Windows 10 | Microsoft Store

Vybíráme z Microsoft Store: Tohle všechno najdete v obchodě pro Windows 10

  • V Microsoft Store najdete jak moderní, tak i klasické aplikace
  • Nabídka již není tak špatná jako dříve
  • Store vám zajistí instalaci na jedno kliknutí a postará se o aktualizace

Microsoft Store, původně Windows Store, je obchod s aplikacemi pro Windows 10, který je oproti svým protějškům na mobilních platformách poněkud opomíjený ze strany zákazníků i vývojářů. Přesto se v něm ale dají najít zajímavé moderní i klasické programy.

Hlavní výhoda stahování aplikací z Microsoft Store je instalace na jedno kliknutí. Rozloučit se tak můžete s typickými průvodci instalací, kde se vás nejeden vývojář snažil zmást a přimět k instalaci nechtěných programů a reklamních doplňků. Aplikace instalované ze Storu navíc mohou využívat systémové notifikace, živé dlaždice a další funkce v rámci Windows 10.

Kancelářské programy a úložiště

Součástí Storu je i celý balík Office, přičemž zde najdete jednotlivé jeho programy i celé předplatné Office 365. Pro stažení jej stačí vyhledat a pokud máte již předplatné zakoupené, stačí si programy jedním kliknutím stáhnout. Pokud ne, je možné si je skrze obchod i zakoupit. Microsoft aktuálně ukončil vývoj mobilních dotykových verzí pro Windows, jediné, které tak najdete, jsou plnohodnotné desktopové programy.

Mimo hlavní balík Microsoft vydělil svůj poznámkovník OneNote, který lze používat zdarma i bez předplatného. Nechybí ani samozřejmě klasický Evernote ve své desktopové podobě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
OneNote, OneDrive, Dropbox – to vše najdete v Microsoft Store.

Mezi úložišti nechybí Dropbox či OneDrive, oba programy ale pozbývají možnost synchronizování celých složek jako je u těchto služeb zvyklé, hodí se tak spíše na počítače, kde nemáte příliš místa či jako způsob, jak si přidat druhý účet z jedné služby. Svého klienta nabízí i Box a v beta testu i úložiště MEGA Privacy (beta). Tato aplikace je ale v betaverzi již poměrně dlouhou a nevypadá to, že by se něco změnilo.

Nechybí zde ani populární Slack. Microsoft Teams, alternativa od redmondské společnosti, se naopak nedávno z obchodu stáhl. Co se týče úkolovníků, naleznete zde šikovný Microsoft To-Do i oblíbený Todoist, oba s povedenou aplikací.

Multimediální a grafické programy

Máte-li hudební předplatné a Spotify, můžete si krom klasické desktopové aplikace nainstalovat i verzi z Microsoft Store. Ta se funkčně téměř neliší a pokud již máte nainstalovanou klasickou verzi, nová instalace si sama přenese veškeré nastavení a data, nemusíte se o nic starat. Výhodou pak jsou snadnější aktualizace, živá dlaždice a lepší integrace do systému.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spotify ve Storu nabízí klasickou desktopovou aplikaci, Deezer naopak připravil moderní verzi.

Jsme-li u předplatných, svou aplikaci nabízí i služba Deezer, přičemž podporuje systémové notifikace a další vychytávky. MusicBee je pak hudební správce vaší lokální knihovny. V moderním hávu umožňuje snadnou správu vaší kolekce, úpravu tagů (i automatickou) či synchronizaci hudby mezi zařízeními.

Kodi je právem jedním z nejoblíbenějších multimediálních přehrávačů. Nabízí přehledné rozhraní a možnost instalovat nespočet doplňků, které mohou přidávat další funkce a obsah. Oblíbeným správcem je i Plex, který krom pěkného rozhraní nabídne i automatické dohledávání informací k videosouborům jako je název filmu, popisek či trailer a umí přehrávat soubory i ze vzdálených úložišť a počítačů.

Oblíbené nástroje Affinity pro designéry zamířily v nedávné době na Microsoft Store a krom nižší ceny než na webu potěší hlavně svými ostatními funkcemi, kterými se vyrovnají konkurenčnímu Photoshopu od Adobe. Stahovat můžete jak Affinity Photo, tak i Affinity Designer.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní obou programů se velmi podobá těm od Adobe.

Se svými desktopovými verzemi přispěchali i vývojáři desktopových stálic jako je vektorový Inkscape či prohlížeč obrázků IrfanView. Naleznete zde i Paint.Net, ten je ale oproti normální verzi zpoplatněn a to rovnou částkou 199 korun.

Autodesk SketchBook můžete znát z mobilních platforem. Nabízí pokročilé možnosti pro kreslení a podporu pro kreslení perem a zaměřuje se tak spíše na profesionální uživatele.

Sociální sítě a komunikátory

Podobně jako na mobilních platformách, i pro Windows 10 jsou dostupné aplikace nejrozšířenější sociální sítě – Facebooku. K dispozici je jak klasická aplikace Facebook, tak i kecálek Messenger. Obě dvě aplikace nabídnou podporu notifikací a živých dlaždic.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Facebook a Messenger pro Windows 10 jsou přehledné a snadno použitelné aplikace.

Oficiální aplikaci má i Twitter, která byla nedávno předělána do moderního PWA formátu. Načítá tak de facto webovou stránku, které ale nechybí všech by potřebné funkce a chová se jako klasická aplikace.

Ze sociálních sítí má svou aplikaci i Instagram. Ta umožní snadný přístup k vašemu profilu a feedu a na menších tabletech můžete přidávat i nové příspěvky.

Microsoftí Skype má povedenou moderní verzi, která již získala téměř všechny funkce z té desktopové a některé má i navíc. Potěší integrace jak s centrem notifikací, tak i panelem Lidé. Chatovat tak můžete přímo z hlavního panelu Windows bez spouštění samostatného okna aplikace.

Pokud používáte k zasílání zpráv komunikátor Telegram, potěší vás aplikace Unigram. Jedná se sice o neoficiálního klienta, nabízí ale všechny potřebné funkce a funguje bezproblémově.

Jakou máte vy oblíbenou aplikaci z Microsoft Store?

Diskuze (16) Další článek: EU bude nabízet odměny za hledání chyb v open source nástrojích

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Facebook, Instagram, Spotify, Twitter, Microsoft Office, Úložiště, Microsoft Store, Excel, OneDrive, Deezer, Předplatné, Slack, Dropbox, Office 365, Adobe, Microsoft Word, PowerPoint, Affinity, OneNote, Evernote, Autodesk sketchbook, Nízká cena, Kancelářské počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 78

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 38

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?