Používání robustní komerční sítě VPN je jedním z nejjednodušších způsobů, jak výrazně zabezpečit svoji komunikaci. Zároveň tím můžete získat přístup k zahraničnímu obsahu.
Ještě před několika lety byly virtuální privátní sítě (VPN) doménou podnikové komunikace (zaměstnanci se odkudkoli připojí do firemní sítě a pracovat v ní, jako by seděli v kanceláři). Už roky se však o VPN mluví i mezi běžnými uživateli.
S kvalitní VPN získáte šifrování komunikace, redukujete možnost vašeho sledování na webu, zabezpečíte komunikaci na veřejných sítích a také se dostanete k zahraničnímu obsahu, který podléhá geoblocku. Například Netflix servíruje obsah podle lokality a liší se země od země. Zároveň ale nečekejte, že vám VPN zabezpečí data nebo ochrání před malwarem – chráněna zůstává jen komunikace po internetu.
Na routeru i jako doplněk prohlížeče
Takřka samozřejmostí pro moderní poskytovatele VPN jsou aplikace pro desktopy i mobilní zařízení. Ty jsou jednoduché – stačí vybrat cílový server podle země a klepnout na tlačítko Připojit. Od této chvíle komunikace teče šifrovanou cestou a pro cílový web či službu se tváří jako by přicházela nikoli z Česka, ale ze země VPN serveru.
V pokračování pro předplatitele také najdete
Jak to funguje v prohlížečích. Proč Opera řeší jen část problémů.
Podle čeho vybírat poskytovatele VPN.
Doporučíme čtyři osvědčené služby, upozorníme na jejich výhody a nevýhody.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně