Výběr z blogů: moderovaná diskuse není totalita

Vybíráme nejlepší články z blogů, které byste si neměli nechat ujít. Řeč bude o Invexu, moderované diskusi a nakonec i o tom, jak mohla vypadat nová distribuce Ubuntu 8.10.

Je tu opět sobota a na Živě.cz tedy nesmí chybět tradiční výběr toho nejlepšího z redakčního záznamníku i čtenářských blogů. Tento týden bylo u nás poměrně rušno, v Brně totiž probíhal Invex, Digitex a Interkamera a redaktoři tištěných i elektronických médií z rodiny CPress Media na vlastní kůži zjistili (mnohdy poprvé), jaký je to vlastně pocit stoupnout si před zvědavé a vzdělané návštěvníky a nabídnout jim něco nového.

Každoroční brněnský IT svátek se sice pomalu začíná měnit, o neúspěchu však netřeba mluvit. Přednáškový maraton CPress Show byl úspěšný, návštěvníci byli skvělí a počáteční neklid mnohých včetně mě brzy vystřídal dobrý pocit z poctivě odvedené práce. Doufáme tedy, že se s vámi budeme moci ve spleti brněnských pavilonů potkat zase za rok.

Spacemonger vám namaluje disk

Invex se dočkal reflexe i na blozích Živě.cz, zdaleka to ale nebylo jediné téma, které vás tento týden zaujalo. Tady je tedy výběr toho nejlepšího od čtenářů i redaktorů Živě.cz.

Kde jsou ty doby, kdy byl běžný počítač vybaven diskem o několika málo gigabajtech. Dnes se každý honí za co nejvyšší kapacitou a tak se nezřídka stane, že si na otázku, co že to vlastně na tom disku všechno máme, nedokážeme spolehlivě odpovědět. V takovém případě oceníte nějaký ten souborový katalogizér nebo třeba Spacemonger, který zobrazí obsah disku jako pestrobarevný diagram – složku po složce a vy tedy s určitou mírou jistoty okamžitě tušíte, co kde vlastně je.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
I takhle může vypadat váš pevný disk

Moderovat či nemoderovat?

Moderovaná diskuse pro dobro všem,“ píše r.grohol na svém blogu a my mu dáváme za pravdu. Diskuse o kterou se její majitel stará a zušlechťuje ji, totiž kvete. Nechte však takovou diskusi ladem a zaroste plevelem. Nepleťme si svobodu slova s anarchií a práva majitele s kolektivismem. Máte na věc jiný názor? Přispějte do moderované diskuse pod článkem.

Veletrhy Invex, Digitex a Interkamera jsou sice za námi, už v neděli večer jste si ale na redakčním blogu mohli prohlédnout první fotky z tradičního brněnského svátku, stánek CPress Show se totiž dočkal posledních úprav a očekával první pondělní návštěvníky celotýdenního pásma přednášek redaktorů časopisů a webů rodiny CPress Media.

Víte, že jsme v průběhu týdne publikovali seriál živých reportáží přímo z Invexu 2008?

Klidně se divte, ale mně se Invex líbil

Ačkoliv většina čtenářských komentářů nevyznívá pro letošní Invex zrovna růžově, Marek Lutonský na redakčním blogu oponuje: „Klidně se divte, ale mně se líbí“. O Invexu Dominik Dědiček sice napíše, zato ale sepsal stupnici internetové závislosti, která má takových stupňů hned pět a možná se v nich najdete i vy. Pokud tedy bude váš pejsek skučet a vy, přikovaní k blikající obrazovce, budete zatvrzele odmítat: „za chvilku Baryku, za chvilku“, je nejvyšší čas vyrazit do lesa – tento víkend má být ostatně k výletům a třeba i geocachingu jak dělaný.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
CPress Show přilákala i redaktory Extra Hardware, kteří projevovali nákolnost našemu kolegovi Tondovi Trčálkovi

Dovolenou si tento týden nevzal ani Notebookinsider, nad jehož články někteří souhlasně přikyvují a druzí nevěřícně kroutí hlavou. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, vězte, že tentokráte si Notebookinsider bere na paškál Američana kupujícího notebook, konkrétně pak model Compaq CQ50. Dá se s tímto kouskem zahrát pořádná počítačová hra a zažít poctivý zážitek z HD filmu? Zapojte se do bohaté diskuze pod článkem.

Víte, že soutěž o dva mininotebooky Acer Aspire One stále vyhodnocujeme? Nechte se překvapit

Jak mohlo vypadat Ubuntu 8.10

Na své si nakonec přišli i fanoušci velmi pěkných článků o Ubuntu, Vojtěch Trefný se totiž tentokráte věnoval zajímavé otázce „Jak mohlo vypadat Ubuntu 8.10“, přičemž vybral hned několik grafických návrhů uživatelského prostředí. Drtivá většina z nich je skutečně velmi pěkná a lusknutím prstů vyvrací názor, že grafický desktop Gnome je jednoduchý a škaredý, což občas slýchávám nejen od uživatelů Mac OS X, Vista Aero, ale zejména od fanoušků konkurenčního linuxového desktopu KDE.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

A to je všechno. Blogy na Živě.cz píšete už několik dlouhých měsíců a neustále vás přibývá, pokud se na vás tedy tuto sobotu nedostalo, jistě na další čtenářské blogy ukážeme zase za týden. Babí léto by mělo dorazit tento víkend, pokud tedy nebudete relaxovat v přírodě, proč si znovu „neblognout“?

Diskuze (38) Další článek: Finální Mandriva Linux 2009 zvyšuje podporu notebooků a běží na KDE 4

Témata článku: Blog, Tradiční výběr, Geocaching, Mode, Media desktop, Diskuze, Acer Aspire One, Plevel, Lady, Moderovaná diskuse, Reflex, Show


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji