Vyberte obyvatele své kapsy: Velký test 29 flash disků

USB flash disky se pomalu stávají spotřebním zbožím. Mnozí lidé zjišťují, že bez pár megabajtů dat v kapse se zkrátka neobejdou. Ač flash disky plní stejnou funkci, liší se schopnostmi i cenou. V orientaci na trhuvám pomůže náš velký redakční test 29 flash disků o kapacitách 512 MB, 1 GB a 2 GB.
Vyberte obyvatele své kapsy: Velký test 29 flash disků
Kapitoly článku

USB Flash Disky jsou v současnosti velmi dobře prodávaným zbožím. Jejich ceny klesly natolik, že se již dávno nejedná o záležitost pro profesionály, nýbrž o nástroj uspokojení každodenních potřeb široké veřejnosti. To s sebou přineslo i jeden nepříjemný důsledek. Reálně existující technické rozdíly mezi jednotlivými dostupnými modely se stírají a málokdo tak u flash disku sleduje výkon - přestože jde o parametr, který může rozhodovat o desítkách minut našeho času.

Klepněte pro větší obrázek

Jak jsme hodnotili?

Pro velký redakční test jsme si půjčili rovné tři desítky těchto zařízení, po deseti od každé kapacity. Jeden dvougigabajtový flash disk jsme ale během testů vyřadili. Hodnocení je vyjádřeno v bodech na stupnici od nuly do sta. Každý disk byl podroben měření výkonu programem HD Tach RW verze 3.0.1.0 a rovněž integrovaným měřením funkce ReadyBoost ve Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení testů v HD Tachu

Body za rychlost byly přidělovány za průměrnou rychlost čtení i průměrnou rychlost zápisu následovně:

Disky o kapacitě 512 MB, čtení i zápis:

  • Rychlost < 3 MB/s = 10 bodů
  • Rychlost 3 - 7,9 MB/s = 15 bodů
  • Rychlost 8 - 12,9 MB/s = 20 bodů
  • Rychlost 13 - 17,9 MB/s = 30 bodů
  • Rychlost > 18 MB/s = 40 bodů
Disky o kapacitě 1 a 2 GB, čtení i zápis:
  • Rychlost < 5 MB/s = 10 bodů
  • Rychlost 5 - 9,9 MB/s = 15 bodů
  • Rychlost 10 - 14,9 MB/s = 20 bodů
  • Rychlost 15 - 19,9 MB/s = 30 bodů
  • Rychlost > 20 MB/s = 40 bodů
Maximálně tak jedno zařízení mohlo získat za rychlost osmdesát a minimálně dvacet ze sta možných bodů. Díky tomu, že rychlost jsme počítali samostatně, neobjevuje se rychlost mezi plusy a mínusy. Třináct bodů obdržely disky za každou položku vyplněnou jako „plus“. Naopak za položku „mínus“ jsme sedm bodů odečetli. Samostatně jsme hodnotili výbavu, jejíž bodování bylo shora omezeno desítkou. Řetízek na pověšení tak vynesl jeden bod, zatímco šňůrka na krk, prodlužovací USB kablík, manuály a CD po dvou bodech. Desátý bod zůstává v rezervě pro zařízení, která obsahují ještě něco navíc.

Flash disky o kapacitě 512 MB

Pretec i-Disk Touch

I-Disk Touch není běžným flash diskem. Obsahuje totiž snímač otisku prstu, který lze využít pro zpřístupnění skrytých dat přímo na flash disku samotném či například pro zamykání systému Windows. Výrobek firmy Pretec je jedním ze dvou zařízení s podporou biometrických technologií v celém tomto testu. Po stránce výkonnostní na tom není vůbec zle. Nabízí relativně vyvážený poměr rychlosti čtení a zápisu, přičemž je použitelný i pro technologii Windows ReadyBoost. Balení obsahuje šňůrku na krk, prodlužovací USB kablík, tištěný manuál a CD s ovladači. Za široké možnosti se ale platí. I-Disk je nejdražším mezi svými kolegy v této kapacitě.

 Pretec i-Disk Touch 512 MB
82 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 16,2 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 9,2 MB/s
Zátěž procesoru: 22 %

+
 biometrie, Windows ReadyBoost
- cena
  Cena: 710 Kč

 

Canyon Rubber Flash Drive

Canyonu, který je v povědomí mnohých zákazníků zaveden spíše jako supermarketová značka, se Rubber Flash Drive povedl. Výrobce mu totiž dokázal vtisknout paměť schopnou rychlého čtení, gumové tělo a zabezpečený diskový oddíl. Nic ale není jen růžové, proto ani tyto výhody nejsou jednoznačné. Rubber od Canyonu rozhodně není jediným diskem, který je vybaven pamětí schopnou poměrně rychlého čtení, avšak silně se zadýchávající při zápisu. Zařízení čte data více než čtyřikrát rychleji, než je schopno je zapisovat.

K odolnosti volí výrobci většinou dva přístupy. Buď vytvoří tělo flash disku z pevné slitiny nebo z gumy. Druhý případ je častější, bohužel však přináší více problémů. Guma není materiálem, který by elektroniku disku dokázal bez problémů udržet při hrubším zacházení.

Rubber Flash Drive obdržíte v malém blistru spolu s manuálem, CD a šňůrkou na krk.

 Canyon Rubber Flash Drive 512 MB
73 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 18 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 3,9 MB/s
Zátěž procesoru: 16 %

+
 odolnost, zabezpečení
- použitá guma je příliš měkká
  Cena: 410 Kč

 

Kingston DataTraveler Mini Fun

Miniaturní zařízení netradičního tvaru pochází z dílny Kingston Technology. DataTraveler Mini Fun není - až na možnost nacvaknutí víčka (či dalšího DataTraveleru Mini Fun) na svou vrchní část - nijak výjimečným zařízením. Neexceluje výkony ani výbavou. Balení obsahuje pouze manuál a poutko na pověšení disku. Jednoduchost se výrobce pokusil vyvážit alespoň předinstalováním dvou her přímo do zařízení. Tento Kingston je v našem testu nejlevnějším půlgigovým flash diskem s kompletním USB konektorem.

 Kingston DataTraveler Mini Fun  512 MB
71 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 13 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 4,2 MB/s
Zátěž procesoru: 8 %

+
 velikost, předinstalované hry, „neztratitelné“ víčko
  Cena: 290 Kč

 

Prestigio Leather USB Data Flash

Do pouzdra z pravé kůže vestavěný (či spíše všitý) flash disk dodává Prestigio. Je zřejmé, že jeho primární cílení je jako dar či jako stylový doplněk pro určitou skupinu lidí. Leather USB Data FLash se vyrábí ve variantách 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB a postarší 256 MB. Kovové očko na vrchní straně pouzdra slouží k zavěšení například na opasek. Flash disk je dodáván v dárkové kazetce spolu s manuálem a přívěskem. Velkou výhodou tohoto zařízení je absence oddělitelné krytky.

 Prestigio Leather USB Data Flash 512 MB
70 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 18,5 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 4,7 MB/s
Zátěž procesoru: 12 %

+
 luxusní balení, neztratitelné víčko
- zabírá místo kolem portu, cena
  Cena: 460 Kč

 

Apacer Handy Steno HA202

Flash disk vyšší cenové třídy je i Apacer Handy Steno HA202. Za vložené peníze se však odvděčí. Nabízí vyrovnané rychlosti čtení a zápisu dat. K počítači se připojuje prostřednictvím zasouvacího USB konektoru, v čase neaktivity překrytého odklopným víčkem. V balení najdeme standardní šňůrku na krk, prodlužovací USB kablík, manuály a CD. Na něm se nachází aplikace Taango Lite, která podle slov výrobce udělá z flash disku „virtuální počítač“. V praxi si to můžeme představit jako přenos uživatelských dat tak, že uživatel „ani nepostřehne“, že nesedí u svého počítače.

 Apacer Handy Steno HA202 512 MB
68 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 9,7 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 7,3 MB/s
Zátěž procesoru: 12 %

+
 synchronizace, neztratitelné víčko, Windows ReadyBoost
- lze pochybovat o trvanlivosti odklopného víčka, cena
  Cena: 460 Kč

 

Pretec i-Disk Bulletproof

Extrémně odolný (i když ne skutečně neprůstřelný) je další zástupce řady i-Disk od Pretecu. Podobně jako Prestigio výše se tento válečkovitý disk dodává v dárkové kazetce, kde je zašroubován do přívěsku na karabině. Kromě netradičního zpracování (designu) zde však Pretec nepředvádí nic mimořádného. Rychlost čtení je pouze průměrná, rychlost zápisu výrazně podprůměrná. Opět zde ale platí, že výstřednost něco stojí. Netradičně řešený odolný disk je po svém bratru i-Disk Touch druhým nejdražším půlgigabajtovým diskem v tomto testu.

 Pretec i-DIsk Bulletproof 512 MB
62 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 11,9 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 3,1 MB/s
Zátěž procesoru: 10 %

+
 extrémní odolnost (+ 10 bodů), luxusní balení
- cena
  Cena: 620 Kč

 

Kingmax Super Stick

Super Tyčka od Kingmaxu se vymyká běžným představám o flash disku. Miniaturizace zde totiž zasáhla i samotný USB konektor, z něhož chybí obvodová část. Disk se zasouvá přímo do otvoru v USB portu. Jde-li vám o miniaturní flash disk, který lze bez obtíží nosit například na klíčích, není tento Kingmax špatnou volbou. Pozor však na jeho velmi podprůměrný výkon. Průměrná rychlost čtení dat totiž jen mírně překračuje 3 MB/s. Disk je zřejmě vyroben ze dvou různě rychlých kusů flash paměti. Podle našich měření je rychlost čtení prvních 100 MB kolem 10 MB/s. Za hranicí 100 MB klesá až pod 1 MB/s. Super Stick se dodává v plastové krabičce ve tvaru válce společně se šňůrkou na krk a manuálem.

 Kingmax Super Stick  512 MB
55 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 3,1 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 2,9 MB/s
Zátěž procesoru: 8 %

+
 velikost, cena
  Cena: 260 Kč

 

A-Data MyFLash PD2

Low-endový model flash disku společnosti A-Data prodávaný ale i pod mnoha dalšími názvy. Na tomto výrobku prakticky není nic k hodnocení. Svou úlohu paměťového média plní dobře, nenabízí však nic navíc. V porovnání se svými půlgigabajtovými konkurenty přichází s dobrými rychlostmi čtení a především zápisu. Jeho výkonnostní parametry postačí i Windows Vista k aktivaci urychlující funkce ReadyBoost. Flash Disky MyFlash jsou bohužel poměrně citlivé na nárazy, kdy se jejich pouzdro po pouhém vypadnutí z kapsy na podlahu rozlomí na dvě části. Kromě samotného disku najdeme v balení USB kablík, manuál a CD s ovladači.

 A-Data MyFlash PD2 512 MB
54 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 12,8 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 10,2 MB/s
Zátěž procesoru: 14 %

+
 Windows ReadyBoost
- nepevná konstrukce
  Cena: cca 300 Kč

 

A-Data MyFLash Rubber Flash Disc

O něco odolnější než MyFlash PD2 by měl být flashdisk oblečený do gumového pouzdra. Opět firma A-Data, opět obchodní známka MyFlash a snad kromě křiklavé barvy opět nic, co by upoutalo zákazníkovu pozornost. Obsah balení je s MyFlash PD2 shodný, výrazně horší však je rychlost zápisu. Podobně jako většina flashdisků zapouzdřených v měkké gumě, se může i tento po delším používání vyviklat.

 A-Data MyFlash  Rubber Flash Disc 512 MB
40 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 11,9 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 2,5 MB/s
Zátěž procesoru: 10 %

+
 odolnost
- použitá guma je příliš měkká
  Cena: 320 Kč

 

Corsair Flash Voyager

Půlgigabajtová varianta Corsair flash Voyager bohudík není vzorem pro svého mladšího sourozence, Voyger 2 GB. Ten je, jak poznáte za okamžík, ve své kategorii na špici žebříčku výkonnosti. V kapacitě 512 MB Voyager nestíhá hlavně při zápisu, což ho odsuzuje ke spravedlivé dělbě o poslední místo spolu s gumovým A-Data MyFlash. Ani Corsairu se nevyhýbají problémy s vyvikláním elektroniky z gumového pouzdra.

Velký blistr, v němž se Voyager dodává, skrývá mimo něj i šňůrku na krk a CD s ovladači.

 Corsair Flash Voyager 512 MB
40 b.
 
Klepněte pro větší obrázek
Průměrná rychlost čtení: 10,1 MB/s
Průměrná rychlost zápisu: 2,8 MB/s
Zátěž procesoru: 10 %

+
 odolnost
- použitá guma je příliš měkká
  Cena: 438 Kč

Klepněte pro větší obrázek

Test vznikl ve spolupráci s firmou Czech Computer

Témata článku: Software, Windows, Flash, Biometrie, Obchodní známka, Rychlost, Průměrná cena, Canyon, Handy, Čtení, Class, Obyvatelé, Velký, Jednoznačný vítěz, Velký test, Propracovaný design, Prestigio, Rubber, Voyager, USB Disk, Základní software, USB flash disky, Netradiční tvar, Gumy, Test


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF