Vybíráme internetový prohlížeč: zapomeňte na Explorer!

Kdo si chce dnes vybírat svůj prohlížeč, vede ho k tomu několik různých důvodů. Hledá prostředí, které se mu nejlépe ovládá, které nabízí největší rychlost případně která nabízí maximum nadstandardních funkcí. Co má k dispozici?
Před několika lety zuřila tak zvaná válka prohlížečů, Microsoft se svým Internet Explorerem bojoval především proti Navigatoru od Netscapu a používaly se různé i ne vždy úplně sněhobílé postupy. Počítalo se s tím, že prohlížeč v budoucnu nahradí z velké části aplikace operačního systému a bude hrát dominantní roli. Dnes se ukazuje, že samotný prohlížeč je jen jednou z mnoha internetových aplikací a jeho role v rámci operačního systému nebude tak výrazná. Ačkoli se dnes dostáváme do pozice, kdy je zcela jedno, jaký prohlížeč používáte, stále existuje především mezi zkušenějšími uživateli spousta těch, co jsou ochotni za svůj prohlížeč bojovat do roztrhání těla. My ostatní ale můžeme klidně vybírat ten, který nám prostě vyhovuje nejlépe, a ostrou argumentaci můžeme nechat jiným.

Většina uživatelů upřímně nepřemýšlí, zda nezkusí jiný prohlížeč, než ten, co má zrovna na počítači nastavený. Součástí Windows je standardně Internet Explorer, součástí Linuxu je standardně Mozilla nebo Konqueror, na počítačích Apple to je Internet Explorer, nebo nově Safari. Ať se prohlížeče jmenují na různých platformách různě, všechny se snaží v základu o to samé – zobrazovat webové stránky tak, jak jejich autor zamýšlel. V cestě jim stojí chyby autora stránek, se kterými se musí vypořádat, různé standardy a vlastní rozšíření, nejednoznačný výklad některých pravidel a podobně. Dříve v této oblasti panovaly velmi značné rozdíly, dnes se ale prohlížeče velmi sbližují. Pochopitelně existují rozdíly, ale pro běžného uživatele to jsou rozdíly čím dál menší.

Projdeme nyní stručně několik základních prohlížečů, které dnes hrají významnější roli a mezi nimiž můžete vybírat. Neklademe si za cíl uspokojit vyhraněné profesionály, spíše ty, kteří prostě jen chtějí znát své možnosti a to, co je může čekat.

Internet Explorer

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Internet Exploreru je notoricky známé

Pokud máte Windows máte nainstalovaný Internet Explorer, je to prosté. Internet Explorer je dnes naprosto nejrozšířenějším prohlížečem a tak si jej z tvůrců stránek téměř nikdo nedovolí ignorovat. Proto se v něm korektně zobrazí prakticky všechny stránky a během prohlížení nebudete mít problém. Samotné jádro Internet Exploreru zpracovávající webové stránky je pak součástí systému a tak jej využívá řada dalších programů (například pro čtení pošty ve formátu HTML). Stejně tak existuje i řada nadstaveb, které toto jádro doplní o bohaté uživatelské prostředí a doplní tak chybějící prvky.

Na druhou stranu z rozšířenosti plyne i riziko. Každá chyba Internet Exploreru je oblíbená útočníky, protože mají mnoho potencionálních cílů, méně rozšířené prohlížeče dokáží přestát i horší chyby. Proto je na místě pravidelné aplikování oprav a opatrnost při surfování potencionálně nebezpečných stránek (většinou ty s nelegálním či pornografickým obsahem).

Prostředí prohlížeče je orientováno především na to, aby nepřekáželo při prohlížení stránek. Má v podstatě plně dostačující výbavu, kdo hledá ale nějaké speciální vychytávky navíc, ohlédne se častěji po něčem jiném.

+ široce podporován
+ funguje spolehlivě a nebudete mít problém
+ jednoduchý na používání
- zranitelnost kvůli rozšířenosti
- jen Windows a Mac OS

Mozilla

Klepněte pro větší obrázek
Také Mozilla je k dispozici v češtině

Prohlížeč Mozilla je vyvíjen v otevřeném prostředí, je díky tomu téměř neustále vylepšován a na jeho vývoji pracuje spousta lidí téměř z celého světa. Stejně tak jej lze využít na mnoha různých operačních systémech. Je také základem pro další prohlížeče, například Netscape. Mozilla je dnes plnohodnotným balíkem, který obsahuje nejen prohlížeč, ale také třeba e-mailového klienta. Pokud hledáte pouze jiný prohlížeč, dokáže přesto nabídnout zajímavá vylepšení. Mozilla si klade za cíl maximální podporu oficiálních standardů a daří se mu to. To ale na druhou stranu neznamená, že zobrazí korektně všechny stránky. Internet Explorer má řadu vlastních nestandardních vylepšení, ale kvůli jeho rozšíření jsou tato vylepšení velmi využívána a jsou tak často de facto standardem, byť nemají přímou oporu v obecných oficiálních standardech.

Mozilla nabízí rychlé zobrazování stránek, například nečeká na načtení celých tabulek a tak zobrazí informace rychleji než Internet Explorer. Na druhou stranu vyžaduje po autorech stránek přesnější psaní kódu a kvůli tomu nemusí být někdy výsledek na obrazovce úplně ideální. Chyba je sice na autorovi stránek, prohlížeč na vině být nemusí, v očích uživatele je ale prohlížeč špatný, protože nedokázal zobrazit úplně všechno.

Klepněte pro větší obrázek

Ceněnou vlastností Mozilly jsou záložky – nové stránky se nemusí otvírat vždy do nového okna, ale mohou přibývat jako další záložky v jednom okně prohlížeče. (Bohužel v české verzi Mozilly se Oblíbené položky nazývají Záložky a záložky jsou Panely prohlížeče). Díky tomu je snazší pracovat s mnoha současně otevřenými okny, protože není přeplněný standardní hlavní panel s tlačítky aplikací.

+ neustále vylepšován
+ záložky
+ skutečně průběžné zobrazování
- nenabízí na webech rozšířená vylepšení Internet Exploreru

Opera

Klepněte pro větší obrázek
Když za prohlížeč zaplatíte, reklama v pravém horním rohu zmizí.

Opera má mezi dnes nejvíce používanými prohlížeči zvláštní postavení, není totiž k dispozici zcela zdarma, ale za peníze nebo za neustálé zobrazování reklamy. Přesto dokázala proti bezplatné konkurenci obstát a je svými uživateli velmi oblíbená. Opera toho dosáhla především nadstandardními doplňky uživatelského rozhraní, které podstatně urychlují a zjednodušují navigaci na webu. Po stránce kompatibility je na tom Opera velmi dobře, snaží se jít cestou standardů a vlastností Internet Exploreru. Pokud je prostě něco nejednoznačné, Opera to zpracuje ve stylu Internet Exploreru a nic vlastního si nezavádí. Na druhou stranu není podpora úplná a je tak na tom podobně jako Mozilla. Umí toho spoustu, když se ale rozhodne autor stránek ušetřit čas při vývoji pro všechny prohlížeče, stránky nebudou vždy úplně ideální.

Klepněte pro větší obrázek
Opera umí zvětšovat celé stránky, nebo přímo překládat označená slova.

Opera nabízí při surfování záložky jako u Mozilly, dále rychlé prohledávání textu, snadný výběr odkazů bez použití myši, tzv. myší gesta, kdy nějaký pohyb myší může mít vlastní funkci (třeba opíšete myší kolečko a stránka se znovu načte) a další. Pokud hledáte u prohlížeče uživatelský komfort, je Opera jasným favoritem. Nevýhodou může být nedostupnost lokalizované verze a časté (vyřešitelné) problémy uživatelů se zobrazováním češtiny.

+ uživatelský komfort
+ velmi solidní zobrazování stránek
- nenabízí všechna na webech rozšířená vylepšení Internet Exploreru
- cena (39 dolarů) případně nutnost zobrazování reklamy

Nadstavby prohlížečů

Mimo samostatných prohlížečů se objevují také jejich nadstavby, které využívají pouze samotné zobrazovací jádro. Z výše uvedených jsou takto využitelný Internet Explorer a Mozilla. Nejvíce nadstaveb existuje pro Internet Explorer a často povyšují uživatelský komfort na úroveň Opery. Na Živě jsem již psali třeba o MyIE2, NetCaptor, Avant Browser a dalších. V případě Mozilly pak mohou jít opačnou cestou a naopak připravit co nejmenší prohlížeč (Phoenix), který nebude obsahovat nic navíc. I když mají tyto nadstavby stejné jádro, nemusí nabídnout všechny funkce daného prohlížeče. Nadstavby Internet Exploreru nemají například z bezpečnostních důvodů přístup k funkci pro automatické doplňování formulářů. Je to tedy něco za něco. Pokud ale nechcete kvůli funkcím opouštět vlastnosti daného jádra pro zobrazování webových stránek, je to dobrým řešením.

Hlavně se to nebojte zkoušet

Pokud vám připadá tento stručný přehled až moc stručný, není nic jednoduššího, než si jiné prohlížeče nainstalovat a vyzkoušet si je na vlastní kůži. Používejte je nejméně týden, než je začnete zavrhovat či vychvalovat. Nenechejte si ale diktovat jinými (pokud to zrovna nejsou administrátoři IT vašeho podniku), co budete používat, volba je jen na vás.

Diskuze (119) Další článek: Contactel spouští ADSL, ale nerad

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Opera, Opatrnost, Různé prostředí, Internet Explorer 9, Samostatný prohlížeč, Avant, Prohlížeč, Phoenix, Druhá varianta, Internetový prohlížeč, Zobrazování, Zvláštní postavení, Explorer, Webová varianta, Oblíbený web, Stejná zranitelnost, Internet Explorer 10, Nelegální varianta


Určitě si přečtěte

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 101

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku