Vybíráme notebook do firmy, zkrátka pro práci

Jak správně vybrat notebook pro práci? Co si hlídat, jakých marketingových lákadel si nevšímat? A kdy nejlépe nakoupit?
Vybíráme notebook do firmy, zkrátka pro práci

Notebook se zařadil do kategorie spotřebního zboží, a tak se stává stále častějším pracovním nástrojem ve spoustě firem. Je však na práci vhodný každý notebook, anebo se ty firemní od domácích musí nějak lišit? Odpovědi, či spíše náměty k přemýšlení se vám pokusí dát následující článek.

Před koupí přemýšlejte nejen o ceně

Co si musíte před samotnou koupí určitě dobře rozmyslet je cena, kterou jste ochotni za notebook dát. Vždy se najde nějaký o cosi lepší a dražší, a proto si při kalkulaci ceny jasně řekněte, co od notebooku chcete a co už nepotřebujete. Opravdu se neobejdete bez webové kamery, bluetooth, anebo nejmodernějšího dvoujádrového procesoru s vysokým taktem? Nevyužijete ve firmě spíše dokovací konektor pro případné připojení replikátoru portů s více USB či DVI výstupem a PS2 konektory pro připojení velkého stolního LCD a klávesnice s myší? Notebook pak můžete pouze přenášet mezi prací a domovem a pohodlně jediným pohybem zapojit všechny potřebné i nepotřebné periferie.

Klepněte pro větší obrázek
Ve firmě nalezne určitě své místo notebook s dokovacím konektorem pro připojení replikátoru portů

Na to navazuje hned další důležitá oblast a tou je velikost, resp. hmotnost notebooku a jeho výdrž při provozu na baterie. Zde se jistě hodí vědět, jak budete laptop nejčastěji používat – tj. v kanceláři jako náhradu stolního PC, doma jako náhradu stolního PC či na cestách v letadle, autobuse či dokonce venku v terénu? Na kancelářskou práci, složité výpočty či grafiku? Pro každé takové použití je určitě vhodný jiný typ.

Velký, nebo malý?

Je mnoho různých dělení notebooků, která berou v úvahu zejména hmotnost či výkon a výbavu. My si situaci usnadněme dělením vlastním.

 • Ultralehké notebooky – hmotnost okolo 1 kg (zpravidla do 1,5 kg), nízký výkon a vysoká výdrž překračující 5 hodin díky úsporným ULV procesorům Intel (AMD bohužel takovými CPU nedisponuje) i čipovým sadám s nižším taktem, jednokanálovými pamětmi apod., malým 1,8palcovým diskům, LED podsvícení displeje a jiným technologiím. Někdy chybí optická mechanika, ale jsou i špičkové modely, které ji mají.
 • Lehké notebooky – hmotnost okolo 2 kg, výkon je již srovnatelný s 15,4palcovými notebooky díky klasickým mobilním procesorům. V současnosti již mají zpravidla vše včetně optické mechaniky, ale výkonné grafické karty bývají jen ojediněle.
 • Standardní notebooky – hmotnost okolo 3 kg, sem bychom řadili už i 14palcové stroje s hmotností okolo 2,5 kg, o 15,4 palcových noteboocích nemluvě.
 • DTR stroje – hmotnost nad 3 kg, zpravidla okolo 4 kg, se 17 palcovým LCD a výkonnými procesory i grafickými kartami, dvěma disky v RAIDu apod. I když lze potkat i levné 17palcové modely s integrovanou grafickou kartou a pouze průměrným výkonem.
Klepněte pro větší obrázek
Nejmodernější ultralehké notebooky Lenovo ThinkPad X300 a Dell Latitude XT disponují LED podsvícením LCD či SSD diskem

Právě od hmotnosti je dobré se „odpíchnout“, protože to budete vy, kdo se bude s notebookem „tahat“. Přičemž je dobré sem jistě započítat i hmotnost adaptéru, protože i zde bývají rozdíly v řádech stovek gramů. Někdo požaduje velký displej a na hmotnost nedbá, jiný naopak. V současnosti pak nejsou výjimkou ani 15,4palcové notebooky s hmotností okolo 2,6 kg, což je již velmi dobrá hodnota, protože podobný a úplně obyčejný notebook může ručičku váhy vychýlit i na 3,2 kg apod.

Leckoho pak může potěšit kompromis v podobě 14 či 13,3palcových strojů, kterých sice není na trhu tak požehnané množství, jako u 12,1 či 15,4palcových modelů, ale jsou a výběr je i tak dostatečný.

Když už zmiňujeme velikosti displejů bude na místě zmínit i jejich rozlišení v širokoúhlém provedení (poměr stran 16:10):

 • WXGA (Wide eXtended Graphics Array) = 1 280 × 800 bodů
 • WXGA+ (Wide eXtended Graphics Array Plus) = 1 440 × 900 bodů
 • WSXGA+ (Wide Super-eXtended Graphics Array Plus; někdy i bez Plus) = 1 680 × 1 050 bodů
 • WUXGA (Wide Ultra eXtended Graphics Array) = 1 920 × 1 200 bdů

Dnes již méně časté jsou neširokoúhlé formáty (poměr stran 4:3):

 • XGA (eXtended Graphics Array) = 1 024 × 768 bodů
 • SXGA (Super eXtended Graphics Array) = 1 280 × 1 024 bodů (poměr stran: 5:4)
 • SXGA+ (Super eXtended Graphics Array Plus) = 1 400 × 1 050 bodů
 • UXGA (Ultra eXtended Graphics Array) = 1 600 × 1 200 bodů

Dále při volbě displeje zvažte, zda-li je pro vás na práci lepší lesklý či matný displej. Přestože jsou dnes v módě lesklé displeje, výrobci jsou si vědomi praktických důvodů pro volbu matného provedení, a proto v „businessových“ řadách převládají právě displeje matné.

Do Prahy a zase zpátky

Výdrž notebooku oceníte především při cestování. Pro nás, brněnské redaktory, je pak měřítkem cesta do Prahy, kterou notebook musí zvládnout bez nabíjení ideálně v obou směrech. Za nezbytné minimum výdrže považujeme tři hodiny, což je dnes standard, který dosahují i běžné low-endové stroje vybavené Celeronem M.

Nedosažitelnou metou pro počítače za cenu okolo 20 000 Kč však není ani kýžená doba okolo 4 až 5 hodiny. Pro ilustraci vám ukážeme výsledky naměřené u pěti různých kancelářských notebooků s cenou do 20 000 Kč bez DPH, jejichž podrobnou recenzi naleznete v novém čísle (06/2008, vychází 23.5.) časopisu Connect! (v dalším čísle 07/2008 se pak těšte na test ultralehkých notebooků).

Výsledky testůTravelMate 6252Latitude D531Esprimo U9200Compaq 6715bThinkPad R61i
ProcesorIntel Celeron M 550AMD Turion 64 X2 TL-60Intel Core 2 Duo T5550AMD Turion 64 X2 TL-60Intel Core 2 Duo T5750
Velikost LCD12,1 palců15,4 palců12,1 palců15,4 palců15,4 palců
Max. spotřeba TDP (Thermal Design Power)27 W35 W34 W31 W35 W
Akumulátor11,1 V, 53 Wh11,1 V, 85 Wh11,1 V, 58 Wh57 Wh10,8 V, 52 Wh
Výdrž (se zapnutou WiFi)3 hodiny 2 minuty5 hodin 49 minut3 hodiny 27 minut3 hodiny 45 minut5 hodin 11 minut

Na dlouhou výdrž pak lze jít několika cestami, z nichž nejčastější je právě volba ULV procesorů Intel s TDP okolo 10 W, na ně navázaných čipových sady a jiných úsporných opatření jako pomalejší paměti, softwarové vypínání optické mechaniky či síťové karty při nečinnosti apod. Nechybí při tom často ani akumulátor s dostatečnou kapacitou, který dá laptopu energii na 6 až 10 hodin. Specialisté na tyto stroje jsou Toshiba, Fujitsu Siemens, Panasonic či Sony – v praktickém testu (Connect! 09/2007) jsme například u notebooku VAIO VGN-TZ11XN naměřili výdrž 9 a půl hodiny. To ale s sebou nese nemalé finanční výdaje, protože za ultralehký notebook dnes zaplatíte 50 000 Kč a více.

Klepněte pro větší obrázek
Vaio TZ vydrží běžt na akumulátor 9,5 hodiny, má vestavěnou optickou mechaniku a při tom váží 1 kg.

Druhou volbou, na kterou jsou specialisté třeba Lenovo, Dell či HP, je prosté přidání druhého akumulátoru či navýšení kapacity toho základního. Pro podobný 15,4palcový notebook za standardní cenu okolo 20 000 Kč pak nemusí být takovým problémem výdrž s jedním akumulátorem okolo 5 hodin, jak se můžete přesvědčit v tabulce výše. Opravdovým expertem je pak Lenovo, kde to notebook dokáže i s akumulátorem se standardní kapacitou. S přídavným se pak tyto podnikové notebooky mohou směle rovnat s o desítky tisíc dražšími ultralehkými modely. Musíte však počítat s vyšší hmotností.

Tip: Stářím akumulátoru výdrž rapidně klesá. Sledujte též vedle typu procesoru i udávanou kapacitu akumulátoru, protože je velkým rozdílem, zda má čtyři, šest či osm článků.

Dostatečná a rychlá paměť

Výkon se dá posuzovat z různých úhlů pohledu, ale rámcově se dá říci, že největší brzdou notebooků bývají pevné disky a nedostatek paměti. Za rozumné minimum berme pro operační systém Windows Vista alespoň 2 GB paměti RAM. Konec konců moduly SO-DIMM DDR2 jsou v současnosti velmi levné, když 1 GB pořídíte pod 500 Kč.

U pevných disků pak doporučujeme volit novější modely, kdy modely s rychlostí 5 400 ot./min již disponují kolmým zápisem a jsou i rychlejší a úspornější, než ty starší. Též pevný disk s rychlostí 7 200ot./min dnes nemusí stát nijak horentní sumu a i zde se investice několika stokorun navíc vyplatí. V nových noteboocích je však objevíte jen u dražších modelů.

Samozřejmě bychom dnes doporučili jednoznačně dvoujádrové procesory AMD Turion X2 či Intel Core 2 Duo či Pentium Dual-Core, které již naleznete i v low-endových strojích. Dávají dostatek výkonu a oba mají úsporné technologie omezující při nečinnosti jejich takt. Rozdíl je ovšem u mobilního Sempronu a Celetonu, kdy Sempron takovou technologií disponuje, avšak Celeron M nikoli.

Se systémem, anebo bez?

Odpověď je jasná: „Jednoznačně se systémem!“ Legální software je ve firmě nutností a Windows jsou s notebookem jednoznačně levnější. Druhou alternativou je Linux, který již někteří výrobci na své notebooky též instalují. Zde je dobré, že můžete počítat s odladěnými ovladači, což se může hodit zejména z hlediska spotřeby.

Jinak Linux není do firmy ničím tak „skandálním“, jak si mnozí stále myslí. Existuje celá řada aplikací, které postačí k plnohodnotné práci v kanceláři – Open Office disponují „plug-inem“, který zvládne otevřít i nové formáty Open XML a v nové beta verzi 3.0 je již umí otevřít samy (více zde), přičemž kompatibilita s DOC či XLS je dobrá již delší dobu. Pro poštu stačí třeba Mozilla Thunderbird a, využíváte-li k těmto účelům MS Exchange, existuje alternativa v podobě programu Evolution.

Záloha a obnova systému z pevného disku

Další výhodou zakoupení notebooku s operačním systémem je možnost propracované podpory zálohy a obnovy operačního systému přímo z pevného disku. Velmi sofistikovanými aplikacemi pro tento účel disponují zejména notebooky HP a Lenovo, přičemž i Acer, Fujitsu Siemens i Dell a Asus mají vlastní či cizí utility k těmto účelům. Zdaleka však nedosahují kvalit předchozích dvou řešení, která výborně fungují i nezávisle na operačním systému apod.

Záruka a servis

Poslední položkou, na kterou se často zapomíná, je záruka a servis. Zde naopak Lenovo, HP i Dell (u některých modelů) ztrácejí, protože pro firmy nabízejí pouze jeden rok, zatímco jiné značky dva i více – např. Fujitsu Siemens má v základu pro své firemní Lifebooky 3 roky. Délku záruky si však není těžké zjistit, horší je to již z technickou podporou a zejména servisem.

Věnujte pozornost zkratkám typu: „carry-in“ (notebook musíte do servisu dopravit sami), „on-site“ (oprava u zákazníka), „mail-in“ či „Collect&Return“ (oboje znamená, že výrobce hradí dopravu notebooku od zákazníka do servisu a zpět kurýrní služkou) či NBD (tj. Next Business Day, tedy oprava do druhého pracovního dne přímo u zákazníka) apod.

Každý výrobce tomu říká jinak, ale důležité je to, co se za zkratkami skrývá a vy se nebojte ptát dodavatele na tyto věci. Většina renomovaných výrobců již také nabízí možnosti rozšíření záruky na 3, 4 i 5 let včetně pojištění proti náhodnému poškození notebooku, na jaké se standardní záruka nevztahuje, za sumy v řádech několika tisíců. To stojí za zvážení především u dražších strojů.

Nákup na poslední chvíli

Celý IT svět se žene kupředu nezadržitelnou rychlostí a co je dobré dnes, nemusí být dobré zítra. Proto kupujte notebook opravdu až ve chvíli, kdy jej potřebujete, ono i drobné zdržení v řádu jednoho měsíce může znamenat rychlejší procesor či více paměti za stejnou cenu. Bavili-li bychom se pak o době v řádu třeba půl roku, tak to už nemá ani cenu, protože to znamená v této branži opravdu dlouhou dobu.

V současnosti bychom pak jednoznačně doporučovali počkat do léta, protože již během června se na trhu objeví první notebooky s novým Centrinem 2 či platformou AMD Puma. A pokud teď chcete namítnout, že vám současné procesory stačí, zkuste se zamyslet, nebude-li po uvedení novinek současná generace levnější?

Pro ilustraci si pojďme v krátkosti říci, jak to vypadalo před rokem. Dnes seženeme notebook pod 10 000 Kč. Bavíme-li se pak o kategorii okolo 20 000 Kč, tak zde procesory atakují 2 GHz, přičemž povýšily většinou na Core 2 Duo ruku v ruce se 65nm výrobním procesem. Celerony M i mobilní Semrony tak začínají pomalu ale jistě ztrácet význam.

Integrovaná grafická karta Intel GMA X3100, která byla v minulém roce horkou novinkou, pak v kancelářských noteboocích doslova zdomácněla, což není nijak překvapivé. Dále se zdvojnásobila kapacita pevných disků, stejně jako velikost RAM je až čtyřikrát větší. Novinky známé z rok starého Centrina Pro (více zde) jako TurboMemory či Wi-Fi kartu s podporou protokolu 802.11n, pak stále hledejte v dražších noteboocích.

Jako doslova špatný fenomén vnímáme skutečnost, že i v podnikové sféře se začínají displeje nebezpečně lesknout. Pozitivní naopak je, že se do relativně nízké ceny v současnosti vejdou i 12,1palcové modely, což bylo ve dnech nedávno minulých neslýchané.

Pokud vás pak zajímá recenze pěti současných firemních notebooků od výrobců, jakými jsou Acer, Dell, Fujitsu Siemen Computers, Hewlett Packard či Lenovo, neváhejte zalistovat v časopise Connect! 06/2008, který vyjde 23.5.

Diskuze (32) Další článek: TorrentSpy musí zaplatit MPAA pokutu výši 110 miliónů dolarů

Témata článku: Notebooky, Open office, Dell Latitude, Levný stroj, Pevná ruka, Palcový displej, Dobrý test, Rychlá paměť, Dobrá hodnota, Ultralehký notebook, Novinka Acer, Thermal, Levná alternativa, Servis, Udávaná doba, Optická hodina, Kolmý zápis, Zkrat, Kancelářská práce, Druhá novinka, Vysoká výdrž, Pace, Dlouhá záruka, Dokovací konektor, Obyčejný notebook, Notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize