Dobrý den.Chtěl bych se zeptat autora článku a i Vás všech zda mi koupě NASu vyřeší následující potíž.Mám doma smartTV Panasonic TX-L47WT50E s podporou DLNA a připojenou k 20Mbit internetové lince.Můj problém spočívá v tom, že některé filmy, které bych chtěl přehrát z USB3 přenosného disku, mi jednoduše nejdou přehrát kvůli "údajně" nepodporovanému audio popř. video formátu.V mém stolním PC mám vytvořený DLNA server - Serviio (zde mám nasdílenou video knihovnu, kterou si v TV přes router vyhledám) přes který jsem si myslel, že svůj problém s nepřehratelným / nepodporovaným formátem vyřeším, ale ono ne! Pravděpodobně to bude tím, že video knihovna slouží jen jako zdroj dat a ne jako zdroj již počítačem a kodekem zpracovaného signálu, který se pouze pošle do TV.OTÁZKA: vyřeší NAS tento můj problém? Tzn. pokud budu mít na HDD v NASu nějaký "film", pak jestli dle Vašich článků na Živě.cz a AVmanii dedukuji správně, pak NAS kodekem předzpracovává zdroj (film) a ten pak už jen pošle do TV. Tím pádem by tedy problém s nepodporovaným formátem měl zmizet. Je to tak? Chápu funkci NASu správně jako HTPC předzracovávajícího zařízení, které se o audio/video kodeky postará samo?Děkuji za Vaši / Vaše odpovědi.Hezký den, Martin
Vyresilo by to transkodovani na strane DLNA serveru nebo rucni prekodovani videa do jineho kodeku, ktery TV bude znat.
metafora říKÁ se, jaký, pán, takový pes... Tak proto je NAS "na houbičkách"
😀😀Ale mě to opravdu zajímá, neptám se jenom tak ze srandy .
No amaterske reseni, aby vibrace z disku v NAS krabicce nesly do nabytku a ten nerozonoval. Ono koupit kus gumy nebo molitanu za 30 Kc to by ceskeho kutila zruinovalo.
Můžu se zeptat, proč je na prvních fotkách NAS postavený na těch houbičkách? Zajímalo by mě, jakou to plní funkci.
Jednoznačně jde asi o ochranu před rázy a otřesy od podlahy. Pokud někde skotačí děti a NAS je na zemi, tak je to pro ty disky malé zemětřesení 🙂
To by dávalo smysl, díky.
V NASu se přece nachází disk, který vždy více či méně vibruje. Takže umístit NAS na něco měkkého může pomoci vytvářený hluk z vibrací částečně zjemnit. Pomohla by i gumová podložka, ale ty houbičky prostě vypadají legračně, zvlásť na fotce, tak proč ne. :)
NAS zařízení zatím nemám, ale výhledově o něm uvažuji, ale jak už tady někdo nastínil - co je platný, že máte krásné zálohy v NASu, může nedejbože přijít nějaká živelná katastrofa, povodeň, požár nebo zloděj a máte po datech. Chytré řešení vidím v tom eliminovat riziko, že NAS bude umístěn, buď v rámci pozemku třeba mimo dům - v nějakém samostatném přístavku, nebo třeba ve psí boudě, v holubníku 🙂 v samostatné garáži, v jiném objektu v rámci pozemku. V případě požáru, zloděje, prostě data bude mít na jiném bezpečném místě, v tomto případě je velmi nepravděpodobné, že vám na dům spadne asteroid z vesmíru nebo velké dopravní letadlo, které srovná všechno se zemí. Druhá varianta: umístit NAS na jinou adresu, třeba k vašim rodičům, babině. Opět snaha eliminovat riziko, kdyby se něco stalo u vás - data máte ještě v bezpečí u rodičů... JAK ALE OVLÁDAT TAKTO VZDÁLENÝ NAS ? Existuje nějaké řešení ?
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 2. 2014 22:35
samozrejme ze jde udelat 2 NASy a ty mezi sebou synchronizovat. Ale tohle reseni poleze do penez.podle me , nejoptimalnejsi je mit NAS a pak jeste si cas od casu zalohovat na nejake trvale medium nejdulezitejsi data.
Již delší dobu mám Synology DS112. Jeden z hlavních důvodů koupě byla možnost streamování televize pomocí USB DVB-T. To bohužel zcela nefunguje ... problém je, že to na anténě najde všechny (tj. nadbytečné množství kanálů) a neexistuje možnost v základu to nějak zeditovat. To způsobí to, že se připojíte na špatný kanál a nic ...Druhá věc, která mě zajímá je služba QuickConnect ... v novém DSM 5.0 by to mělo mít ještě větší podporu. Zajímá mě, jestli jako uživatel linky od O2, se budu moci k NASu z venku připojit?Jinak domácí videotéka na NASu je dobrá věc ... připojí se tablet, telefon či mini pc s Androidem. Díky za každou informaci k výše uvedeným bodům.
A ktorá NAS ma bude stáť tých 3000KČ ? Ja som videl iba "násobky tých 3000". Poraď.
http://www.alza.cz/servery/diskove-stanice/d... ...
Náš pravdu , zle som pozeral.
Příští článek by se mohl zabývat srovnáním NAS serverů a jejich funkcích
Zajimalo by me, co se stane, kdyz po zaruce odejde elektronika NASu a disky jsou v RADu, jestli je mozne disky po premisteni normalne precist v jinem NASu treba od jineho vyrobce... Obavam se totiz, ze pokud mi za par let odejde elektronika, pak mi data nezachrani ani zvysene zabezpeceni disku v RAIDovem poli. Pokud s tim mate nekdo zkusenosti, podelte se o ne, prosim.Hezky den!
od jineho vyrobce urcite ne. ale u stejneho to trebas synology podporuje - obnovit raid pod novym (novejsim) modelem.
Záleží, jestli je to HW RAID (pak často bez šance, dokonce i v jiné revizi téhož zařízení), anebo obyčejný SW Linux RAID (načte každý Linux)Některé NAS používají i ZFS nebo Btrfs. Oba načte každý Linux.
Po nejake vyrazne delsi dobe bych se uz bal, ze budou verze FS/RAID/OS/radice na tolik rozdilne, ze to uz bude problem.Ale zase u domaci NAS krabicky je nepravdepodobne, ze by si ji clovek nevymenil/neupgradovat disky treba 10 let (pokud by se toho vubec dozila). Kdyz to vezmu podle sebe, tak uz jsem za 13 let vymenil cely HW, nekolikrat vsechny disky, radice, kabely, presel z PATA na SATA, presel z SATA na SAS, presel z MBR na GPT.Takze SW RAID je v nejakem horizontu 3-5 let rozhodne bezpecnejsi a v delsim horizontu je to fuk, jelikoz se to mezitim stejne upgraduje.
Ahoj, remet,môžeš mi prezradiť, aké riešenie máš doma teraz? Dík.
Doma takovy obycejny fileserver s diskama jako JBOD, kde je vse ulozeno 2x a zrcadli se jednou denne. Sada disku, ktere se pouzivaji jsou WD RED a sada disku, na ktere se zrcadli jsou WD GREEN. Kazdy notebook/telefon/tablet/pocitac se doma zalohuje na tenhle server priblizne kazdou hodinu.K tomu ted vytvarim sadu disku Seagate Desktop, ktere jdou zabalene do jine lokality jako archiv a jeden disk na zmeny zustava.Nejvice dulezita data (cca. jen 250-300GB) se pak zasifruji a denne synchronizuji na muj server na serverovne (kde jsou podobne ulozena 2x). Tady jeste pro vetsi jistotu zvazuju posilat je do nejakeho oblacku, ale zatim mi jako rozumny pripada jen Amazon Glacier.Fileserver jsem mel puvodne skutecny server s dvema Xeon L5420, ale loni jsem to vymenil za "bezny" desktop i7-3820. Ma to vyrazne nizsi spotrebu elektriny a dvojnasobny vykon.
HW RAID se mi libil pred 15 lety, kdy byl SW RAID na Pentiu Pro 200MHz nerealny a fungovalo to perfektne transparentne nezavisle na OS. Dneska uz bych radsi volil JBOD+ZFS.
Dobrá práce pane Čížku. Jen malou drobnost. Jelikož je primární funkce tohodle zařízení data storage, čekal bych více osvěty ohledně RAIDu než jednu suchou větu. Ale jinak palec nahoru.
NAS jako multimediální centrum.Před nedávnem jsem si pořídil Synology DS213+ a chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost s přehráváním videa na televizi (mám SONY KDL 820). Samozřejmě přes DLNA video na televizi přehraji, ale jsem limitovaný přehrávačem v televizi, resp. podporovanými formáty, takže např. .mkv nepřehraji. Neexistuje nějaký způsob, jak z mého NASu dostat video do televize jinak?Díky za radu.
Obávám se, že tvůj model umí transkódovat pouze audio (samostaně nebo ve videu).A nevybavuju si žádný balíček třetí strany, který by tohle uměl.P.S. Umí tvoje TV kontejner MP4? MKV by šlo relativně jednoduše remuxnout do MP4. Ale nevím, jak by to pak (ne)pracovalo s titulkama...
pokud má tvá TV možnost doinstalovávat aplikace, podívej se jestli mezi nimi není PLEX. Pokud je, nainstaluj si ho na TV i na Synology. Mně to na mém Samsungu otevřelo v DLNA nové možnosti (lepší ovládání a podpora).
synology od posledni verze ma podporu pro chromecast . ale to by jste si musel ten chromecast poridit a osobne jsem to jeste nezkousel. navic je to stale beta..DS213+ je slabe na nejake transcoding... jedine reseni novy prehravac na televizi, nebo nejaky dongle - trebas ten chromecast - ja si ted taky hraju s "ezcast"
A nebude o realne rychlosti prenosu dat po siti rozhodovat predevsim vykon samotneho NAS? V nekolika recenzich uz jsem videl NAS na 1Gbit siti, se slusene rychlym pevnym diskema rychlost jen par MB/s. Mluvim o lenvych modelech, neco s Atomem za 20 000 Kc si domu bezne nikdo nekoupi.
Konečně to tu zaznělo. Ano, je to tak. Naprostá většina "Soho" nasů nemá problém s pevnými disky, ani se síťovým rozhraním - ale trpí tím, že ani jedno, ani druhé nedovedou využit kvůli tomu, že to nedává procesor a elektronika nasu jako takového.týká se to prakticky všech "nasů" co se prodávají v relaci 3 - 4 tisíce.
Zajímalo by mě, jak funguje na NASu sdílení videí. Konkrétně když budu mít v NASu FULL HD video 1080p a budu ho chtít přehrávat na tabletu s HD rozlišením a zároveň stejné video na mobilu s SD rozlišením. Bude NAS přepočítávat videa do nižších rozlišení, než je originál a do jednotlivých zařízení posílat různé datové toky, odpovídající danému rozlišení? Jak moc ho to zatíží?
NAS nebude přepočítávat nic, záleží jakým způsobem se data doručují (jaký protokol). Přepočítávání bude na bedrech koncového zařízení.
Většina DLNA serverů umí transkódovat videa. Ale není pro to moc důvod.
Většina NAs pouze posílá originální video stream, ale například Synology DS214play umí překódovávat on the fly:http://www.synology.com/en-global/products/overvi... ... Kolik streamů takhle zvládne, to ale netuším.
to neni uplne pravda. 1) na onlfy transcoding opravdu potrebujete nejsilnejsi synology s intel procesorem2)tahle funkce byla odebrana minuly srpen, protoze meli nejake problemy s patenty - uz to tam pridali zpet ?
Já tenhle model nemám, jen jsem na něj viděl videorecenzi a to překódování tam vypadalo funkční.Proto o odstranění funkce transkódování nic nevím, natož o možném vrácení.Ve specifikaci to pořád je:http://www.synology.com/en-global/products/spec/D... ... P.S. Procersor je Intel Atom Dual Core 1.6 GHz. To žádný přeborník nebude.
docela rad jsem tuhle funkci pouzival. takze trosku vim jeji historii :) a opravdu ne. pokud nemate synology s intel cpu , tak na onfly transcoding zapomente.
Dobrý článek, mě by ale zajímalo pokud NAS uložiště bychom umístili do nějaké odlehlé části domu, půda, opuštěné podkroví, garáž ap. kde se normálně netopí, jestli NASy jsou na celoroční výkyvy teplot uzpůsobeny. Letos jsem měl v některých odlehlých částech domu i - 14°C, průměrná teplota v zimě v užívaných místnostech je 6 až 7 °C, kde topím (občas) přímotopem a to ne kvůli mě, já teple ustrojím, ale kvůli vodě, v místech kuchyně a chodby jde vedou trubky s vodou, aby nezmrzla, což se stalo už několikrát a v minulosti jsem musel sekyrkou rozbít led na záchodě. Letos naštěstí nezamrzl. Takže je otázka, jestli NAS pracuje i např. při mínus - 20°C, přece nebudu kvůli NASu v místnosti topit. To bych protopil tisíce. Jedině NAS umístit do postele, kde mám nejtepleji.
Ty máš doma v zimě 6 stupňů? Jinak, ne ... běžný soho nas (a disky) ti -20 fakt nepřežijou.
To je takový průměr v zimě. Dneska svítilo přes poledne sluníčko, tak jsem měl v kuchyni příjemných 9° C, jinak ráno jsou tam tak 3°C. Jednou mi ve spíži umrzla i myš, chtěla se schovat před zimou do domu, naháněl jsem ji pastěma, nakonec pošla sama zimou, našel jsem ztuhlou na kost nožičkama nahoru.
koukám, že v bohnicích máte zrovna hodinu informatiky :)
Výrobci pamatují i na tyhle případy. Viděl jsem někde na netu NAS pro drsné podmínky s označením EXTREME WINTER, ale bude určitě za příplatek. Tyto NASy používají např. Eskymáci a Laponci ve svých ledových domech. Jinak klasický NAS bych upravil pro tyhle podmínky, že bych umístil do silného izolačního pláště ze silného polysterenu, s kterými obkládají fasády domů. 8-mička polysteren jentak nepromrzne.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 2. 2014 15:35
Ty bydlíš na Sibiři? 😀
Není příliš podstatné, jestli podobné podmínky přežije NAS, ale zda je přežijí disky v něm a data na nich. Zde bych řekl, že určitě ne. Stačí trochu pohledat na internetu. Ideální teplota pro disky je někde mezi 35-48 stupňů Celsia, jestli si to správně pamatuji. Výkyvy směrem nahoru, ale překvapivě i dolů, hodně snižují životnost disku.
Tak to je jasne proc mi disky umiraji - je jim zima. Ja mam prumernou celorocni teplotu u disku 26.6C. A minima a maxima jsou 21C a 34C.Obavam se, ze tu idealni teplotu si nekdo vycucal z prstu tak nejak, aby si obhajil, ze ma v bedne 48C vedro.
Až půjdeš příště ke své psycholožce, tak jí ukaž toto, co jsi zde vypotil. Myslím, že sama uzná, že hospitalizace v Bohnicích je naprosto nevyhnutelná! Takovýto člověk nemá mezi normálními lidmi co pohledávat!
Ako najlepsi "NAS" sa mi osvedcil HP ProLiant MicroServer. Da sa zohnat do 300E a ponuka ovela viac moznosti ako vsetky nas dohromady a to nehovorim o cene.
Možnosti NASů s ARM procesory jsou takřka neomezené B-] ... stačí mít k dispozici zdrojové kódy distribuce, která v tom NASu je a můžete provozovat co chcete (respektive na co stačí hardware).
Ale windows server na to asi tazko nainstalujem :)
Plný souhlas, mám to doma stejné na Win 7 Ent. Velmi uviverzální řešení.
Až na to, že to má spotřebu třikrát tolik co normální NAS s ARM SoC. To znamená že si za roku tu pořizovací cenu ještě jednou vytáhne ze zásuvky za elektřinu.
nevim, kolik bere NAS s Armem, ale můj HP Microsrv se třemi HDD bere měřeno wattmetrem 35W v zátěži při streamu FullHD videa. Když nejsem doma neběží, ale mohu ho na dálku vzbudit.
U mě 27W při plné zátěži (torrenty na pozadí a "stream" full HD videa do TV). D-Link DNS-325, 2x2TB WD Green.
Lidi na avforu naměřili 40W v idle s uspanýma diskama a 58W při bootu.To je cca 2-3x tolik co normální home NAS.
Za seba mozem povedat ~30W.
Vzdycky je to o pomeru vykon-spotreba. K cemu mi bude NAS co zere 10W, ale 20MB/s z nej dostanu leda kdyz se pomodlim.
A co šifrování? Přijde zloděj, odnese celý NAS a někdo si bude brouzdat ve všech mých souborech?Umí to full disk encryption a zadávání hesla při startu vzdáleně přes ssh?
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 2. 2014 14:04
No to bych videl jako zakladni vlastnost, ale samosebou u tehle NAS krabicek to sezere vykon. Sifrovat AES256 treba 100MB/s uz trosku vykonu chce.
Tohle umi kazdz solidni Nas, pokud umite cist manual. SSH je vzdalene samozrejmosti, dokonce i podpora certifikatu.Ale nepocitejte ze je to krabicka za par tisic.Zde jsou ceny od 5 tisic vyse. Jedina nevzhoda veskereho FDE je sw sifrovani a bez poradneho CPu je vse pomale i s rychlymi disky.
Každý? Ehm.Ten z článku to rozhodně neumí a zatím jsem nevygooglil žádný, který by to uměl.Zaheslovat samotný adresář ano. FDE a heslo z USB klíčenky anebo lokálně ano. Ale FDE a vzdálené zadání hesla, to jsem nenašel. Asi blbě hledám?
Taky myslim, ze tohle neumi - ja pouzivam klic na USB a heslo rucne vzdalene, ale zadava se jen pri startu/restartu, coz neni nijak casto.
Vy ještě nemáte domácí NAS?NAS ne, ale NSA jo 😀
Ja mám NSA, konkrétne od Zyxelu, a som úplne spokojný, všetko z článku spĺňa a bol skoro zadarmo. 🙂Len to HDMI by som do NAS neplietol, NAS nemá prečo mať video výstup, to nie je jeho úloha.
uz tu bol nazor o synology gateway. ma v clanku opisovany asustor nejake napojenie na verejnu sluzbu podobneho charakteru alebo jedina moznost je mat verejnu IP resp nejaky ten NAT a port forwarding? v pripade NAT a naviazaneho port forwardingu ake riesenie odporucate (to je asi skor na clanok ako odpoved)? moze sposobit port forwarding nejake problemy v komunikacii s asustorom z vonku?
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 2. 2014 11:33
Obecně může být problém s FTP serverem, pokud ho náhodou používáte (což nedoporučuji). Je nutné nastavení port forwardingu pro pasivní přenos, případně UPnP router by to měl zvládnout otevřít.
kdyz pouzivate synology a jste za natem, tak proste pouzijete quicksync a k vasemu synology se nebudete pripojovat pomoci ip adresy, ale zadate id quicksyncu... spojeni pak jde prez synology servery
Jeden nesmělý dotaz - zvládá to na smb sdílených složkách pracovat s podsložkami, v jejichž jménech je česká diakritika? Používám síťový disk, připojený k routeru, a ten s tím má těžký problém.
Co to má zvládat? Drtivá většina NAS by s tím neměla mít problém.
Mno, měla by neznamená zvládá. Měl jsem stejný problém jako kolega, router od Asusu, mělo to možnost připojit disk přes USB, a chovalo se to celkem jako NAS. Potíž s češtinou to však dost shazovala.P.S. Mně na NASu asi nejvíc vadí spotřeba energie. I kdyby jen 30 W, po vynásobení 365x24 to dává víc než litr za elektřinu ročně.
30W mi přijde moc. S Pentiem z rodiny Core v idle pod dvacet, s Bay Trail tak polovina, s ARMem ještě míň.
Zdát se rti to může co chce, ale průměrný desktopový hdd žere tak 6W, když dáš dva tak jsou jen disky dvanáct. A teď je otázka jak je využíváš a jestli je uspáváš.
Už jsem delší dobu neměl nějaký SOHo NAS v ruce a musím říct, že možnost, že by se disky neuspávaly mne v roce 2014 ani nenapadla. To je vážně dnes reálný problém?(Jinak se musím přiznat k používání 2.5" nenotebookových disků a SSD "cache", kvůli hluku spíš než kvůli spotřebě.)
Disky se seuspávaji pokud je tam nějaký provoz chápeč inteligente? Třeba synology má možnost připojit IP kamery a pokud někoho napadne si hlídat branku (když už má ten NAS) tak disky běží 24/7.
Oh. Thank you Captain Obvious!
A uspavat se da jen tehdy pokud tam neni RAID5 - resp. nevim o tom, ze nejaky radic nebo SW umel uspavat disky zaroven s R5.
Třeba se to netýká zrovna vás, ale litr (i víc) kde kdo prohulí měsíčně jen tak do vzduchu. Takže dát litr za rok za provoz NASu s tím, že se mi tam zálohuje MacBook a další data, tak za ty prachy to stojí.
V tom Asusu si ale mohl (a mel) nadefinovat v jakem kodovani se ty nazvy souboru ukladaji (resp. posilaji od klienta). Aspon v mem Asusu to tak je (ale jako NASku ho nepouzivam, na to je prilis pomaly).Nejinak tomu je i u Synology. Akorat to tam maji pojmenovane pro "uzivatele": "Vyberte kodovou stranku pro prevod nazvu souboru, ktery nepouziva Unicode" a vybiras tam "Cesky".Interne tyto NASky (ci routery s funkci "NAS") obvykle pouzivaji UTF-8. Jenze MS Win pouzivaji(pouzivaly) kodovani podle lokalizace - u nas napr cp1250 (resp cp852) zatimco anglicke Win pouzivaji(pouzivaly) cp1252 (resp cp437). Tohle plati(platilo) nez prisel SMB2, ktery chce aby se cesty a nazvy souboru prenasely v unicode (t.j. Visty a vejs(?)).Strucne, tam kde se pouziva SMB1 (protoze to neni jen na strane MS Win, SMB2 musi umet obe strany), tam se musi rict i kodova stranka klienta, jinak jsou nazvy souboru nakopany.
pochybný router je něco jiného než tyhle nas.
1) Ten pochybný router stál přes tři litry.2) Že je to něco jiného poznám i já, ale obojí běží na linuxu.3) Díky za odpověď, ale to, že to ty nevíš, mě moc nezajímá.
Ten ASUS nevím, ale u Synology není žádný problém. I to webové rozhraní je v češtině. Jede tam normální Linuxová Samba.
Rozhraní v češtině mám taky, to nic neznamená. Mně jde o to, jak se ta samba chová k souborům a složkám, jejichž jména jsou v kódování 1250.
Pro mě je lepší nastrkat víc HDD do stolního. 😝 Pro lidi, ale který vedou jenom ntb se to ale může hodit.
To bych snad ani nechtěl slyšet ten hukot všech disků.. Když někteří skladují třeba xx TB dat..
Slusne disky, slusna skrin, zadny problem. (Holt to nesmi byt 6x WD Black ve skrini za 300CZK od Eurocase.)
I tak to bude hlučný.. A ani vhodné disky a skříň to nezachrání. 🙂
No neni to reseni pro netopyry a psy, ale pro lidi. Lide obvykle neslysi travu rust a nebydli milion kilometru od nejblizsiho zdroje hluku.Ale uznavam, ze muzete byt vyjimka. ;o)
Já si taky nemyslím, že slyším trávu růst, ale bydlím u hlavní čtyřproudové křižovatky i s tramvajemi a přes den, sice při zavřeném okně, slyším pískat switch 🙁 Takže, když se mi rozběhnou HDD, to je hrozný. Na druhou stranu, když vypnou, je to slast. 😀 A přitom si myslím, že jsem hluchý.. Ono čím víc se snaží člověk získat ticho, tím víc pak slyší vše ostatní, co se ještě ztišit musí.. 🙂
Pro mne taky. Ale zdaleka ne kazdy ma pustene PC 24/7, aby mely TV a ruzna jina zarizeni pristup k tem datum.
Je videt, ze jeste elektriku neplatis, nebo ti to je jedno ...
Desktop mi v idle žere 80W, z čehož 30W jsou disky. Kdybych upgradnul na Haswell a vyhodil grafiku od nVidie, jelikož stejně poslední dobou nepařím, bylo by to ještě míň. Za slušnou NASku od QNAPu bych dal minimálně 10kKč.Za hodinu provozu to dělá cca 15 haléřů rozdíl, ročně 1200Kč , ale zase NAS by mi jela 24/7. Desktop je zapnutý jen když je někdo doma.Suma sumárum nestojí mi to za peníze ani námahu.
Tak neni duvod nepouzivat uplne tu nejhorsi variantu 🙂 Proti gustu... 🙂
To jde, dokud je tech disku par, rekneme do 8 disku. Pak uz to docela problem.
Tak ono tech "domacich NASu" pro 8+ disku neni uplne mnoho. A cena..
On chtel pridavat dalsi disky do desktop PC. Kazdopadne cena NAS krabicek pro 8 a vic HDD je rekneme nesmyslna a rozhodne bych je na takovy ucel nedoporucoval.
Nějaký tip na NAS na zálohování fotografií? Asi nepotřebuji milión zde vyjmenovaných funkcí, preferuji co největší bezpečnost dat (odolnost proti havárii disku). Díky
Nejake min. 2 disk Synology, tzn. min. RAID1 - vždy je to bezpecnejsi nez cokoliv jiného. Provozuji osobne jiz nejakych 10 let (ruzne modely), nikdy neodesel vice (1x) nez 1 disk...
Na zalohu cokoliv se dvema disky, pokud nic jineho nechces. napr. Synology ale umi celkem slusne fotky spravovat jako webova alba, ja to tak pouzivam, zalezi,zda ty fotky tam chces mit jen na hromade, nebo zda k nim chces mit kompletni spravu alb a prezentaci pres web.
Pokud jde opravdu jen o zálohu, stačí úplně nejlevnější síťový disk nebo pole. Pro někoho i USB disk. Kupovat Synology nas, aby na něm jenom ležela záloha dat mi přijde zbytečně velký kanón.
alebo usetri prachy za nas a za zozratu elektriku a daj si do sovjho compu druhy disk do raid1. Drviva vacsina pocitacov uz raid podporuje
Osvědčené jsou značky Synology a QNAP. Pro vyšší bezpečnost pak samozřejmě 4 a více diskové verze.Data je možné nahrávat třeba i z internetu a nebo naopak dělat další zálohy z NAS do cloudu vlastního výběru. U Synology myslím Google Drive, Dropbox a Baidu.A mohou sloužit i jako "živá záloha" s možností prezentace.
Co se vlastně dělá s nasem v RAID, když po pěti letech odejde jeden disk? Předpokládám, že identický už po té době sehnat nejde.
tam prostě dáš jiný ... v čem hledáš problém?
Jako jenom doufám, že to tak funguje, nikdy jsem to nedělal, proto ten dotaz. Asi by mě trochu zklamalo, kdyby ten RAID “obnovil“ zálohu z toho nového disku...
Vem novy disk a zkus to 🙂 Ono je docela rozumne si vyzkouset jak realne funguje takova obnova dat a jestli vubec funguje.
Predstavte si, ze do nekterych NASu (Synology) muzete davat disky ruznych serii, vyrobcu i velikosti a jeste si nastavit moznost vypadku 2-3 disku a ono to vsechno spolehlive funguje.
prijde tam sice citron ale kdyz ho nemam tak tam dame limetku a kdyz nemame limetku ndeame tam nic 😝 To ze takto muzete degradovat rychlost celeho pole, zpusobit si problemy pri pripadnem rapiru, a ktomu nekdy prijdete i o kapacitu tudis zvysite cenu/mb.
Prosím tě, neplkej.
co konkretne je plkem? at se teda poucim
No to muzete leckde. Ale sranda casto zacne az ve chvili, kdy se neco zvrtne. Pak je safra znat, ze ty disky jsou "co dum dal" a ne identicke kusy.
Ja bych naopak doporucil disky z vyslovene podporovanych danym NASem o stejne velikosti, ale ruzne. Nelibi se mi představa dvou stejnych disku, uvedenych do provozu ve stejny okamzik, pouzivanych stejnym zpusobem za stejnych podmínek u nichž se opotrebeni, nebo třeba vrozena konstrukcni vada projevi ve stejnou chvili.
To opravdu muze byt problem. Vetsina RAID reseni vyzaduje identickou velikost disku a zkuste dneska sehnat novy 1.5TB disk.
Můžeš klidně použít větší a časem vyřadit ten původní 1.5GB.
No .. jenže to raidové pole už na víc, jak 1,5 neroztáhneš.... To pole bude od vytvoření velké tak, jako nejmenší disk. po vytvoření raidového svazku už tento nezvětšíš, i když tam oba dva disky po "výměně" budou třeba 3.
Proč ne? Já to dělám běžně. V Linuxu:pvresize --setphysicalvolumesize XX /dev/md1mdadm --grow /dev/md1 --size=XXresize2fs atd.A nebo když nemáš lvm, tak si vytvoříš dvě degradované pole a normálně to zkopíruješ.
Minulý týden jem koupil dva 3TB disky. vyndal 1,5TB dal 3TB, RAID se obnovil,ale samozřejmě velikost RAID byla jen 1,5TB. Vyndal jsem druhý 1,5TB a dal 3TB, znovu se obnovil RAID a pak se hned RAID zvětšil na 3TB B-]
prave proto e pouzivaji volumenastesi trebas synology neobtezuje uzivatele s technickymi detaily. proste tam das velikost disku jakou mas a je to //samozrejme, ze pouzivani disku s ruznymi parametry degraduje vykon atd, ale u domaciho nasu jsou naroky mensi.
U sveho custom home nas zadam vykonne diskove pole, dobry system zalohovani na jine pole.. a to co si tam pak na nixu nainstaluju je docela podruzne... uz mi ve vyctu chybi jen pripojeni k facebooku a lajkovani jednotlivych failu... ale o hw ktery ja na tom stroji dulezitejsi sem se moc nedovedel.
synology umi ekvivalent dropboxu umi cloudstation - nevim o podobne sluzbe. vyborna vec. umi streamovat hudbu/video a aplikace& widget ma na android, IOS a app je opravdu dobra. Hlavni je ze vsechny svoje veci mate u sebe prichazi podpora pro chromecast...at atd... umi caldav/carddav, takze neni potreba pouzivat cizi sluzby.neni trebas verejna ip - synology nabici pripojeji prez jeji gw - ale samozrejme vlastni ip je lepsi
dropbox a jistě ty data šifruješ co ? :)
spojeni s synology je sifrovane. co myslite svym dotazem ?
To tvrdi kazdy oblackar, ze jejich aplikace data pred odeslanim sifruje a pochopitelne to neni jak overit. Ale co, vira hory prenasi 😀
synology mam v internetu a je dostupne prez ssl. to ze mi telefon se synology komunikuje prez ssl je trivialni pro overit. moc nechapu cemu nerozumite. synology je privatni nas, ktery mam pichnuty doma na internetu... to vse.
Jen že data v dropboxu smí dropbox použít pro svou prezentace, nebo jak to tam bylo v těch pravidlech.... SSL je jen jedna věc a EncFS věc druhá....
SSL je sifrovani prenosu a nikoli ulozenych dat. To je uplne jina liga. Krom toho SSL vs. AES256 je uplne jina vykonova narocnost.
vy jste prehledl, ze ja se bavim o synology. to je nas, ktery je muj. ten dropbox jsem uvdl jako priklad jake synology nabizi sluzby
Synology podporuje i lokální šifrování (ecryptfs).
Názor byl 1× upraven, naposled 14. 2. 2014 10:34
A umi i reverzni sifrovani? "encfs --reverse" to by totiz prave pro synchronizaci s Dropboxe apod. bylo to potrebne.
lide si porizuji synology aby se nemuseli parat s dropboxem....
Tak to ani jednem nezavidim. Ale lidi delaji obecne spoustu hlouposti.
gateway? kurňa asi jsem něco přehlídl, zkoušel jsem služby typu NO-IP a to jsem nerozběhl. Nějaký odkaz na návod pro lamu by nebyl? Jiank večer posurfuji ... dík za tip
no-ip.com resi trochu neco jineho. To je sluzba vhodna pro pripad, kdy mate verejnou IP, avsak je dynamicka nikoli staticka. (A je dynamicka do te miry, ze se skutecne meni casteji nez jednou za pet let.)
do svého synology DS101 jsem si no-ip klienta noip_2.1.9-1_armeb.ipk doinstaloval z repozitářů (na HDD mám malý EXT4 oddíl namountovaný na adresář /opt, do kterého doinstalovávám další systémové věci)http://ipkg.nslu2-linux.org/feeds/optware/ds101/cross... ...
synology poskytuje svum produktum sluzbu quicksync. proste nepotrebujete verejnou ip. tot vse.
To bohužel není zcela pravda. Pokud jste od poskytovatele za NATem (klidně několikanásobným), můžete si na vnitřním routeru otevírat porty jak chcete, ale nic na ně z intenetu neprojde. Bohužel to mám osobně vyzkoušeno, nepomůže nic 🙁
spojeni pomoci quicksyncu funguje i bez verejne ip. proste data tecou prez verejne ip synology... muzete fungovat i za natem
Jen pro upřesnění, spojení se jmenuje Quickconnect, nikoliv Quicksync. A osobně s ním mám také problémy, které jsou ale spíše dány tím, že jsem na starší verzi DSM (zatím nechci přecházet na vyšší). NAS se mi na noc vypíná a po zapnutí následující den hlásí Quickconnect chybu sítě. Stačí ovšem v nastavení odpojit přiřazené aplikace (DS file, Cloudstation), uložit, znovu aplikace připojit, uložit a už to zase jede. I z venku mé LAN, nemám veřejnou IP a jsem za NAT. Ovšem vše funguje opět pouze do dalšího restartu NAS :/. Zatím proto používám alespoň k synchronizaci Bittorrent sync, který lze na NAS v podobě balíčku doinstalovat.
čížku čížku proč pořád musíme používat mobilní verzihttp://m.zive.cz/clanky/vy-jeste-nemate-do... ...
Upřímně? U tohodle článku to chápu . jedna stránka nemá jednu větu, ale celkem dost informací.U jiných podobných to řeším stejným způsobem, ale tohle mi tak "otravný" nepřipadá.
NO stránka o linuxu má celé tři věty. To je pravda.
Reseni na Linuxu jsou fain, ale neopomijel bych jako alternativu FreeNAS postaveny na BSD. Velka vyhoda je ZFS, protoze Linuxove NASy jeste moc +- ekvivalentni btrfs nepouzivaji.http://www.freenas.org/...
Tohle je spise do firmy. Na doma je vyrazne lepsi UnRAID, ktery je sice za penize, ale je jednodussi, vyrazne bezpecnejsi, flexibilnejsi a urcita write penalty neni z hlediska domaciho pouziti kriticka.
- používat stahování přímo na NAS zcela jistě zkrátí životnost harddisku/ů (P2P a desítky či stovky paralelních připojení a zápisů)- výkonný procesor v NASu (nač, na stahování a brzký odpis disků?) = větší odběr elektřiny (NAS by měl být tak výkonný, aby umožnil bezproblémové pracování se soubory)
Nesmysl. U NASu potrebujete co nejvetsi vykon jaky se da sehnat, protoze vykon procesoru NASu je primo umerny jeho rychlosti. Ona neni zrovna sranda pro ten NAS sypat data pres gigabitovou sit a jeste je ukladat do RAIDu. Ruzne doplnkove funkce typu torentiky jsou proti tomu zcela zanedbatelne.Proc by melo stahovani primo na NAS zkracovat zivotnost HDD? Jsou tam uplne normalni disky, ktere v normalnim kompu vydrzi leta ac na ne operacni system zapisuje radove s vetsi frekvenci.
A dalsi expert, co "vi" o cem mluví... Prosím tě, udělej lidstvu dobry skutek... A přestaň se vyjadřovat k nasum.
kurňa to mne nenapadlo, tak já tedy budu stahovat přímo na PC, tam žádný disk není a budu v klidu 🙂Ne vážně, na NAS stahuji, paralelně z něj poslouchám hudbu a sleduji filmy a zatím vše ok. Pavda kontrolka pořád bliká, ale blikala by i na PC (kde bych zároveň ještě surfoval a editoval fotky a četl poštu a ....)
Stahovat na nas je naprosto stejné jako stahovat na jakýkoliv jiný disk.
Stačí se podívat na specifikace a uvidíš tu přímou úměru - čím větší výkon procesoru, tím rychlejší datové přenosy. Kdybych měl slabší model Synology, než mám, tak bych nenahrával na NAS rychlostí 80 MB/s.
Ja si myslim, ze za rychlost neni odpovednej jen sitovej kabel/router. Hlavne pri zapisu je to dany rychlosti disku a celyho systemu.BTW: Otevrel jsem jen 1. a 9. kapitolu, krasnej clanek 😀
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 2. 2014 05:50
není no jen o HDD, ale i o uP, je li tam ARM na 25OMHz nemůřeme čekat závranou rychlost.
Princip je v tom, ze FaEth vs. GEth rozhodne v domacich podminkach neni to, co by bylo treba resit. (Ono to ostatne z te 9. kapitoly taky vyplyva..)
Ja vim ze ne, proto je v prvni vete slovo 'jen'. A v druhy je napsany ze je to i o rychlosti systemu...
Tak jsem zase přečetl "1. díl" a nedozvěděl se z toho jednoho paragrafu nic, a předpokládám, že celý článek nevydá na víc jak 1 A4
a můžeš ho připojit k XBMC, předpokládám, že tady autor článku ucikává nad tím, že má doma XBOX (XB ve zkratce), no to jsme všichni hotoví pan Čížku, vy jste hodně In, já trouba doma takovou vymoženost od MS nemám, asi jsem divný.
Cože? Xbmc má s xboxem jen to, že z něj vychází... jinak xbmc můžete nainstalovat skoro (s nadsázkou) i na pračku. Bez problémů lze instalovat na vidle, linux, android, rpi, apple tv, ... Omylem jsem vám dal "souhlasím", takže si odečtěte jeden bod :)
Ty sis musel dneska slehnout. Vis vůbec, co je to xbmc?
já to tipnul na xbox mediacentrum, ono to je něco jiného? Pak sorry, ale jaksi jsem za svých cca 26 let strávených s počítači neměl tu čest setkat se s XBMC, zřejmě to není k životu potřeba. Aha, teď jsem se konečně dostal na internet a koukám, co to je to XBMC, no dobrý beru vše zpět a omlouvám se autorovi článku, za vše ale může ten kdo vymyslel zkratku XBMC, která u mě na první pohled asociovala tu srandu na hraní od mikrosoftu.No jo,a le ono se to ve skutečnosti jmenuje: Open Embedded Linux Entertainment Center (OpenELEC)
Názor byl 3× upraven, naposled 13. 2. 2014 19:30
ty si ale debil
Doggu, neke, "debil"? Jsi šikula, už umíš opakovat slova, rychle se učíš. PS: to cizí slovo jsi slyšel od svého ošetřovatele v PL-ce, když tě volal zpět do vypolstrované cimry?
Názor byl 2× upraven, naposled 14. 2. 2014 05:54
nauč se klikat alespoň na reagovat u těch správných příspěvků ty génie s 26ti let zkušeností. Děláš tady haura a frajera a při tom neznáš jednu ze základních technologií, která se použivá v MC (pomůžu ti - není to mcdonald's, ale media centrum, abys zase nebyl za blbce).
Budu se snažit dílo autora šořit co to dá...Věřim že živě ho zpopularizuje stejně jako ablock bojem proti němu.Takže firefox - doplněk greasymonkeys,navštivit userscripts orgA članek graficky vypadá jak od lidí a nikoliv jak od absolventů zvlaštní školyname zive.cz - spojeni kapitol do jedne strankynamespace monnef.tkauthor moendescription prednacte vsechny kapitoly vybraneho clanku do otevrene stranky
Stránka o linuxu jsou dokonce jen tři věty!!!
Výborný článek. Ani jsem netušil, kolik toho NAS umí. Nejvíc se mi líbí funkce RAID, takže je to výborná věc pro zálohování souborů. A využití pro multimediální centrum zní taky dost zajímavě.No a " populární μTorrent na stahování ISO obrazů Ubuntu a dalšího legálního obsahu z bittorrentové sítě" pobavilo 😀
RAID nic moc neresi a stoji jeden disk.Presneji: resi availability, ale ta te nepali. To, ze odejde disk, prijdes, vymenis a pritom jedes dal asi neni to, co potrebujes.Pokud padne jeden disk v RAIDu, tak je pomerne slusna sance, ze padne i ten druhy (stejna serie ve stejnych podminkach se stejnou zatezi). Navic je slusna sance, ze odejdou zaroven, protoze jsou napajene stejnym zdrojem a na stejnem radici, topeni/klimatizace praskne na oba naraz, zlodej odnese oba naraz...RAID vetsinou nechrani proti bitrotu a jeste ho podporuje: http://arstechnica.com/information-technology/20... ... Skutecna zaloha musi byt nekde jinde (a je z podstaty veci drazsi. nez jeden disk navic v NASu).
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 2. 2014 07:36
mluvite nesmysly. Evidentne nas nemate.kolik let provozujete nas, ze takhle odhadujete ???? Ja mam nas uz 7 rokem a za tu dobu jsem menil disk 3x. Nikdy neodeslo vice disku zaroven.samozrejme slove zaloha ma vyce vyznamu, ale pro domaciho uzivatele staci ten raid - a staci bohate zajisteni proti vypadku jednoho disku...... Nejdulezitejsi veci obcas kopiruji na flash, kterou si davam mimo - ale takovych dat je malo. par giga... ale tot vse.
Fuha, ake nerozumne rozhodnutie. Flash ako "transport device" ok, ale na zalohu nie.
patrne jste si neprecetl prsn co jsem psal. mam nas na data a ty ktera povazuji za velmi dulezita si obcas z nasu kopiruju na flash a delam tak zalohu zalohy...... tot vse. flash neni idealni, ale staci to.
Tohle není o individuální zkušenosti ale o statistice.Netvrdím RAID nepoužívat, jen je nutné vědět, že řeší velmi omezené množství problémů.
pro domaciho uzivatele to resi vetsinu problemu. u firemniho nasu by pozadavky byly jine.a statistika mluvi jednoznacne pro to o cem mluvim ja.btw. delam s profi poli od clarionu a nikdy se mi nestalo, ze by selhalo vice disku najednou- a to jich mame hodne
Takže domácí uživatel je ohrožen spíš pádem jediného disku než selháním celého NASu nebo jeho krádeží?Bitrot nevadí?Jinak jako čtení nelze nedoporučit ACM, kde se před časem omezenosti RAIDu věnovali (důležité spíš pro kontext, aby bylo jasné, co se dnes řeší, než přímo aplikovatelné pro SOHo)http://queue.acm.org/detail.cfm... Ještě jednou: RAID klidně používejte, škodí jenom občas. Ale množství hrozeb, co neřeší, je překvapivě velké a je potřeba o nich vědět.
Paradoxne nejlepsi RAID je ten v linuxovem jadre z pohledu recovery. Resi problem kdy umre HW a ziji disky, ty se pripoji k jakekoliv desce a cely raid se ozivi tam. Uz vidim jak kolega co provozuje 7let nas resi stav kdy mu umre sasi ktere dnes jiz nikde nejspis nekoupi.
v tom neni problem. synology z me zkusenosti ma velmi profi podporu i pro domaciho uzivatele. otviral jsem s nima ticket mnohokrat a vzdy byli vstricni a velmi rychli.import raidu z starsiho modelu jsem videl delat. 7 let neni zase tak stary nas. Navic ty disky co pouzivam maji zivotnost tak 2 roky...
a co myslíš, že je použito v těch NASech? klasický mdraid...
No domácí uživatel je určitě mnohem víc ohrožen chybou hw než krádeží samotného zařízení. A další věc je, že v případě poruchy NAS je možné disky vzít a data z nich získat - tak že sanotná porucha nas neni až takový problém. A tím se dostáváme k hlavnímu, že největší nebezpeční nasu neni ani jejich krádež a ani selhání celého zařízení.Tak že největší nebezpeční pro každý nas je selhání jednoho disku což RAID řeší.
V domácích podmínkách je častou závadou přepětí v síti a pak není výjikou že odejde i několik disků naráz.Nebo chyba uživatele (smazání dat).RAID je pro domácí uživatele spíš nevhodný. Zálohu nedokáže nahradit a dostupnost a spolehlivost obvykle v domácích podmínkách není tak důležitá.Kvalitní systém na zálohování je pro domácí uživatele podstatně efektivnější než RAID.
ok, lenze NAs nie je jednoucelove zalohovacie zariadenie. Treba si uvedomit, ze zaloha do raid je iba jedena z funkcii. Takze hadam necakas od normalneho pouzivatela, ze si bude raz za tyzden nahravat fotky z dovoleniek/ zuriek na kazety?
Ne, ale každý uživatel by si laciný externí disk na který by si jedno za čas překlopil data s normálního počítače pořídit mohl. Já používám Time Capsuli, kterou mám doma a která zálohuje každou hodinu vše co dělám a pak externí linuxový server na který si rsyncuju data. Teď si místo vlastního serveru asi předplatím nějakou cloudovou službu.Opravdu důležité věci (zdrojáky projektů na kterých dělám) mám ještě online na githubu.Jak píšu. RAID není záloha. Když si omylem něco smažeš, když ti vyhoří dům nebo ti ho projdou zloději. Naopak RAID je zdávlivý pocit bezpečí, který se rychle může změnit v noční můru.
Dospěl jsem k něčemu podobnému, místo rsyncu unison.Ale lidem to nevysvětlíš...
Imho je prechod od vlastniho serveru na oblacek chybou.Ja o oblacku jako dalsim mistu pro zalohu uvazuju, ale neni moc oblacku co by vyhoveli tomu malu co potrebuju (300GB, rsync/scp/sftp, rychlost aspon 50Mbit, cena do $10/mesic). Ale jako pouzivat to uplne misto vlastniho serveru, tak to rozhodne ne.
Podle mě ne. Já jsem na tím přemýšlel.Provoz slušnějšího NASu nebo Linuxu není drahej. Ale cca 2500 ročně jen za elektřinu co si vezme normální NAS 24x7 většinu času v idle je mimochodem stejně jako základní předplatné Dropboxu Pro ($99) nebo další služby. Já se teď dívám na crash plan.Als pravda, já nemám takové nároky na kapacitu. Možná bych se do 100 GB vešel i s historií.Zapojit si domů konektivitu kde na uplinku máš to co oni (akamai) taky není zadarmo. O hostingu ani nemlvuě. Pak klienti pro všechny možné platformy ani nemluvě. Tady si to koupíš, používáš to jak budeš potřebovat zvýšíš, snížíš, zrušíš úplně. Nemusíš se o to starat, periodicky měnit disky, neřešíš redundanci, bezpečnost, atd.Čas je drahej na to, abych ztrácel čas s administrací nějakých serverů, výměnou disků atd. Já potřebuju pracovat a zálohovat a ne řešit technikálie.
No to jsme si uplne nerozumeli... Vlastni server jsou bral jako server na serverovne. Ono ty naklady jsou vzdycky jak u koho - kdyz uz mam nekolik serveru, tak jeden navic me nestoji vlastne nic. Na CrashPlan jsem se koukal, ale vyzaduje nejakou pofiderni aplikaci na Windows a to jde mimo me.Oblacek je pro me v zalohach az ta posledni nejnouzovejsi moznost. Ono je sice, pravda, ze u vlastniho serveru nesu rizika, ale u oblacku taky, jelikoz si staci precist jejich podminky. Pokud by se ma data ztratily, tak v nejlepsim pripade mi odpusti platbu za jejich sluzbu. To mi prijde jako docela uboha garance.
Vlastně nic nebo nic? Pokud to není nějaká garážovka tak server navíc a storage musí něco stát vždycky. Resp. někdo to zaplatit musí. Já taky můžu mít na čestné slovo server, resp. mám ho, ale to jaksi není plně ono. Je otázka, jestli tvůj hosting má support, csirt team pro útoky, jaká je konektivita, jestli je to geograficy zajištěné, jestli jseš schopnej plynule a neomezeně navyšovat kapacitu podle potřeby, atd.Pokud dojde k nějaké fatální havárii tak možná nakonec nedostaneš vůbec nic ani od provozovatele toho hostingu.Pro Crash Plan je ta důvěra to jediné co mají a logicky se musí starat jinak na tom trhu nebudou. Navíc u zálohy nepředpokládám, že bych byl existenčně závislej na tom, že to funguje. Potřebuju, aby to fungovalo až to budu potřebovat (což doufám nebudu)."Pofiderní aplikace pro Windows". Logicky pokud si kupuješ cloud based řešení, tak nějaký software potřebuješ. Protože zálohování není totéž co nějaký hloupý storage někde na síti. Potřebuješ mít nějaký systém záloh nějakou strategii, napojení na lokální zálohy, bezpečnost, přístup k té záloze, schopnost vrátit se v čase zpátky, dětal snapshoty, atd. Tohle bez softwaru neuděláš a pokud si to vyzkoušíš naskriptovat sám, tak abys nedělal nic jiného. Udělat tohle dobře není jen tak jednoduché jak se na první pohled zdá.Funkční systém zálohy je trochu něco jiného než linuxový server s diskem připojený k síti...
To je prece uplne jednoduche. Proste, kdyz si platim rack, tak server navic nestoji nic navic.Ale jinak bys to mohl z fleku prodavat - takovy marketingovy hlasky. Ten CSIRT team me dokonce rozesmal. Do dneska jsem bez CSIRT teamu dokazal zit a najednou bez nej vubec nevim co si pocit. Kdyz slysim, jak vlada vytvari dalsi takovouhle instituci plnou nemakacenek a prizivniku, tak se mi obraci kudla v kapse.Na zpusobech zalohovani se urcite neshodneme - me se moc nechce hodnotit time capsule plus oblacek a na tve hodnoceni klasickeho serveru mam rozhodne jiny nazor. Jenom naznacim, ze lokalni aplikace od poskytovatele oblacku rozhodne nedela nic z toho o cem pises, at uz si pod temi vznesenymi nazvy clovek prodstavi cokoli.
CSIRT je možná k smíchu, ale můžeš si to představit jako normální adminy. Prostě někdo kdo ti audituje a patchuje servery a zajišůje, aby to fungovalo, dává bacha na logy, vyhodí každý dva roku disky, zalepuje služby, renewuje certifikáty, atd. Sem tam je nějaká ta díra i základních služba a jednou začas i i třeba v blbém ssh. Pokud máš pověšená data na internetu a třeba dostupné přes nějaký interface a API, který si třeba látáš sám tak není neobvyklé, že tambude nějaká díra. Čím víc toho tam běží tím větší šance. že ti tam někdo vleze. A nejspíš to bude, když budeš zrovna na dovolené nebo ve dvě ráno.Já ale tyhle věci řešit nechci. A budu raději, když to bude dělat někdo kdo si za hodinu fakturuje míň než já. Asi tohle, to budeš řadit do kategorie, že je to zadarmo. Ale většina lidí to zadarmo nemá ani nemá racky v serveru zadarmo ani v Amazon S3 a nebo nechce mít.Pokud jde o ty funkce softwaru. Zatím crashplan zkouším. Ale to co píšu klient umí. Pro mě je podstatná ta neomezená historie, kterou to umí.
To ja si CSIRT opravdu predstavuju jinak a obavam se, ze jsem realite vyrazne bliz. Zatim by se dal narodni CSIRT prirovnat k teoretickym adminum, kteri neovladaji zadne servery a z nudy vydavaji tiskove zpravy, aby to vypadalo, ze je strasne dulezite je platit 😀
O žádném "národním CSIRT" nic nevím. Ale v ČR jsem tři roky nebyl, tak nemusím být v obraze :)
ja jsem si plne vedom nebezpeci... ale vsechno je trebas rozvazovat s rozumem. ne jen procitanim clanku na internetu."Takže domácí uživatel je ohrožen spíš pádem jediného disku než selháním celého NASu nebo jeho krádeží?Bitrot nevadí?" ano riziko vypadku disku je radove mensi nez riziko vykradeni, protoze ja disky musim menit zhruba co dva rokybitroot neni problem, protoze vyse zminena nutnost vymeny disku kazde dv roky. ja mam dost let zkusenosti s linuxem a ruznymi unixy. pracovne delam s velkymi diskovymi poli. ale stejne na doma bych vam nedoporucil nic jineho nez synology. domaci uzivatel potrebuje to co synology nabizi - podpora na hodne dobre urovni. Maji velmi dobre propracovane monitorovani hw. Uzivatel nemusi o slovu raid nic vedet. To je prave fakt, ktery domacimu uzivateli zvysuje komfort. a zajistuje spolehlivost ...
sory chyba : ) misto ano riziko vypadku disku je radove mensi nez riziko vykradeniano riziko vypadku disku je radove vyssi nez riziko vykradenine vsechny, ale obvykle disky vetsinou zacnou hlasit problemy po 2 letech..
Ahoj, marek7878,som si vedomý toho, že sa na to nie je možné spoliehať, ale ja pracujem v IT už niekoľko rokov, navyše mám doma niekoľko PC a niekoľko ntb spravujem a za tie roky som zažil 2 zničené disky.Pokiaľ človek neignoruje NTFS error -y v MS events resp. obdobu pre Linux, nie je veľmi dôvod na obavu. Jasné, odísť môže elektronika disku, ale ako som vravel, zažil som "až" 2 takéto havárie.
Nevim, co vsechno NTFS errory podchyti? To jsou uz situace, kdy je na FS neco spatne?Jinak trebas SMART warovani s chybami koreluji, ale nepredpovidaji je spolehlive :/http://static.googleusercontent.com/media/research.google.com... ...
ses naučil cizí slovo bit rot... a furt mektáš a mektáš..
Že já se snažím?Rozumíš, máš něco načteno nebo nějakou praxi a přitom nesouhlasíš? Napiš konrétně v čem a případně zalinkuj relevantní zdroje. Není to jednoduchý postup, co zvládne každý?
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 2. 2014 20:46
A pokud má člověk svoje data opravdu rád, tak SOHo i enterprise platí pravidlo 3-2-1. To je prostě základ.
Vyce významů, tomu nerozumí, znám je více významů..... a záloha na flashdisk, kterej je nejméně spolehlivé medium, no OK jsou to Vaše data.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 2. 2014 08:56
Ja mam fileserver (NAS nemam, jelikoz kazdy NAS bezi na Linuxu) nejakych 12 let a disku mi, pri provozovani kazdeho vzdy 2-3 roky, umrelo 10 z celkovych 78. A 3 disky zaroven se mi jiz stalo. Videl jsem uz i 4 disky jedne serie mrtve zaroven. RAID samosebou nepouzivam, ale to by bylo na delsi vypraveni.
78 disků během 12 let při průměrné obměně 2-3 roky, hmm, jestli počítám dobře, tak na tom fileserveru máš zhruba 16 disků zároveň. NezaRAIDovaných. Uff. Asi mám nedostatečnou fantazii, nenapadá mne využití takovéhohle fileserveru.
Na zacatku myslim 4 disky a postupne pribyvaly. Nyni 30 a dneska jsem koupil 2 dalsi. Me by RAID nic podstatneho neprinesl a zvysil by mi naklady na provoz. Ja zas treba nemam dostatecnou fantazii na to k cemu by mi byl facebook. Vyuziti fileserveru mi tolik potizi nedela.
Nedelate v Casablanca Int ? 😀 Sorry proste jsem to nevydrzel.
V podstate souhlas s tim, ze zaloha by mela byt co nejvic oddelena od zdroje a zabezpecena a tak dale, ale co se tyka te oblibene vyhruzky o odchazeni vice disku zaroven, tak to je proste jen teorie. V praxi k tomu temer vubec nedochazi. Statistiky tady hovori naprosto jasne. Disky odchazeji po jednom. Z tohoto hlediska neni RAID jako urcite jednoduche zalozni reseni uplne nepouzitelne a zachranuje pravidelne kvanta dat.Ono jde take o to najit kompromis mezi bezpecnosti/jistotou zaloh a pohodlim/cenou. Zvlast pri domacim povozu.
Nevim tedy jaka je statistika, ale bezne mi odesly disky ze stejne serie (na stejne fakture) v rozmezi nekolika dnu. Mit tam RAID5, tak uz jsem bez dat, jelikoz dopocitat nejake vetsi pole trva docela dlouho. Mam tu jednu fakturu na 6 disku z nich je 4 uz vyreklamovanych (WD Green 20EARS) a odesly po dvojickach.Nyni tomuhle predchazim tim, ze kupuju disky u ruznych prodejcu a ruznych rad (dnes kuprikladu treba WD Red u Czc a WD Green u Alz).Jinak s posledni vetou absolutni souhlas, ale jelikoz vic co to je snazit se z disku dostat aspon nejaka data, tak mi tech par tisicovek za to stoji.
Failures within a batch of disks were strongly correlated over both short and long time periods. http://www.computerworld.com/s/article/9025380/Opinion... ... ...a to stale jeste neuvazujeme trebas o zdrojich, co vezmou s sebou cele pole. A nemyslim, ze by zrovna do NASu za par tisic davali vyrobci prvotridni zdroje.
smarja clovece :) tenhle clanek je o domacich nasech. ne o HA reseni :)) kdyz odejde napajeji, tak ok. zajde se do obchodu a vyreklamuje. za tyden/mesic se to nahodi, pole se opravi a jede se dal :)
Takže v HA jsou selhání korelovaná, doma ne?To jen když to napájení odejde samo, pochopitelně.
Kazdy to ma asi jinak, ale kdyby mi odesel zdroj, tak ho hodim na reklamaci, hned koupim novy a za par hodin to jede. Az se vrati vyreklamovany zdroj, tak ho bud necham jako nahradni nebo ho prodam.
Pokud s sebou zdroj nevezme jeste neco dalsiho :-/
ty si zjavne ani netusil, ked sa chces dozvediet nejake informacie, ze si ich musis vyhladat.
Přátelé, je k tomu Raidu, který tady řešíte jestli ano, nebo ne. RAID je obecný, velmi obecný, název spojení 2 a více disků do jednoho pole. RAID se dále označuje číslem, které označuje jeho druh. Uvedu pouze základní.RAID 0 : stripe size - disky spojí své kapacity v jeden logický disk bez ztráty kapacity - chyba jednoho disku je fatální pro všechna data!RAID 1 : mirror - dva disky navzájem se zrcadlící. Ztráta 50% kapacityRAID 10 : mirrored stripe size - 2 x RAID 0 v RAID 1 - minimálně 4 disky a Ztráta 50% kapacityRAID 5 : pole s paritou - 3 a více disků a ztráta kapacity jednoho disku. Může havarovat jeden diskRAID 6 : pole s dvojitou paritou - 4 a více disků - ztráta kapacity 2 disků. Můžou havarovat až dva disky.Standartní domácí NAS podporuje RAID 1 a 0, protože má většinou místo pro dva disky, ale můžete si připlatit i za NAS s více pozicemi 🙂
Jeste je RAID3 a dale je jeste mozne mit spare disky.
Ano existuje. A také 2, 4, 50, 60. Ale ty se moc nevyužívají, stejně jako RAID 3 se v praxi moc nepoužívá. Napsal pouze základní na nejvyužívanější. Možná že i 10 jsem nemusel uvádět. Spare disky již nejsou přímo vlastností samotného typu pole, ale "fíčura" řadiče, která při havárii disku zařazeného do pole automaticky zapojí spare disk a pole jede opět na 100% disků.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.