Foxit PDF Reader

Foxit PDF Reader

Foxit PDF Reader

Foxit PDF Reader

PDFGear

PDFGear

PDFGear

PDFGear

Sejda

Sejda

Sejda

Sejda

Adobe Fill & Sign

Adobe Fill & Sign

Adobe Fill & Sign

Adobe Fill & Sign

Foxit PDF Reader
PDFGear
PDFGear
Sejda
8
Fotogalerie

Vybíráme nejlepší bezplatné nástroje pro práci s PDF. Umí vyplnit formulář, vložit podpis a jde to i bez instalace

Vyplňování formulářů, vkládání podpisů, pokročilá anotace: to vše by měly zvládnout i základní prohlížeče PDF. Mnohé z nich jsou zdarma a my jsme vybrali ty nejlepší. Navíc přidáme i užitečné sady nástrojů, které vám při práci s PDF přijdou vhod.

I přesto, že použití PDF nemusí být vždy nejjednodušší, zůstává nejuniverzálnějším formátem pro dokumenty v dnešní době. Soubory v PDF lze otevřít přímo ve webových prohlížečích, je kompatibilní s mobilními zařízeními a nabízí výhodu konzistentního formátování na různých zařízeních, stejně jako možnost zabezpečení dokumentů heslem. Interaktivní PDF hrají důležitou roli při vytváření různých formulářů, které jsou často používány ve veřejné správě a komerčních subjektech, typicky v e-shopech.

Do našeho výběru jsme zařadili nástroje umožňující úpravu PDF, snadné rozdělování nebo spojování dokumentů a webové miniaplikace specializující se na akce, jako je komprese nebo konverze PDF souborů.

Editace zdarma

Pokročilá úprava a vytváření dokumentů v PDF bývá často spojována s programem Adobe Acrobat (nezaměňovat s Acrobat Reader). Nicméně jeho široké možnosti většina běžných uživatelů nevyužije, přičemž další překážkou je i cenová politika, kdy je vyžadováno měsíční předplatné ve výši asi 230 Kč.

Předtím, než se vrhneme na speciali­zované programy pro práci s PDF, je potřeba poznamenat, že aplikace jako Microsoft Word rovněž dokáží dokumenty ukládat ve formátu PDF. Když potřebujete pouze jednoduchý formulář s textovými poli pro tisk, není nutné používat specializovaný nástroj. Ve Wordu lze tyto dokumenty vytvořit stejně snadno a následně při ukládání zvolit formát PDF.

Pokud však hodláte udělat interaktivní formulář s klikacími textovými poli, rozbalovacími nabídkami, automatickým zadáváním data nebo tlačítkem pro odeslání formuláře, bude zapotřebí specializovaný nástroj.

Kromě nástrojů pro úpravu jsme také vybrali vhodný prohlížeč PDF. Zatímco Adobe Acrobat Reader je nejpoužívanější volbou, my jsme našli dvě alternativy. Ty vedle pasivního prohlížení dokumentů v PDF poskytují i široké možnosti anotací, které se budou hodit například při editorské činnosti. Chybět nesmí poznámky, ale ani standardizované nástroje pro práci s textem, kterým rozumí DTP aplikace.

Bez tisku a skenování

Samostatnou kapitolou je podepisování dokumentů vlastnoručním podpisem. Pokud vás, stejně jako nás, zvedne ze židle pokyn „dokument si vytiskněte, podepište a odešlete zpět“, mějte na paměti, že existují elegantnější alternativy. Možnost vložení podpisu ve formě běžného obrázku je k dispozici ve Foxit PDF Reader a stejně tak jej zvládne druhý nástroj PDFGear.

Do výběru jsme zařadili i dvě webové aplikace, jež si s PDF formuláři poradí. V nich zároveň naleznete řadu jednoúčelových miniaplikací pro převod mezi formáty, spojování či slučování dokumentů, přidání číslování stránek nebo například zabezpečení dokumentu heslem. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Určitě si přečtěte

Články odjinud