Ankety | Pevné disky | Vy a počítač

Vy a počítač: S jak velkým diskem si vystačíte na soukromém počítači?

Vy a počítač: S jak velkým diskem si vystačíte na soukromém počítači?

Dostatečně velké úložiště je základ. Jaká je ale ideální kapacita? Pojďme se dnes pobavit o tom, jakou máte celkovou kapacitu disků v rámci soukromého počítače. Zkusíme zjistit, jak velké úložiště dnes domácí uživatel v počítači vyžaduje. Abychom zamezili zkreslení, bereme v úvahu jen takové počítače, které jste si mohli sami vybrat (nikoli tedy přidělené služebáky), a to bez připojených externích disků, NASů a dalších úložišť. Začněme anketou:

Mít úložiště pouze v rámci počítače a notebooku ale občas nestačí, každý z nás to přitom řeší jinak. Podělte se se svými zkušenostmi v diskuzi. Jaký typ a kapacitu úložiště jste zvolili? Vyhovuje vám, nebo již musíte upgradovat? A čím to případně doplňujete? Pro začátek jsme se zeptali u nás v redakci.

Jaké disky máme doma

Lukáš Václavík: Na hlavním desktopu mám 1TB NVMe SSD s Windows 10, 250GB SATA SSD s Linuxem a 2TB HDD jako odkladiště pro různé dokumenty, filmy, hudbu nebo hry, kde mi na rychlosti nezáleží, ale chci je mít po ruce. V NASu mám 6TB HDD a kopii všech dat ještě na 5TB externím HDD. Kromě toho mám snad i deset starších disků různých kapacit i velikostí, které zapojuji pomocí dokovací stanice pro USB 3.0. Jsem tak trochu datový maniak. Když započítám celkovou úložnou kapacitu, kterou mám na všech zařízeních včetně nepoužívaných PC, konzolí, tabletů, mobilů, tak se nejspíš dostanu přes 30 TB. Dokud budu mít relativně pomalý internet, chci toho mít co nejvíce uloženo lokálně, abych nemusel tolik stahovat a uploadovat.

Jakub Čížek: O soubory v mém laptopu se stará terabajtové SSD. Zaplněné je asi z třetiny plejádou vývojářských nástrojů a prehistorickými hrami z přelomu století, které se dočkaly remasterovaných 4K edic. Interní jednotku doplňuje ještě externí 1TB SSD úložiště poslední záchrany. Používám jej ale jen sporadicky, díky 600Mb internetové přípojce mám totiž všech deset tisíc západů Slunce pečlivě uloženo v cloudu, kterému věřím mnohem více než rozvodům zemního plynu v našem panelovém domě. 

Karel Kilián: Primárně pracuji na notebooku, ve kterém mám z výroby SSD s kapacitou 256 GB, nicméně ta začíná být postupem času pomalu ale jistě nedostatečná, takže uvažuji o upgradu na větší a rychlejší.  Samozřejmě taková velikost disku by mým potřebám ani zdaleka nestačila, takže mám ještě diskové pole Synology DiskStation DS214 se dvěma pevnými disky s kapacitou 2 TB. které mám zapojené v RAID1.

David Polesný: V desktopu mám 256GB SSD na systém, dvě trabajtová SSD na provozní práci a k tomu ještě 4TB plotnový disk na zálohy. Trochu si hraju s videem, tak data bobtnají poměrně rychle. V notebooku stačí 256GB SSD, tam řeším jen dokumenty a fotky. 

Vladislav Kluska: Doma mám dva notebooky, přičemž jeden má kapacitu 128 GB, druhý 256 GB, přičemž oba dva jsou SSD. A popravdě nemám žádný problém s nedostatečnou kapacitou, byť bez OneDrive by to nešlo. Zde si předplácím Microsoft 365 s 1 TB úložištěm, kam nahrávám vše. Reálně mám tak uloženo cca 400 GB a na počítač si stáhnu vždy jen to, co je třeba. A poněvadž mám rychlý internet (či po ruce telefon, kde mohu nasdílet), tak je mi jedno, zda si zrovna stahuju film, či jen textový dokument. Hry navíc streamuju přes GeForce Now, takže ani kvůli nim nepotřebuju větší kapacitu.

Karel Javůrek: V pracovním MacBooku mám 256GB SSD, v herním počítači 1,5 TB SSD pro hry co se aktuálně hrají a využijí to, ostatní hry na 8TB pevném disku. NASu jsem se zbavil a Time Machine pro Macy v domácnosti jsem udělal ze zmíněného herního PC.

Tomáš Holčík: Ve stolním počítači mám 512GB SSD + starší 1TB plotňák pro méně hrané hry a jako odkladiště souborů. Mám také NAS, ale spíše z historických důvodů, aktivně jej s počítačem nevyužívám.

Marek Lutonský: Musel jsem se podívat – z hlavy jsem si pamatoval jen to, že v notebooku mám kombinaci SDD + HDD a ten první jsem už vyměnil za větší. Současný SSD má kapacitu 500 GB, mám na něm operační systém, data a většinu častěji používaných programů. Obsazená je zhruba třetina, disk mi ještě dlouho vydrží. Druhý HDD s kapacitou 1 GB je odkládací. Instaluji na něj software, u kterého vím, že ho nebudu používat tak často, jsou tam třeba i všechny hry. Je naplněný do poloviny a myslím, že v případě potřeby bych dokázal polovinu rychle promazat.

Podělte se o své zkušenosti v diskusi – stačí vám vaše současná kapacita, nebo budete upgradovat? Čím kapacitu svého disku doplňujete?

Diskuze (49) Další článek: Automobilky volají o pomoc. Kvůli iPhonu, konzolím a 5G na ně nezbyly čipy

Témata článku: Microsoft, Hardware, Linux, Internet, SanDisk, Dropbox, Ankety, SSD, OneDrive, Úložiště, Disk Google, GeForce Now, Pevné disky, MacBook, SD, NAS, Vy a počítač, Synology, Externí disk, Toshiba, Co vy na to?, Western Digital, Seagate, Laptop SE, David Polesný, Pevné disky externí na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Windows 8 je nejnenáviděnější systém. Microsoft v něm ale zpackal jen jednu věc (Podcast Živě)
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěWindows 8Microsoft StoreMicrosoft
Další značka to zkouší s bleskově rychlým dobíjením. Infinix slibuje dobití půlky baterie za 4 minuty

Další značka to zkouší s bleskově rychlým dobíjením. Infinix slibuje dobití půlky baterie za 4 minuty

** Infinix slibuje dobíjení výkonem 180 Wattů ** 4500mAh baterii s ním údajně do půlky nabije už za 4 minuty ** V prvních telefonech se objeví v druhé polovině roku

Martin Miksa
Rychlé nabíjeníRychlé dobíjeníNabíjení
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě