Vyberte si kodek – Jak na zvuk přes Bluetooth v Androidu

Stačí přece připojit sluchátka k telefonu a o všechno ostatní se postará automatika, ne? Ano, v naprosté většině případů tomu tak je, ale občas se může hodit i manuální nastavení.

Problematice kodeků při přenosu zvuku přes Bluetooth jsem se věnoval už několikrát. Ne vždy je kodek zvolený systémem a sluchátky ten nejvhodnější. Každá sluchátka a každý telefon se domluví na komunikaci skrze základní kodek SBC, který se často může jevit jako nedostatečný, jenže ono to není tak černobílé.

Zjistěte si verzi Bluetooth

Základní SBC kodek má maximální datový tok 345 kb/s a jeho ztrátová komprese nepoužívá psychoakustický model. Každý zvuk, který se takto posílá do sluchátek, prochází ztrátovou kompresí SBC, byť už jde třeba o ztrátovou MP3. U nejstarších bezdrátových sluchátek tak mohl kodek napáchat značné škody a na vině byl nejen kodek samotný, ale také snížený datový tok, který se měnil nejen podle zarušení prostředí, ale navíc jej úmyslně snižovali jak výrobci přehrávačů (telefonů), tak i sluchátek.

Praxe je ale trochu jiná: s příchodem Bluetooth 5.0 prakticky nedochází ke snižování datového toku, takže se i SBC kodek stal použitelným. U Bluetooth 4.0, 4.1 a 4.2 to není samozřejmé a občas umí telefony datový tok zkrouhnout. Druhou věcí je, že mnohá sluchátka dokáží signál zpět zrekonstruovat, takže jsou dopady kodeku ještě nižší. To už ale záleží skutečně kus od kusu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Články z Computeru, Samsung, Android, Qualcomm, Bluetooth, Zvuk, Google Play Store, Datový tok, AAC, Volby, Verze, Sluchátko, Nastavení, Telefon, LDAC, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Toto je pět věcí, kterými Steve Jobs navždy změnil mobilní svět

Toto je pět věcí, kterými Steve Jobs navždy změnil mobilní svět

** Už je tomu více než 10 let od smrti Steva Jobse ** Změnil svět hned několika revolučními produkty ** Nyní se posmrtně dočkal udělení nejvyššího ocenění od prezidenta USA

Martin Miksa
Steve JobsiPhone
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Capcom slaví úspěchy. Prodeje jejich her na Steamu vzrostly o více než 50 %

Capcom slaví úspěchy. Prodeje jejich her na Steamu vzrostly o více než 50 %

Zatímco spousta dalších společností v posledních letech zachraňuje jeden průšvih za druhým, Capcomu se daří jako nikdy předtím. A to nejen na konzolích, ale i na PC.

Martin Nahodil
CapcomByznys
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě