Vy se ptáte, Intel odpovídá (a taky u toho dává dárky)

V prvním kole soutěže s firmou Intel odpovídali na zvídavé dotazy čtenářů Živě.cz Predrag Jakšić (PJ), Business Development Manager, František Fait (FF), Account Manager a Martin Korman (MK) Marketing Manager.
Za nejzajímavější tazatele byli vybráni Jiří Hlaváč z Prahy 5, který vyhrává internetovou kameru Intel Pocket PC, Vladimír Petrčka z Mladé Boleslavi (získal tričko Intel) a Lenka Řenčová (vyhrává MousePad Intel). Gratulujeme!

Pokud vás zaujaly ceny, tak se podívejte, o jaké ceny soutěžíme nyní. Vyhrát může každý, kdo položí zajímavou otázku a stojí vás to jen několik kliknutí! Teď se můžete začíst do otázek vašich předchůdců a nechat se inspirovat, na co se zeptáte právě vy!

Michal Křivan: Proč mají veškeré Intel desky zakázané taktování?

FF: Základní desky Intel jsou konstruovány tak, aby plně respektovaly vlastnosti použité čipové sady a používají jen frekvence, které povolují její specifikace. Důvodem je zaručená stabilita systému.

Radim Hanslík: Jak dlouho může pokračovat zvyšování frekvence a množství tranzistorů v čipu, než se narazí na fyzikální omezení dané materiály atd.?

PJ: Při současných poznatcích a předpokládaném vývoji technologií je dnešní tempo udržitelné do roku 2017. Do té doby snad budou objeveny technologie nové, které umožní další pokrok.

Jan Fišer: Má cenu ještě pořád vyrábět procesory? V tisku jsem četl, jak klesá obrat a zisk v tomto oboru.

MK: Samozrejme, že vyrábať procesory význam stále má. Hlavne z toho hľadiska, že procesory stále nachádzajú svoje uplatnenie, a to či už v osobných počítačoch, serveroch, ale aj iných zariadeniach (PDA, výrobné stroje, mobilné telefóny, hracie konzoly, atď.).

Petr Rosol: Z jakého důvodu je v současné době Pentium III dražší nežli Pentium 4? Zdalipak je to způsobeno zvýhodněním zatím příliš nevyužitelného CPU (do doby Windows XP)?

PJ: Procesor Intel Pentium III je levnější než procesor Intel Pentium 4.

Tomáš Dušek: Uvažuje firma Intel také o spolupráci na zdokonalení a optimalizaci jejich produktů na platformě jiné než je OS Windows?

PJ: Intel spolupracuje s předními vývojáři operačních systémů a aplikačního softwaru a produkty Intel proto spolupracují s OS a aplikacemi mnoha dodavatelů (např. Linux).

Ondřej Kučera: Lze do budoucna pozměnit cenovou politiku firmy Intel?

PJ: Cenová politika společnosti Intel se mění podle konkrétní situace na trhu.

Vladimír Petrčka: Co bude následovat po čipové sadě 850? (základní desky, motherboard, specifikace atd.)

FF: Nejdříve se dočkáme čipové sady Intel845 určené pro desktopy, a to hned ve dvou provedeních. První snižující cenu systému díky podpoře levných pamětí SDRAM 133 MHz a později verzi s podporou DDR paměťových modulů. Tím dosáhneme svobody volby paměťového systému pro platformu Pentium 4 s tím, že verze s RDRAM pamětí bude i nadále podporována, protože poskytuje nejvyšší výkon. Kolem těchto čipových sad bude uvedeno několik motherboardů formátu ATX a microATX.

Petr Menkina: Bude mít Pentium 5, nebo co přijde po Pentiu 4, zase nový socket, takže bude třeba koupit zase nový board, paměti atd.?

FF: Pokud výzkum v oblasti polovodičů a nové technologie výroby prokáží potřebu nového zapouzdření či nové patice pro další generaci procesorů, budeme tuto nutnost respektovat, a i za cenu nového provedení uvedeme na trh výrobek, který bude využívat poslední technologické trendy.

Jiří Hlaváč: Vidím stále výraznější nároky na kvalitní chlazení. Nebudeme ve vzdálenější budoucnosti potřebovat vedle počítače rozměrů walkmanu ještě chladicí výměník? Na jakém výkonu se zastaví potřeby domácích uživatelů? Dopadne to tak, že bude mít každý doma malé virtuální studio pro domácí video a zároveň večer uléhat vedle virtuální přítelkyně? Jediným, kdo se pak bude potit, bude funící Pentium XXL?

PJ: Nárůst výkonu procesorů je provázen vývojem výrobních technologií, které umožňují vyšší výkon při nižší spotřebě, tedy i teplotě. Požadavky na chlazení by tedy měly zůstat v rozumných mezích. Potřeby domácích uživatelů se v dohledné době nezastaví. Dnešní výkon je stále malý na to, aby měl každý doma inteligentní počítač. Nárůst výkonu umožní nové aplikace a nová využití PC.

Josef Novák: Kdy bude na trhu procesor Intel s taktováním 2 GHz? Bude v té době i příslušný motherboard?

PJ: Procesor Intel PentiumŽ 4 na frekvenci 2 GHz bude na trhu dostupný v druhém pololetí tohoto roku společně se základní deskou.

Lenka Řenčová: Na jakou vzdálenost snímá kamera, kterou je možné vyhrát v této soutěži?

MK: Intel Pocket PC Camera nie je pri snímaní obrázkov obmedzená vzdialenosťou. Keďže je to však hlavne internetová kamerka, až potom digitálny fotoaparát, tak dostanete najlepšie obrázky pri fotení objektov do vzdialenosti asi 5 m (moja vlastná skúsenosť). Ďalšie podrobnosti ohžadne technických špecifikácií môžete nájsť na stránkach Intelu.

Jiří Kašpar: 1) Neuvažujete o driveru ke kameře pro Linux? 2) Lze nepřipojenou kamerou pořídit foto, které neprošlo kompresí jpeg? 3) Je kamera softwarově kompatibilní s kamerou ViewQuest? 4) Jaká je výdrž baterií v kameře? 5) Proč lze kameru ostřit jen připojenou k PC?

MK: Takže postupne: 1) Keďže kamera je hlavne consumer produkt a s jej využitím na serveroch sa vežmi nerátalo, tak o tom drivery sa velmi neuvažuje. 2) Nie. 3) Asi chcete vedieť, či bude kamera ViewQuest pracovať so sw určeným pre našu kameru. V tomto prípade Vám však neviem odpovedať, pretože náš sw sme vyvíjali hlavne pre naše kamery a nebol špecificky testovaný s kamerami od iných výrobcov. 4) Dlhá. Ja som s tou kamerou urobil asi 300 fotiek, a nemusel som baterky zatiaž meniť. 5) Ako som už povedal, Intel Pocket PC kamera je hlavne webovská kamera, a tomu je prispôsobená aj jej funkčnosť. Viacej informácií o tejto kamere môžete nájsť aj v recenzii Tomáša Holčíka na Živě.cz.

Pavel Kratochvíl: Proč nejde u čipsetu i815 při sběrnici 100 MHz nastavit takt pamětí na 133 MHz?

FF: Čipset Intel 815 spolupracuje s procesory s frekvenci sběrnice 66/100/133 MHz, zatímco paměť SDRAM musí pracovat na frekvenci 100/133 MHz. Pouze čtyři kombinace mohou být podle specifikace čipsetu povoleny. Tyto kombinace vyplývají z konstrukce přepínače, který je obsazen v MCH a přepíná data čtyř zdrojů: paměť, procesor, AGP či integrovaná grafická karta a hub interface.

Michal Hanzlík: Prosím Vás zajímá mě, jestli budete snižovat ceny procesorů a jestli se bojíte konkurenceschopnosti firmy AMD. Já osobně věřím Intelu, ale na nový procesor fakt nemám.

MK: Ceny procesorov Intel sa znižujú veľmi pravidelne, a aj vďaka tomuto znižovaniu sú naše produkty stále veľmi konkurencieschopné.

Vít Jurásek: Z čeho přesně je vytvořen nápis Intel?

MK: Intel je skratka pre Integrated Electronics.

Antonín Plicka: Plánuje se někdy provoz OS Macintoshe na procesorech Intel?

MK: Myslím, že toto je skôr otázka na vývojárov operačného systému.

Petr Šveňha: Jak dlouho se ještě budou vyrábět klasické procesory? Nepřipravuje Intel nějakou revoluci? Chci si koupit PC, ale nevím jestli se nevyplatí chvíli počkat. Prozraďte.

PJ: Intel pokračuje ve vývoji nových technologií a každá nová generace procesorů přináší nárůst výkonu a nové možnosti (jako např. nové instrukce procesoru Intel Pentium 4 optimalizované pro práci na Internetu, zpracování videa a fotografií…). Tento vývoj bude pokračovat i nadále, takže čekat nemá smysl. Stále budou přicházet na trh výkonnější procesory. Nejlepším řešením je vybrat si takový počítač, který má výkonovou rezervu a bude držet krok i s novými aplikacemi v příštích několika letech.

Dušan Pšenko: Jaká je správná provozní teplota procesoru - konkrétně Celeron 300? Subjektivně se mi jeví kolem 60°C, ale počítač po určité době „vytuhne“.

FF: Doporučuji navštívit stránky Intelu, které Vám poskytnou odpovědi na veškeré technické otázky včetně detailů o provedení a provozních podmínkách produktu. Konkrétně Intel Celeron 300 či 300A musí být osazen chladičem, který je schopen rozptýlit 17,8 W. Maximální teplota procesoru nesmí překročit 85°C.

Tomáš Damašek: Zaujímalo by ma, či Intel neuvažuje o výrobe internetových kamier s vyšším rozlíšením a väčšou univerzálnosťou?

MK: Intel momentálne nemá plány ohžadne univerzálnych kamier, tzn. kamier, ktoré by spĺňali požiadavky hlavne užívatežov so záujmom o digitálnu fotografiu. Čo sa však týka internetových kamier, Intel svoje produkty pravidelne zlepšuje a už koncom tohto roku by na trh mala prísť ďalšia generácia Intel Pocket PC kamery. Jednou z jej vylepšených čŕt by malo byť aj vyššie rozlíšenie obrázkov.

Marek Prchal: Moji milí v Intelu... máte skvělé ekonomické výsledky, nemohli byste mi půjčit pět litrů? A máte se jinak?

PJ: Ekonomický výsledek je ovlivněn, kromě úspěšné výroby a prodeje, také úspěšností investic společnosti Intel. Prosím pošlete nám Váš business plán a upřesněte pět litrů čeho požadujete…

Lukáš Plíhal: Rád bych se zeptal, jestli se stále považujete za technologickou špičku a když ano, tak bych prosil o rozumné, pro laika srozumitelné vysvětlení, proč tomu tak je.

FF: Jistě považujeme. Do vývoje nových technologií a produktů vynakládáme nemalé prostředky a určujeme trendy v mnoha oblastech IT. Několik příkladů z poslední doby z aktivit, které ovlivní celý průmysl: první vyrobená fotomaska pro EUV (Extreme Ultra Violet) litografii, která umožní výrobu čipů se šířkou 0.05 mikrometru, třetí generace IO subsystému jako Infiniband či USB2, IPMI (Intelligent Platform Management Interface Specifikation) vyvinuty společně s HP, NEC a Dell.

David Šulc: Jaky chipset bude konecne plnou nahradou za skvely Intel 440BX?

FF: Intel 815 je vice nez dustojnou nahradou. Stabilni overeny cipset podporujici vsechny nove technologie jako ATA 100, AGP 4x ci USB.

Michal Jelínek: Budete se snažit i nadále konkurovat firmě AMD v oblasti low-end procesorů ? Jejich cenová polita je výrazně razantnější. Chystáte pro nás oddané uživatele procesorů Intel nějaké překvapení ať už cenové, nebo kvalitativní?

FF: Překvapení by nebyla překvapeními, pokud bychom je zde veřejně publikovali…

Jan Stawarczyk: Zajímalo by mě proč sou vaše procesory na stejné frekvenci dražší vůči konkurenci, například AMD?

FF: Frekvence není zdaleka jediné kriterium určující hodnotu procesoru, stejně jako hodnota automobilu není určena jen rychlostí, kterou může jet.

Martina Mrázková: Kde jsou nejvíce používány internetové kamery?

MK: Internetové kamery sa všeobecne najviac používajú v domácnostiach, ale určite ich nájdete aj na iných miestach. Napr. Centrum.cz využíva Intel internetové kamery pre svoje online chaty. A okrem bežných internetových kamier existujú aj profesionálne systémy (s rozšírenou funkcionalitou a zlepšenou kvalitou obrazu), ktoré sa používajú na videokonferencie.

Libor Foltýnek: Slyšel jsem, že firma ATI bude vyrábět čipset pro procesory Pentium 4. Je to pravda? A bude deska pro P4, která nebude vyžadovat RIMM (nejlépe DIMM nebo DDR)?

MK: Firma ATI je jednou z firiem, ktorá má od Intel všetky potrebné licencie na to, aby mohla vyvíjať a vyrábať čipsety pre Intel Pentium 4 procesor. Čo sa však týka konkrétnych plánov, na tie sa budete musieť spýtať práve zástupcov firmy ATI.

Richard Petruš: Aké sú plány Intelu v procesoroch pre triedu SOHO?

MK: Užívatežom počítačov vždy odporúčame, aby si kúpili ten najlepší dostupný počítač na trhu, ktorý je síce drahší, ale z hžadiska jeho životnosti a výkonu lepší. SOHO segmentu sa to týka tiež. A naším najlepším produktom pre desktopové PC je v súčasnosti práve procesor Intel Pentium 4, ktorý poskytuje počítaču dostatok výkonu pre náročné multimediálne aplikácie.

Diskuze (10) Další článek: Intel právě představil Itanium

Témata článku: Linux, Business plán, Nejzajímavější poznatek, Předpokládaná životnost, Soho, Celý průmysl, Pros, Zakázaný prostředek, Virtuální přítel, Lenka, Mladá Boleslav, I/O, Nový procesor, Foto soutěž 2016, Dnešní tempo, Rozumná cena, Violet, Procesory Intel, FF, Walkman, Fyzikální omezení


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF