Vybíráme digitální fotoaparát pod stromeček

Na trhu se neustále objevují novější a dokonalejší přístroje. Výrobci se snaží uspokojit jak běžné uživatele, tak náročné profesionály. V dnešním článku vám přinášíme bližší informace o tom, jak digitální fotoaparáty vybírat.

Související články

Vánoční upgrade počítače – jak vybírat?
Průvodce koupí cenově dostupného LCD panelu
MP3 přehrávač jako ideální dárek
DVD přehrávač pod stromeček – proč ne?

Pro běžné amatérské focení je dnes výhodnější zakoupit digitální fotoaparát místo klasického analogového. Nejenže můžete vyfotit mnohonásobně víc fotek než na klasický film, ale také lze fotky jednoduše archivovat v počítači nebo vypalovat na média. Zvlášť povedené snímky je samozřejmě možné vytisknout na fotopapír nebo nechat zpracovat ve fotoalbu. Tato služba je již běžná.

Jaký typ zvolit?

Související odkazy

Slovník
JPEG
komprimace
LCD
USB

Katalog produktů
Digitální fotoaparáty

Nejzákladnější volba se týká typu fotoaparátu. Ještě než se budeme věnovat jeho dalším parametrům, musíme si ujasnit, jak často a pro jaké příležitosti budeme foťák využívat. Podle způsobu použití můžeme přístroje rozdělit na automatické kompakty, jejichž hlavním rysem je jednoduché ovládání, na všestranné fotoaparáty, představující střední třídu, a na profesionální digitální fotoaparáty.

Z hlediska konstrukce můžeme hovořit o kompaktech a digitálních zrcadlovkách. Zmíněné kategorie mají samozřejmě další podskupiny, kterými se však nebudeme podrobněji zabývat.

Pro běžné, občasné využití plně dostačují jednoduché kompaktní modely, které bez problémů dokáže ovládat i začátečník. Kvalitnější a také dražší bývají vyšší kompakty s optickým zoomem, které umožňují více uživatelského nastavení a obsahují pokročilejší funkce.

Digitální zrcadlovky využijí spíše profesionálové nebo amatéři, kteří to myslí s focením opravdu vážně. I když se jejich ceny stále snižují, pořád nejsou dostupné většině uživatelů. Na druhou stranu, kdo by se chtěl tahat s těžkým přístrojem někde na hory. Zrcadlovky jsou nepravé nebo pravé (s výměnným objektivem). Zabývat se budeme především pro běžné uživatele atraktivními kompaktními fotoaparáty.

Klepněte pro větší obrázek

Digitální kompakt Canon PowerShot A620

Klepněte pro větší obrázek

Digitální zrcadlovka Nikon D200

Fakta a mýty o rozlišení

Mnoho uživatelů si stále myslí, že základním parametrem digitálu je jeho rozlišení udávané v megapixelech (Mpx). Zjednodušeně řečeno, určuje rozměry výsledné fotografie. Pro zhotovení fotografií 9 x 13 nebo 10 x 15 vystačí přístroj s rozlišením 2 Mpx, kterým již dnes disponují i mobilní telefony. Rozlišení se tak ustálilo na hodnotě 4-8 Mpx, přičemž se 4 Mpx si vystačíte i na tisk fotografie o formátu A4 ve standardním rozlišení 300 DPI.

Někteří neznačkoví výrobci se vás budou snažit nalákat na vysoké rozlišení. Ujistěte se, že nejde o interpolaci, tedy softwarové dopočítávání rozlišení, které způsobuje snížení kvality snímků. Pak se vám nestane, že např. „osmimegový“ přístroj bude mít fyzické rozlišení snímacího čipu CCD pouze 4 Mpx.

Optika je velice důležitá

Dalším důležitým parametrem pro tvorbu kvalitních fotek je optika přístroje. Jedním z důležitých pojmů je ohnisková vzdálenost (dále OV), tedy vyjádření obrazového úhlu snímání. Výrobci udávají OV přepočítanou na klasický 35mm kinofilmový formát. Pamatujte si, že čím širokoúhlejší bude objektiv (tedy nižší hodnota OV), tím větší část scény před vámi budete moci vyfotit.

Dalším často skloňovaným slovem je zoom. Tato funkce je vhodná zejména v případech, kdy se k fotografovanému objektu nemůžete více přiblížit. Častým trikem výrobce je poukazovat na vysoký digitální zoom, na který však vůbec neberte ohled. Softwarovým zvětšením výřezu získáte snímek mnohem nižší kvality, který je často nepoužitelný.

Jiné je to při použití optického zoomu, který by se na kvalitě snímku neměl nijak projevit. Standardem bývá trojnásobný zoom, při vyšších je vhodné použít stabilizátor obrazu. Není proto od věci si ověřit, zda přístroj tuto funkci obsahuje.

V módě jsou dnes velké náhledové LCD displeje. Ty slouží pro ovládání menu přístroje nebo také k náhledu pořízených snímků. Někteří výrobci však při zvětšení úhlopříčky současně nezvýší rozlišení, které by mělo být alespoň 150 000 pixelů.

Nevýhodou LCD displejů bývá to, že na nich nelze cokoliv vidět při přímém svitu slunce. Některé jsou však i proti tomu „vybavené“. Používání displeje hodně vytěžuje akumulátor, proto je vhodné jeho používání rozumně omezit.

Jak si to přejete – podpora formátů

Ještě bych se rád zmínil o podpoře formátů. Náročnější uživatelé jistě ocení možnost nastavení komprese pořízených snímků nebo možnost uložení v nekomprimované podobě. Běžně přístroje k ukládání používají formát JPEG. Nekomprimované formáty (TIFF, RAW) jsou mnohem náročnější na kapacitu paměti.

Téměř všechny digitálky zvládají také pořizování videosekvencí. Běžné je rozlišení 640 x 480 při rychlosti 30 snímků/s. Méně snímků znamená „trhané“ video při přehrávání. Přístroje se mohou lišit formátem ukládání pořízeného videa a také ozvučením. Někdy je délka záznamu časově omezená (např. 30 sekund), pokud ne, bude vás brzdit jen kapacita paměťového média.

Datová média a akumulátory

Protože jsem už trochu nakousl problematiku paměťových médií, pojďme se teď na ni podívat podrobněji. Výběr datových médií je velmi široký a každá značka podporuje jednu nebo více paměťových karet. Pokud kupujete první fotoaparát, není volba až tak důležitá (pomineme-li využití v jiných zařízeních), jako když už máte kartu ze staršího.

Některé přístroje mají vestavěnou paměť (10-30 MB), ale na tu mnoho snímků neuložíte. Kapacitním minimem je dneska 128 MB, ale i s touto kapacitou budete často podstatně omezeni, proto doporučuji volit kapacitu 256 MB a výše. „Půlgigovou“ kartu zakoupíte i za méně než 1000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Nejčastěji používané paměťové karty

Alfou a omegou využívání fotoaparátů může být jejich napájení. Mnohé mají své vlastní Li-Ion akumulátory, které pomalu nahrazují běžně používané tužkové AA baterie. Ty jsou levnější, dostupnější a vzhledem k možnosti použití v jiných přístrojích pro mnoho uživatelů i výhodnější. Levné nabíječky Ni-MH článků pořídíte i za 500 Kč.

Výhodou Li-Ion akumulátorů (většinou použitelných jen pro daný přístroj nebo značku) je obvykle jejich vyšší kapacita. Záleží na vás, kterou z alternativ preferujete.

Ostatní parametry

Expoziční čas je dalším určujícím faktorem pro tvorbu zajímavých fotografií. Výrobci často udávají nejkratší a nejdelší dobu expozice. Běžně jsou rovněž přednastavené scénické režimy (noční krajina, portrét, sport…), které mohou být pro uživatele užitečné. Dokonalejší přístroje umožňují manuální nastavení času nebo clony.

Je třeba se však věnovat i neméně podstatným faktorům, které ovlivní výsledný snímek. Je to zejména citlivost (ISO), přičemž platí, že čím je vyšší, tím stoupá i množství šumu na fotografii.

Dalšími parametry a užitečnými funkcemi jsou vyvážení bílé, nastavení způsobu ostření (manuál a automat), sériové snímání (možnost pořízení více snímků za sekundu), automatická spoušť, režim makro (umožňuje fotit předměty z malé vzdálenosti, dnes již od 1 cm), zobrazení histogramu, vložení data i času do snímku, uzamčení proti smazání, redukce červených očí a jiné.

Do počítače většinou data přenesete pomocí USB portu a kabelu, které jsou standardně součástí balení. Užitečný může být i kabel pro připojení k televizi. Pro někoho může být určující i vzhled, rozměry, hmotnost nebo barva.

Výběr digitálního fotoaparátu je i není složitý. Záleží, co od něj požadujete a kolik jste ochotni do něj investovat. Trh dnes nabízí dostatek přístrojů. S radami z tohoto článku nebo od zkušenějších známých by neměl být problém vybrat ten pravý.

Témata článku: Video, Fotografování, Klasický film, Běžné pořízení, Digitální fotoaparát, Vánoční stromeček, Omega, Digitální fotoaparáty, Fotopapíry, Objektivy canon, Občasné využití, Levné fotoaparáty digitální, Vhodný uživatel, Zoom, Objektivy nikon, Výsledný snímek, Vhodné ovládání, Digitální fotoaparáty nikon, Canon Powershot, Využitý režim, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Kompaktní rozměr, Kompaktní digitální fotoaparáty, Fotoaparát, Vhodný font

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji