Vyberte si základní desku pro Athlon

Pokud kupujete základní desku pro procesor AMD Athlon, nabízíme vám stručný přehled základních desek, které jsou dostupné na trhu k dnešnímu datu (jsou uvedeny i ty, které zatím u nás nekoupíte).
Pokud kupujete základní desku pro procesor AMD Athlon, nabízíme vám stručný přehled základních desek, které jsou dostupné na trhu k dnešnímu datu (jsou uvedeny i ty, které zatím u nás nekoupíte).

Na počátku života procesoru Athlon jsme byli svědky velkého nedostatku základních desek, které navíc byly dražší než základní desky pro procesory Intelu. Athlon navíc měl úplně jinou architekturu, což vyžadovalo nový čipset; stávající čipsety VIA, SiS a Ali se pro Athlony prostě nedaly použít. AMD musela kromě procesoru postavit vlastní desku s vlastním čipsetem, Irongate 751/756, protože výrobci desek se zpočátku k Athlonu stavěli velice opatrně a trvalo poměrně dlouho, než tento čipset začali osazovat do vlastních desek. Museli si totiž být jisti, že Athlon na trhu nepropadne. První testy však ukazovaly, že se objevil nový král, a proto se desky začaly vyrábět ve větším množství. A když pak společnost VIA, největší producent čipsetů pro počítače PC současnosti, viděla, že se Athlonu daří, začala vyvíjet vlastní čipset povzbuzena velkým úspěchem čipsetu Apollo Pro 133A pro procesory Intelu. Nový VIA Apollo KX 133 má oproti Irongate 751/756 několik výhod, takže není divu, že je o desky s tímto čipsetem, i když jsou na trhu teprve krátce, obrovský zájem. Proto se určitě o platformě Athlon vyplatí minimálně pouvažovat.

Čipset AMD Irongate 751/756 (AMD-750)
Podporuje 200MHz interní sběrnici a 100MHz paměti SDRAM (severní most AMD-751, jižní AMD-756) . Další výrazné změny oproti čipsetům Intelu nejsou, snad jen podpora 4 portů USB a 6 slotů PCI, které mohou všechny běžet v režimu Bus Master (toto však má i klasická deska MSI BX Master s čipsetem Intel BX). Stejně jako Intel BX podporuje AGP jen v režimu 2x, má však řadič Ultra ATA/66. Pro správnou funkci grafických karet AGP je nutné do systému doinstalovat ovladač od AMD, který lze stáhnout z webu Doupěte.

Čipset VIA Apollo KX 133
Nový čipset Apollo KX 133 je vlastnostmi velice podobný čipsetu Apollo Pro 133A, který je určen pro procesory Intelu. KX 133 také umí AGP 4x a navíc podporuje 133MHz paměti (čip severního mostu je VIA VT8371, jižního VIA VT82C686A). V současnosti je KX 133 nejlepší volbou pro Athlon. Zvládá také 4 porty USB, 200MHz interní sběrnici a má navíc jednu specialitku – podporuje paměti DDR SDRAM, které jsou dvakrát rychlejší než klasické paměti SDR. Navíc byl čipset KX 133 vyvíjen tak, aby se dal lehce „napasovat“ na layouty desek pro Intel. Pro lepší funkci systému je nutné nainstalovat ovladače VIA 4in1, které lze stáhnout z webu Doupěte.

Přehled základních desek na trhu
Protože následující přehled byl sestaven podle materiálů výrobců, je možné (a pravděpodobné), že v popisech chybí některé údaje, které výrobce nezveřejnil. Srovnání desek je tedy nepoměrně složitější, takže i když některé desky vypadají z popisu výrobců prakticky stejně, mohou se v mnoha důležitých detailech lišit – zvlášť skoupý na informace je takový web ASUSteku. Proto pokud si budete v brzké době kupovat desku pro Athlon, vyčkejte do začátku června, kdy v časopise Computer vyjde test většiny zde jmenovaných základních desek, popř. dalších novinek, které se do té doby objeví na našem trhu.

Poznámka: Základním problémem desek s čipsetem KX 133 je jejich nedostupnost na českém trhu – jsou tak nové, že se k nám většinou ani nestačily dostat.

ABIT KA7
KA7 navazuje na populární a vysoce ceněnou řadu desek BX6 a BH6. Má podobný vzhled a podobně rozmístěné části. Celkem máte k dispozici 4 sloty pro paměti DIMM, každý může mít 512 kB; osazením všech čtyř slotů maximální kapacitou získáte slušných 2 GB paměti. ABIT KA7 je postaven na čipsetu KX 133, takže lze použít 133MHz paměti; samozřejmostí je oblíbené SoftMenu III, které umožňuje z úrovně BIOSu nastavovat veškeré parametry desky – nezbytná nastavení se mohou případně nastavit přepínači DIP. Samozřejmostí je monitoring teploty procesoru, dva přídavné porty USB a možnost probudit desku přes modem a síť. Deska má kromě slotu AGP šest slotů PCI a jeden ISA – AMR však chybí.

AOpen AK72
Čerstvou novinkou je také jediná deska pro Athlon od AOpenu postavená rovněž na čipsetu KX 133. Na rozdíl od ABITu KA7 má „jen“ 5 slotů, 1 slot ISA a navíc slot AMR, který je umístěn na spodní straně desky tam, kde standardně bývá poslední slot ISA. S tím také souvisí integrovaná zvuková karta na základní desce, kterou využívá právě AMR pro možnost připojení modemu. Jeden slot ISA na desce stačí a myslím, že i to je zbytečně moc. Slot ISA dnes už žádná moderní komponenta nevyužívá a vzhledem k tomu, že je zvukovka na desce, můžete klidně svou starou vyhodit. Na zadním panelu desky tak kromě klasických konektorů standardu ATX najdete také gameport, jeden audio výstup a dva vstupy. Stejně jako ABIT podporuje AK72 v jednom paměťovém modulu 512 MB, do tří slotů DIMM tak dáte až 1,5 GB pamětí 133 MHz. Samozřejmostí je AGP 4x a 4 porty USB, možnost probudit počítač přes modem nebo přes síťovou kartu a je patrné, že AK72 je více než průměrná deska.

ASUS K7M
K7M je oproti AOpen AK72 a ABIT KA7 starší deska. To je patrné z použitého čipsetu AMD 751/756 a možnosti použít pouze 100MHz paměti, kdy jeden modul může mít „jen“ 256 MB. Do celkových slotů DIMM tak osadíte polovinu kapacity oproti AOpen AK72; AGP běží jen v režimu 2x. Deska je „jumperless“, všechna nastavení se tedy provádí z úrovně BIOSu. K7M je osazena pěti sloty PCI, jedním ISA a jedním AMR, ten je však na rozdíl od AK72 umístěn nad slotem AGP. Pokud si připlatíte, může deska obsahovat integrovanou zvukovou kartu a monitoring stavu systému. 4 porty USB (dva vyvedeny, pro další dva přibalen kabel) jsou jasné.

Deska také existuje v edici K7M-RM, která je určena pro platformu MicroATX. Zásadním rozdílem jsou jen 3 sloty PCI, slot AMR je umístěn v místech pro sloty ISA. Integrovaná zvukovka je také volitelným příslušenstvím.

ASUS K7V
Novější K7V vychází z předchozího modelu K7M, je však osazena čipsetem Apollo KX 133, z čehož vyplývá podpora 133MHz pamětí a AGP 4x. Stejný je i počet slotů PCI, slot AMR byl přesunut do míst, kde se nacházel u K7V slot ISA – je tedy patrné, že K7V už žádný slot ISA nemá (proč taky). Deska už podporuje 512MB paměťové moduly, tj. to tří slotů DIMM můžete dát až 1,5 GB paměti. Možnost rozšíření o integrovanou zvukovku a monitoring systému zůstává.

K7V má také verzi RM, tedy verzi pro MicroATX, která je prakticky identická s K7M-RM, jen má nové prvky jako K7V.

FIC SD11
Oproti výše uvedeným deskám s KX 133 bude tato deska vypadat jako chudý příbuzný. Velmi zvláštní je použití kombinace dvou čipsetů – na místě severního mostu je AMD-751 a na místě jižního mostu místo AMD-756 čip VIA686A, který je součástí čipsetu KX 133. Kvůli použití hlavního čipu od AMD podporuje FIC SD11 pouze 100MHz paměťové moduly do 256 MB, deska má tři sloty DIMM. Deska má 5 slotů PCI, 1 slot ISA a nemá slot AMR. Chybí také dva přídavné porty USB kvůli chybějícímu čipu AMD-756. Žádné další překvapení na nás SD11 nenachystala, takže jednoduše řečeno, nekupovat.

Gigabyte GA-7VX
Další z desek na čipsetu Apollo KX 133. Podporuje 1,5 GB paměti ve třech slotech DIMM, na desce najdete 5 slotů PCI, 1 slot ISA a jeden AMR. Určitě také oceníte integrovanou zvukovku Creative CT5880. Nastavení se provádí pomocí DIPů, což je u Gigabytu standardem několik let. Deska má tři připojení pro větráčky, u kterých umí měřit rychlost otáček, z úrovně BIOSu lze sledovat jak stav napětí, tak teplotu procesoru. Všechny ostatní prvky již vyplývají z vlastností použitého čipsetu. Určitě zajímavá volba.

Gigabyte GA-7VM
Podobně jako verze RM u ASUSu je GA-7VM určena pro MicroATX. Klasicky chybí 2 sloty PCI a všechny sloty ISA, rozdíl je v použité integrované zvukové kartě, kdy je deska osazena kodekem AC97, který je využit i pro modem ve slotu AMR.

Matsonic MS-8107C
Ač mám ke značce Matsonic poněkud nedůvěru (levná neznamená vždy dobrá), tato deska vypadá velmi dobře. Postavena je na čipsetu KX 133, má 5 slotů PCI, 1 ISA a 1 AMR, integrovaná zvuková karta je standardu AC97. Deska má monitoring stavu hardwaru a možnost probudit se k životu po modemu a síťové kartě, nepodporuje ale 512MB paměťové moduly (to mi však vůbec nevadí). Papírově tedy vypadá dobře, jak ale říkám, moji nedůvěru vyvrátí pouze praktická ukázka výkonu a stability.

MSI MS-6191
Byla to společnost MSI, která na našem trhu uvedla první desku pro Athlon. Nabízela ji tehdy společnost CHI Peripherals za nějakých pět a půl tisíce bez daně, a to byla velkoobchodní cena! Dnes má MSI v nabídce dvě základní desky – jednu ATX a druhou MicroATX; MS-6191 je právě ta druhá. Jejím základem je čipset Irongate 751/756, takže deska podporuje jen 100MHz paměti ve dvou slotech (max. 512 MB) a AGP 2x. Jak už je u MicroATX standardem, má deska jen 3 sloty PCI, jeden slot AGP, chybí však AMR. Nechybí ale 4 porty USB a integrovaná zvuková karta (Creative ES1373). Jde tedy o standardní kousek, který nepřekypuje nejrůznějšími „vychytávkami“.

MSI K7Pro
Stejně jako MS-6191 je základem K7Pro také čipset AMD 751/756. Vzhledem k tomu, že je deska postavena na layoutu známé série 6153, 6163 a BX Master, bylo nutné pro zachování šířky desky umístit konektory řadiče Ultra ATA/66 nad sebe (viz obrázek). Takový AOpen AK72 řeší větší nároky Slotu A na místo širší deskou. Potěší šest slotů PCI, které odsunují jediný slot ISA až na samý okraj desky. Použitý čipset signalizuje možnost použití pouze 100MHz pamětí a maximální velikost modulu 256 MB ve třech slotech DIMM. Základní desku můžete také zakoupit s integrovanou zvukovkou se stejným čipem jako u předchozí desky. I když je tato deska nesporně dobrým kouskem, počkal bych, až MSI vyjde s deskou s čipsetem KX 133, která bude mít podobné kvality jako BX Master. Pokud takovou desku udělají, bude to opravdu „nářez“.

QDI KinetiZ 7A
U této desky budu poněkud stručnější, abych se stále neopakoval; v žádném případě to však neznamená, že je méně kvalitní než ty předchozí. Je založena na čipsetu KX 133, má 5 slotů PCI, po jednom ISA, AMR a AGP. 3 sloty DIMM s podporou 512MB paměťového modulu 133 MHz, integrovanou zvukovou kartu kompatibilní se standardem AC 97. Deska je „jumperless“, vše se nastavuje z úrovně BIOSu, nechybí možnost probudit počítač po síti nebo pomocí modemu.

Soyo SY-K7AIA
Poslední deska přehledu využívá možností čipsetu AMD 751/756, základní vlastnosti desky jsou tedy jasné. Má pět slotů PCI, dva sloty ISA a jeden AGP, tři patice DIMM; v zásadě jde o standardní desku, která nepřekvapí. Přítomny jsou jak monitoring teploty procesoru a systému, tak sledování otáček větráčku a napětí desky a procesoru. Nechybí ani možnost automatického startu po výpadku proudu. Vzhledem ke kvalitě posledních desek Soyo pro platformu Intel tipuji dobrý výkon a stabilitu.
Diskuze (4) Další článek: B-406 Bomber Series: levná dunítka

Témata článku: Paměťová karta, Most, USB Modem, Deska, Apollo 11, Podobná možnost, Základní popis, Desky, Důležitý detail, Podobný čip, Klasická deska, Paměťový čip, Klasické USB, Podobný vzhled, Čip, Základní možnost, Paměťový modul, Slot, Poslední deska, Zak, Základ, Athlon, Monitoring, Zvukové karty, Paměťové karty


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5