy (beta). Tato aplikace je ale v betaverzi již poměrně dlouhou a nevypadá to, že by se něco změnilo.

Nechybí zde ani populární Slack. Microsoft Teams, alternativa od redmondské společnosti, se naopak nedávno z obchodu stáhl. Co se týče úkolovníků, naleznete zde šikovný Microsoft To-Do i oblíbený Todoist, oba s povedenou aplikací.

Multimediální a grafické programy

Máte-li hudební předplatné a Spotify, můžete si krom klasické desktopové aplikace nainstalovat i verzi z Microsoft Store. Ta se funkčně téměř neliší a pokud již máte nainstalovanou klasickou verzi, nová instalace si sama přenese veškeré nastavení a data, nemusíte se o nic starat. Výhodou pak jsou snadnější aktualizace, živá dlaždice a lepší integrace do systému.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spotify ve Storu nabízí klasickou desktopovou aplikaci, Deezer naopak připravil moderní verzi.

Jsme-li u předplatných, svou aplikaci nabízí i služba Deezer, přičemž podporuje systémové notifikace a další vychytávky. MusicBee je pak hudební správce vaší lokální knihovny. V moderním hávu umožňuje snadnou správu vaší kolekce, úpravu tagů (i automatickou) či synchronizaci hudby mezi zařízeními.

Kodi je právem jedním z nejoblíbenějších multimediálních přehrávačů. Nabízí přehledné rozhraní a možnost instalovat nespočet doplňků, které mohou přidávat další funkce a obsah. Oblíbeným správcem je i Plex, který krom pěkného rozhraní nabídne i automatické dohledávání informací k videosouborům jako je název filmu, popisek či trailer a umí přehrávat soubory i ze vzdálených úložišť a počítačů.

Oblíbené nástroje Affinity pro designéry zamířily v nedávné době na Microsoft Store a krom nižší ceny než na webu potěší hlavně svými ostatními funkcemi, kterými se vyrovnají konkurenčnímu Photoshopu od Adobe. Stahovat můžete jak Affinity Photo, tak i Affinity Designer.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní obou programů se velmi podobá těm od Adobe.

Se svými desktopovými verzemi přispěchali i vývojáři desktopových stálic jako je vektorový Inkscape či prohlížeč obrázků IrfanView. Naleznete zde i Paint.Net, ten je ale oproti normální verzi zpoplatněn a to rovnou částkou 199 korun.

Autodesk SketchBook můžete znát z mobilních platforem. Nabízí pokročilé možnosti pro kreslení a podporu pro kreslení perem a zaměřuje se tak spíše na profesionální uživatele.

Sociální sítě a komunikátory

Podobně jako na mobilních platformách, i pro Windows 10 jsou dostupné aplikace nejrozšířenější sociální sítě – Facebooku. K dispozici je jak klasická aplikace Facebook, tak i kecálek Messenger. Obě dvě aplikace nabídnou podporu notifikací a živých dlaždic.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Facebook a Messenger pro Windows 10 jsou přehledné a snadno použitelné aplikace.

Oficiální aplikaci má i Twitter, která byla nedávno předělána do moderního PWA formátu. Načítá tak de facto webovou stránku, které ale nechybí všech by potřebné funkce a chová se jako klasická aplikace.

Ze sociálních sítí má svou aplikaci i Instagram. Ta umožní snadný přístup k vašemu profilu a feedu a na menších tabletech můžete přidávat i nové příspěvky.

Microsoftí Skype má povedenou moderní verzi, která již získala téměř všechny funkce z té desktopové a některé má i navíc. Potěší integrace jak s centrem notifikací, tak i panelem Lidé. Chatovat tak můžete přímo z hlavního panelu Windows bez spouštění samostatného okna aplikace.

Pokud používáte k zasílání zpráv komunikátor Telegram, potěší vás aplikace Unigram. Jedná se sice o neoficiálního klienta, nabízí ale všechny potřebné funkce a funguje bezproblémově.

Jakou máte vy oblíbenou aplikaci z Microsoft Store?

Diskuze (16) Další článek: EU bude nabízet odměny za hledání chyb v open source nástrojích

Témata článku: Microsoft, Microsoft Office, Windows, Windows 10, Facebook, Instagram, Microsoft Store, Twitter, Deezer, Spotify, OneDrive, Dropbox, Microsoft Word, Úložiště, Adobe, Slack, Office 365, Excel, Evernote, PowerPoint, Affinity, OneNote, Předplatné, Todoist, Kancelářský program, Kancelářské počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 58

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 159


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11