Výběr těch nejužitečnějších veřejných kalendářů

Díky formátu iCal si můžete do Outlooku a jiných programů včetně Google Calendar nahrát téměř libovolný kalendář. Přnášíme přehled těch nejlepších (nejen) českých kalendářů.

Pokud dnes využíváte služeb elektronického kalendáře, ať už jde o aplikaci desktopovou, internetovou nebo mobilní, pravděpodobně pracujete se standardem iCalendar (zkráceně iCal) pro výměnu kalendářových dat. Právě standardizace je v tomto případě prostředkem k jednoduchému sdílení dat mezi nejrůznějšími aplikacemi. Formát iCal proto používají i nejznámější programy –  Microsoft Outlook, Lightning nebo Sunbird od Mozilly, Google Kalendář a další.

Doporučujeme: Přečtěte si článek Google Calendar: Neuteče vám žádné výročí

Díky širokým možnostem využití začaly vznikat tzv. iCal feedy fungující na podobném principu jako RSS. Do aplikace si přidáte adresu kanálu, která následně přidá nebo aktualizuje položky v kalendářovém přehledu. Bez větší námahy se tak můžete nechat informovat prakticky o čemkoliv, co lze jakýmkoliv způsobem spojit s kalendářem. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých zdrojů, o které si můžete rozšířit svého kalendářového správce.

Jmeniny

Základním doplňkem do kalendářů, v nichž chcete mít opravdu vše, jsou jmeniny. Podobných souborů najdete na internetu desítky, vždy si ale dávejte pozor na to, zda jsou dokončené, kompletní. Ne vždy autor dotáhne své dílko až do konce.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jmeniny v Google kalendáři a v poštovním klientu Mozilla Thunderbird

iCal - jmeniny
náhled souboru

Pokud už sledujete jmeniny, je vhodné zkompletovat kalendář i seznamem státních svátků a významných dnů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jmeniny a státní svátky v Google kalendáři a v poštovním klientu Mozilla Thunderbird

iCal - státní svátky
náhled souboru

Počasí

Svůj kalendář můžete doplnit dokonce i o poměrně netradiční informaci. O počasí. K dispozici je zatím bohužel pouze kanál, který zobrazuje předpověď v textové formě a v anglickém jazyku, pokud ale neradi přepínáte do jiných aplikací nebo hledáte na internetu, kanál serveru Weather Underground určitě vyzkoušejte.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Předpověď počasí v angličtině v Google kalendáři a v poštovním klientu Mozilla Thunderbird

iCal soubor – počasí v Praze
náhled souboru

iCal soubor – počasí v Brně
náhled souboru

Fáze Měsíce

S počasím souvisí i další šikovný doplněk zobrazující aktuální fázi, v níž se nachází Měsíc. Pokud používáte Google Kalendář, fáze se zobrazí v grafické podobě a nenaruší tak podobu dalších kalendářových dat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Fáze měsíce v Google kalendáři a v poštovním klientu Mozilla Thunderbird
Google tento kalendář zobrazí v podobě všeříkající ikony

 iCal – fáze Měsíce
náhled souboru

Program olympijských her

Událostmi, které lze poměrně jednoduše znázornit v kalendářových aplikacích, jsou sportovní hry a dlouhodobé sportovní soutěže. Tou nejvýraznější událostí, která nás v následujících dnech čeká, jsou XXIX. letní olympijské hry v čínském Pekingu. Pokud se chystáte sledovat vrcholná zápolení světových špiček, určitě vám přijde vhod kompletní program her.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sportovní disciplíny v Google kalendáři a v poštovním klientu Mozilla Thunderbird

iCal – olympiáda v Pekingu
náhled souboru

Na stránkách Google Kalendáře můžete procházet galerií dalších veřejných kalendářů vytvořených buď samotnými organizacemi pro podporu jednotlivých sportovních událostí, nebo samotnými uživateli. Mj. třeba kalendář motocyklového seriálu MotoGP (náhled zde) nebo kompletní seznam rally soutěží v Česku (náhled zde).

Filmové premiéry v ČR

Další zdroj je určený především příznivcům kinematografie, najdete v něm totiž kalendář filmových premiér v České republice. Registr premiér spravuje Unie filmových distributorů, která  několikrát měsíčně vydává aktualizovaný seznam filmů vstupujících do českých kin.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Filmové premiéry v českých kinech v Google kalendáři a v poštovním klientu Mozilla Thunderbird

iCal – Filmové premiéry v ČR
náhled souboru

DVD přílohy v časopisech a novinách

S filmovým průmyslem souvisí i poslední zdroj, tentokráte doplňující seznam snímků vycházejících na (v poslední době velmi populárních) levných DVD v nejrůznějších českých novinách a časopisech. Každý den tak budete mít přehled o tom, zdali se vyplatí navštívit trafiku nebo blízkou samoobsluhu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Filmové DVD v českých novinách a časopisech v Google kalendáři a v poštovním klientu Mozilla Thunderbird

iCal - DVD přílohy v časopisech, novinách
náhled souboru

Podobných kalendářů najdete na internetu stovky. Vyzkoušet můžete katalog na webu Google kalendáře, obvykle ale pomůže rozumně položený dotaz do Googlu. A co vy? Máte nějaký zajímavý a veřejný iCal kalendář nebo znáte jiné kalendáře, které stojí za zmínku? Nenechávejte si je pro sebe a pochlubte se s nimi ostatním čtenářům v diskuzi pod článkem.

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (12) Další článek: Lenovo uvede vlastní atomový netbook

Témata článku: Software, Internet, Web, Kalendář, Europe, Fáze, Aktualizovaný seznam, Lightning, Weather, Prague, Vrcholná soutěž, Google Calendar, Weather underground, Předpověď počasí, Underground, Nejrůznější aplikace, Veřejná galerie, Rally, Nejrůznější kanály, Kompletní dokončení, Fáze měsíce

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5