Vy se ptáte, AMD odpovídá

Na řadu dotazů vás čtenářů, odpovídal Igor Staněk, manager PR a marketing pro ČR, SR, Maďarsko, Rumunsko.
Martin Rudinec: Zajímalo by mě, jestli firma AMD plánuje nějaký masový nástup vlastních chipsetů, nebo výrobu vlastních základních desek jako Intel, popřípadě co by měly umět a na co bychom se měli těšit.

Ne, žádný masový nástup neplánujeme. Vzhledem k tomu, že je dneska k dispozici spousta kvalitních čipsetů od našich partnerů (Nforce, SIS 735, KT 266A ), se můžeme plně koncentrovat na výrobu a vývoj procesorů, což je naše priorita. Na druhé straně ale samozřejmě pracujeme na vývoji čipsetů pro naše nové procesory, které plánujeme uvést na trh příští rok.

Milan Machač: Dobrý den, moje první otázka zní: Co je pravdy na testech nového Palomina od renomovaných webů, kde totálně selhalo teplotní čidlo. Jedná se o to, že autoři předvádí vyhořelý procesor AMD po odejmutí chladiče a následně předvádějí P4, které přežilo bez úhony. Je v těchto příspěvcích snaha poškodit nový produkt AMD, nebo je pravdou, že čidlo vážně "nestíhá". Další otázka zní: Bude AMD řešit nadměrnou křehkost destičky "jádra" procesoru, která se někdy snadno poškodí i při největší opatrnosti. Pravdou je, že jsem ještě neviděl nefunkční procesor díky drobnému odlomení, ale na takový procesor se například již nevztahuje záruka. Rád bych vyzkoušel nový Morgan, ale jeho cena je v poměru k Thunderbirdu zatím dost vysoká. S pozdravem Milan Machač

Myslím, že na téma testu z THG už bylo napsáno mnoho. Dnes už je na webu k dispozici dostatek vše vysvětlujících článků, přesto aspoň jednou ještě ve zkratce. Pánové z THG, kteří test provedli, zvolili bohužel základní desku, která nepodporovala možnost procesor při přehřátí vypnout, a následkem bylo, že čidlo sice dodávalo správné údaje o teplotě, ale při přehřátí deska nereagovala a procesor byl zničen. Informace, že teplotní čidlo je pomalé a že nestíhá reagovat na změnu teploty jádra procesoru, jsou naprosto mylné a nezakládají se na pravdě. Zkrátka a dobře: většina nových desek, které se objeví během podzimu na trhu, by už měla teplotní čidlo plně podporovat.

Co se týká křehkosti jádra procesoru, je důležité, aby byl použit chladič, který je plně certifikován pro naše procesory (např. chladiče Coolermaster.) Potom by neměl byt problém s lámáním jádra. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud se k procesoru chováte tak, jak si to zaslouží, nebudete mít problémy. Otázka reklamací je velice problematická a vyžaduje v těchto případech individuální posouzení. Pokud budete mít nebo máte nějaké problémy s reklamacemi, zkuste se obrátit na distributora AMD procesoru v ČR, firmu CHI. Možná by vám mohli pomoci.

Radek Vrtiška: Je prosím v nějakém produktu, směru, ohledu či vývoji společnost AMD stabilně před svou konkurencí ve stejném odvětví? Děkuji za případné informace.

Co třeba v poměru cena/výkon našich procesorů?

Jiří Matta: Zajímalo by mě, co je na procesorech Athlon a Duron "odfláknuté". Přece to není jen tak, aby narozdíl od konkurenční firmy Intel procesory tolik "topily" a byly tak levné. Taky nic nevydrží při montáži chladiče a to vím z osobní zkušenosti (3 padly za vlast a nikdo je nezaplatí). Procesory od Intelu těmito problémy netrpí, pokud je mi známo. Nejsou Durony náhodou designovány přímo na testy, protože tam dosahují výborných výsledků na svoji cenu? Proč prodej Duronů a Athlonů není vyšší než procesorů od Intelu? A proč asi internetové servery nepoužívají tak "vysoký" výkon které procesory od AMD poskytují????

Mám dojem, že používáte příliš silná slova. Myslím, že bychom neobdrželi spoustu ocenění po celém světě za pokrokový design našich procesorů, kdyby byly, jak vy říkáte, „odfláknuté“. O problémech montáže chladiče jsem se už zmínil v jiné odpovědi. Nesmíte používat to dláto a kladivo. :o))) Co se týká prodejů našich procesoru třeba v ČR, výsledky jsou vynikající a nemáme nejmenší důvod si stěžovat. A jinak: kolik takových internetových serverů jste viděl, nebo kolik jich znáte? Pokud já vím, spousta z nich běží na našich procesorech. Co třeba takový www.anandtech.com, který má jedny z nejrozsáhlejších diskusních fór, a pokud mám dobré informace, celý server běží na naší multiprocesorové platformě.

Petr Machač: Proč se nedá vyrábět více procesorů AMD, které jsou rychlejší a levnější než konkurenční Intel? Intel přeci už nástupem K7 přestal být technologickou jedničkou. Chlapi z AMD, máte na ně, tak vydržte!!!

Já myslím, že se o to úspěšně snažíme. :o)) Ne vážně, díky moc za podporu.

Pavel Pohl: Chtěl bych se zeptat, jestli vodivé můstky, kterými se dají procesory od AMD přetaktovat, jsou přístupné záměrně. A dále, jestli odklon od standardů Intelu je trvalý, nebo zda uvažujete o možnosti sjednocení jako za dob procesorů řady 486.

Ne, žádný záměr v tom rozhodně nebyl. Myslím, že obě architektury jsou dnes už natolik odlišné, že doba 486 se už nevrátí. Když se podíváte na naše plány do budoucna (procesory Hammer), bude vám určitě jasné, že tento trend bude i nadále pokračovat, a spíš bych řekl, že se bude i prohlubovat.

Aleš Vocásek: Sám pracuji v jedné nejmenované firmě, která také jako AMD působí na trhu s polovodiči, takže dobře pociťuji nynější krizi. AMD propouští – neovlivní to další záměry, cíle, vývoj a tak vůbec zatím dobré postavení firmy AMD? Dotkne se to nějak zákazníků?

Zdravím sousedy od Infineonu :o)))) Ano, krize na trhu je určitě znatelná, ale podívejme se na situaci objektivně. Málokterá polovodičová firma se jí vyhnula. To, že jsme uzavřeli dvě továrny (dvě nejstarší továrny se zastaralou výrobou – procesory Athlon a Duron se vyrábějí jinde) a propustili několik tisíc lidí, nám pomůže podstatně snížit naše náklady, a tím se více koncentrovat na výrobu a vývoj procesorů. Naše záměry to vůbec neovlivní, spíš naopak a zákazníka se to v žádném případě nedotkne.

David Otoupalík: Zdravím Vás, chtěl bych se zeptat... vlastně nechtěl. Myslíte si, že nový procesor od VIA, VIA C3 postavený na jádru Erza, bude schopný konkurovat vašim Duronům, případně intelovským Celeronům? Má vůbec AMD nějaký kompletní přehled o firmách, které chtějí prorazit na trhu s procesory, a jak probíhá sledování konkurence? Testujete jejich produkty a musíte si je koupit, nebo si je dáváte s konkurencí na základě nějaké dohody výměnou?

Těžko říci, budoucnost ukáže. Zatím jsem žádné výsledky těchto procesorů v testech neviděl. Myslím, že většina firem v tomto odvětví se snaží o své konkurenci vědět co nejvíce, ale jak tyto informace získáváme a jak testujeme konkurenční produkty, Vám bohužel sdělit nemůžu.

Michal Gajdošík: Jak se obchodní oddělení dívá na hodně využívanou možnost přetaktování procesorů? Chystají se úpravy čipů, které by znemožnily "snadné" přetaktování? Můžeme se těšit na procesory s menší spotřebou, a tím i tepelným výkonem, srovnatelným např. s procesory Intel na obdobných frekvencích? Jak vážně berete možnou konkurenci procesorů Transmeta?

Jak asi myslíte? Samozřejmě přetaktování v žádném případě nepodporujeme a určitě to nevidíme rádi, nicméně o žádných speciálních úpravách našich procesorů proti přetaktování nevím. Co se týká spotřeby a tepelného vyzařování, myslím, že se určitě máte na co těšit. 0,13 micronů a SOI technologie, kterými se budou vyrábět naše procesory příští rok, budou v tomto směru určitě přínosem. Transmeta je samozřejmě konkurence jako každá jiná a bereme ji velice vážně. Ostatně podcenit někoho v tomto odvětví se rozhodně nevyplácí. Historie mi dá určitě za pravdu.

Jan Beránek: 1) No, chci se zeptat: Chystám se na koupi právě Durona s jádrem Morgan ! A proč má integrovanou tepelnou diodu, která jde použít jenom u nejnovějších desek (s DDR)? Chtěl bych vědět, jaké základní desky podporují tuto diodu! 2) Nevím, jak je to doopravdy, ale procesory AMD se nekamarádí s grafickými kartami od NVidie! Zajímá mě, jestli je to pravda? 3) Čím AMD odpoví na P4? (Cenově dostupné!)

Co se týká našich nejnovějších procesorů, všechny informace o deskách, které je podporují, najdete na našem webu www.amd.com.

Nevím, kde jste slyšel, že se naše procesory nekamarádí s kartami od Nvidie, ale je to hotový nesmysl. Neznám žádnou kartu od Nvidie, která by neběhala na naší platformě. S Nvidií velice úzce spolupracujeme a výsledkem je třeba chipset Nforce, který patří k nejvýkonnějším řešením pro naše procesory, a naše Socket A platforma je také jediná, kterou tento chipset podporuje.

Myslím, že naše odpověď je Athlon XP.

Marek Mazna: Dobrý den, ve firmě provozujeme několik serverů postavených na OS MS Windows 2000 Server. Je pravdou, co se říká o procesorech AMD a základních deskách "postavených" na jiné čipové sadě než INTEL, že je lépe se této kombinaci vyhnout, nechcete-li mít problémy s provozem tohoto OS (časté pády systému, tuhnutí atd.). Každý, koho se ptáte, odpovídá: provozuješ-li MS Win2000 Server, Adv. Server/NT, tak jedině procesor INTEL, čipová sada INTEL... Popravdě řečeno se tohoto doporučení zatím držím, aniž bych někdy vyzkoušel AMD... :-( Pokud se díváte do nabídek velkých společností prodávajících servery – COMPAQ, DELL, IBM, všude najdete jen osazení INTEL... Jaký je Váš názor na nasazení procesoru AMD do serverů založených na platformě MS Windows a vůbec jako procesoru pro server? Prosím o upřímnou odpověď. Děkuji

Nabídky velkých společností jsou otázkou dlouhodobé obchodní strategie a naše multiprocesorové řešení (AMD 760MP) bylo uvedeno na trh teprve v červnu a do dnešní doby byla k dispozici pouze základní deska od firmy Tyan. Do konce listopadu by na trhu měla být uvedena celá řada základních desek (Asus, MSI, Gigabyte, Abit..) podporující chipset 760 MP, a tím by se situace měla začít lepšit. To bylo krátké vysvětlení k dostupnosti a teď trocha mých zkušeností. Mám zkušenost, že pokud je server kvalitně postaven (dobrá skříň s kvalitním chlazením) na kvalitním hardwaru (doporučené paměti, zdroj), neměl by být žádný problém. Znám několik firem, které třeba provozují svůj podnikový databázový systém na našem serveru, a nemám zprávy, že by bylo něco v nepořádku. Jeden případ je zrovna Win2000 Server + Navision Financials.

Karel Hřiba: Kdo založil firmu AMD a kde?

Firmu AMD založil Jerry Sanders v roce 1969 a jejím sídlem je od začátku Sunnyvale v Kalifornii.

Ivan Štefek ml.: Chcem, aby mi otec kupil DURON 1GHz, robím dobre?

Rozhodně. :-))

Tomáš Slabý: Co je pravdy na tom, že na procesorech AMD - Duron nefungují Windows 2000? Říkal mi to totiž prodavač a doporučil mi značku Intel. Můžete mi tedy sdělit, jestli je kvalita vašich procesorů horší než procesorů firmy Intel, a měl tedy prodavač pravdu? Nebo jen chtěl prodat dražší procesor?

Nevím, proč vám říkal takové bláboly, ale rozhodně to pravda není. Naše procesory v žádném případě nejsou méně kvalitní nebo horší.

Tomáš Bžatek: Bude někdy AMD vyrábět čipové sady, které by byly přímou konkurencí čipových sad firmy VIA? Mám na mysli konkrétně low-end čipsety pro levné počítače. Můžete samozřejmě namítat, že máte AMD 950 nebo AMD 960 čipsety, jenže 950 je již mírně zastaralý a 960 zase podporuje jen (zatím) relativně drahé paměti DDR SDRAM. Nemluvě o ceně čipsetů samotných. Naopak firma VIA nabízí nepřeberné množství svých čipsetů, ovšem (soudě podle vlastních zkušeností i reakcí ostatních lidí-uživatelů) jejich kvalita a kompatibilita není na dostatečné úrovni.

Ne, nechystáme se k výrobě levných čipsetů. V tomto směru je nabídka na trhu více jak dostatečná. Trochu bych Vás poopravil. Žádný čipset 950 nebo 960 nemáme. Pokud máte na mysli AMD 760, tak to rozhodně není čipset pro levné počítače, ale jedno z nejvýkonnějších řešení pro naši platformu a paměti DDR nejsou dnes rozhodně drahé. Jinak to musím znovu zopakovat: Čipsety od firmy VIA jsou na vysoké úrovni a rozhodně je nepovažuji za špatné.

Michal Pravda: Máte přetaktovaný počítač?

V počítači mám procesor Athlon XP 1800+ a přetaktovaný ho nemám. Nevidím v tom žádnou výhodu.

Petr Debef: Na jakou dobu chystá ADM multiprocesorové systémy?

Myslím, že už nějakou dobu na trhu naše MP řešení je. Přesněji řečeno od června tohoto roku. Více informací najdete na našem webu www.amd.com.

Michal Kuba: Chcel by som sa spýtať, kedy budú na slovenskom trhu procesory Athlon s novým jadrom Palomino. Ďakujem.

Pokud mám dobré informace, jsou už od poloviny října bez problému dostupné.

Zdeněk Burgr: Dobrý den, zajímalo by mne, jak AMD testuje základní desky pro své CPU a podle jakého klíče potom některé doporučí a některé ne.

Celý proces je velice složitý a přísný. Všichni výrobci musí splnit velice přísná kriteria, ale přesný postup Vám sdělit nemohu.

Jakub Hauzner: Dobrý den, zajímalo by mě, jak se projeví krok společnosti Gateway na výrobě procesorů. A jaké další typy procesorů připravuje AMD. To znamená jaké technologie. Zda AMD bude produkovat i procesory pro PDA (výkonnost, nízký příkon). Děkuji.

Krok společnosti Gateway se v žádném případě neprojeví na prodeji a výrobě našich procesorů. Ve třetím kvartále tohoto roku jsme dosáhli rekordních čísel (7,7 milionů vyrobených procesorů) a předpokládám, že čtvrtý kvartál bude ještě o trochu lepší. Pro příští rok připravujeme hned několik novinek, kde si asi nejvýznamnější pozici drží procesory s kódovým označením jádra Hammer. Mezi technologiemi můžu třeba jmenovat výrobní technologie 0,13 mikronů a SOI nebo technologii x86-64, kterou budou obsahovat procesory Hammer. Celou naši „roadmapu“ najdete na webu www.amd.com.

Filip Tomíška: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda uvažuje firma AMD o výrobě procesorů stávajících frekvencí, které budou mít menší vyzářený výkon. A dále, zda bude AMD přecházet na nějaký nový technologický postup výroby, zda bude vyrábět většinou jen procesory, nebo se chce odvážit i do jiného odvětví, třeba na výrobu grafických karet atd.?

O takové výrobě nejen uvažujeme, ale takovou výrobu i realizujeme. V současné době to jsou třeba procesory Athlon s jadrem Palomino, které jsou označovány zkratkou SFF (small form factor). Jsou určeny do malých počítačů, kde není dostatek místa pro chlazení. Tyto procesory mají řádově až padesátiprocentní snížení tepelného vyzařování. Toto řešení je velice oblíbené třeba v Japonsku. U nás se oficiální distributor rozhodl tyto procesory nedovážet z důvodu malého zájmu a také malé podpory výrobců základních desek. Pokud se týká našich plánů do budoucna, budeme procesory příští rok vyrábět 0,13mikronovou technologií a technologií SOI. Více informací naleznete na našem webu www.amd.com. O výrobě z jiného odvětví neuvažujeme. Naopak se budeme plně soustřeďovat na vývoj a výrobu procesorů.

Dušan Veverka: Je možné, že by firma AMD založila vývojové centrum v České republice?

Ne. Zatím o tom neuvažujeme.

Martin Jirousek: Tak tedy, nebojím se zeptat (jak je uvedeno v nadpisu článku), spíš nevím, koho se zeptat. Zajímala by mě tato věc. Kdesi jsem četl, že se bude stavět nová továrna AMD. Pokud ano, nebude to náhodou v ČR? Dále by mě zajímalo, jaká startovní frekvence je plánována u procesoru s typovým označením PALOMINO. Na Internetu je spousta informací a dost se od sebe liší. Mám desku MSI Turbo Limited Edition, která by tento procesor měla podporovat. Děkuji, s pozdravem Martin Jirousek.

Ano, nová továrna se pravděpodobně bude stavět s tím, že konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce roku, ale v České republice to určitě nebude. Procesory s jádrem Palomino se jmenují Athlon XP a jsou na trhu od 9. října tohoto roku. Startovní frekvence je 1,33 GHz a procesor má označení Athlon XP 1500+. Jinak můžete být klidný: s nejnovějším Biosem bude Vaše deska bez problémů s Athlonem XP chodit.

Petr Kovács: Zůstane firma AMD u výroby procesorů s příznivým poměrem CENA/VÝKON, nebo začne vyvíjet dražší špičkové procesory jako Intel?

Budeme se snažit vždycky naším zákazníkům nabízet kvalitní procesory s výborným poměrem cena/výkon. Pokud máte na mysli špičkové procesory do serverů, první vlaštovkou by měl být Sledgehammer z rodiny Hammer procesorů, který by měl být určen do serverů až s osmi procesory.

Pavel Šmerda: Proč musím reklamovat Váš procesor a ve velkoobchodu 100mega mi tvrdí ze jsem procesor poškodil, když to není pravda. Podali mi lupu a řekli: „Odštípnul jste kus procesoru.“ Chci se tedy zeptat: Jsou opravdu procesory AMD tak náchylné na umístění chladiče, i když jsou tam gumičky, které zmírňují jakoukoliv manipulaci s procesorem? Tato příhoda mne nemístně naštvala a chci od Vás slyšet vysvětlení, proč, když mi nejde procesor, to velkoobchod 100mega svádí na tyto nesmyslné argumenty o odštípnutí procesoru. Dělal jsem už spoustu počítačů s Duronem a Atlonem a nikdy se mi nic podobného nestalo, tak proč k tomu došlo v tomto případě? Na tuto otázku mi 100mega sdělila, že to je důvod, proč si lidé tento procesor nekupují, takže jsem vlastně byl za idiota, že jsem si koupil AMD procesor a navíc od nich a navíc jsem byl poškozen. Nechápu nic a jsem pěkně naštvaný, chci odpověď. Děkuji předem...

Úplně Vás chápu, pánové ze 100mega mi budou muset hodně vysvětlit. Pokud Vám skutečně řekli, co mi píšete, je to z jejich strany silně neprofesionální. Pokud Vás mohu poprosit kontaktujte firmu CHI, což je oficiální distributor našich procesorů, a popište jim celý problém. Osobně se budu o Váš případ zajímat a doufám, že to vyřešíme k oboustranné spokojenosti.

a zde jsou výherci tohoto kola:
Duron: Filip Tomíška
tričko: Michal Gajdošík
dárkové předměty: Jakub Hauzner

Diskuze (51) Další článek: Ceny pamětí DRAM rostou

Témata článku: Windows, Veverka, Nízký příkon, Nová informace, Celý trh, Výroba, Tito, Dobrý den, Aleš Slabý, Toto, Dobré řešení, Konkurence, Odlomení, Konkurenční platforma, Příští den, Macha, Morgan, Idiot, Základní frekvence, Přesný postup, Vysoký prodej, Dobrý výsledek, Matta, Dobrý test, Chci


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF