Android podporuje widgety již od první verze systému. Později se dostaly také do iOS, kde je Apple nejdříve trochu schovával, ale již dva roky mohou rovněž zdobit i plochu. Možnosti interaktivity se v obou případech liší, ale oba přístupy mají společné jedno – ukázat na malém prostoru užitečné informace i bez otevírání aplikací.
Někdo ale přece jen raději stejný prostor věnuje několika ikonkám a otevře plnohodnotnou aplikaci, kde těch informací uvidí více. Jak moc je která skupina velká, napoví i naše dnešní anketa, v níž se ptáme na to, kolik widgetů používáte. Takhle to mají naši redaktoři.
Lukáš Václavík
1 až 3
Nikdy jsem widgetům nepřišel na chuť. Na můj vkus jsou příliš omezené a zabírají zbytečně moc prostoru, na který raději nasázím nějaké ikonky. Co jsem se vrátil na Android, tak jsem ale udělal jednu výjimku, na horní okraj, kam stejně palce těžko dosáhnu, jsem umístil widget aplikace Počasí & Radar. Vypadá hezky a hodí se mi, že kliknutím na hodiny se rovnou dostanu k budíku.
Zkoušel jsem různé aplikace na počasí, různé typy widgetů včetně malých meteogramů, ale tenhle mi co do přesnosti, užitečnosti a estetičnosti vyhovuje nejvíce.
Markéta Mikešová
Žádný
Nedokážu přímo popsat, proč žádný nemám, prostě je nepotřebuji. Na telefonu s Androidem jsem jich měla plnou plochu, na iPhonu mě nikdy nenapadlo si extra nastavit byť jeden. Ale tahle otázka mě inspirovala se podívat, co vlastně je aktuálně k dispozici, dlouho jsem to neprověřovala, takže možná si nějaký přeci jen pořídím.
Marek Lutonský
4 až 10
Widgety jsou zlo, to je jasné. Cenné místo pro ikony bych žádným nenahradil. Ale když už má iOS pro widgety vyhrazenou speciální obrazovku, nějaké jsem si tam poskládal. A přiznávám, že je vlastně občas používám.
Mám tady Google kalendář. Ze všech kalendářů mi nejvíc vyhovuje jeho pohled na příští události. Potom třikrát počasí: Vestavěné v iPhonu má nejlepší pohled na příští hodiny. Windy v největší variantě zase dobře ukazuje další dny včetně síly větru. Třetí widget meteostanice Netatmo říká, jak je zrovna doma.
Následuje blok pro zaznamenanou denní pohybovou aktivitu, známá kolečka z Apple Watch. A dva malé widgety s aktuální cenou několika akciových indexů a kryptoměn.
Jan Láska
1 až 3
Konkrétně používám dva widgety – jeden je transparentní okno s výpisem nejbližších událostí v kalendáři, druhý jsou potom spíše už ze zvyku hodiny s prokliknutím do budíku. Nic dalšího nepotřebuji. Celkově nejsem příznivcem rozměrných prvků roztahaných po mnoha plochách, stačí mi jedna obrazovka klasických ikon 1 × 1 s nejpoužívanějšími aplikacemi, zbytek je schovaný v „šuplíku“, jak někteří výrobci Androidů nazývají část menu, kde jsou uloženy všechny aplikace.
Petr Urban
1 až 3
Ačkoli mi widgety nepřirostly k srdci tak jako aktivní dlaždice, jsou tu s námi a já se jim nevyhýbám, byť nechci, aby obrazovka widgety přetékala. Umístil jsem na ni informace o pohybu z Google Fitu. Používám minimalistický Niagara Launcher, který na hlavní obrazovce víc pozic ani nenabízí (po svém řeší počasí a události z kalendáře).
Zato widget přidáte do kontextové nabídky, která se otevře, když po ikoně aplikace přejedete prstem doprava. Většinou v ní nechávám výchozí příkazy aplikací, v případě Windy se mi v nabídce ukazuje radar a u Outlooku zase kalendář.
Karel Kilián
4 až 10
Na domovských obrazovkách svého telefonu mám celkem čtyři widgety. Prvním je kalendářový widget Business Calendar v zobrazení agendy, který velmi přehledně (tj. v řádcích pod sebou) zobrazuje naplánované schůzky a události. Používám ho mimo jiné i proto, že přímo z něj mohu zahájit navigaci na zadané místo a nemusím tak vůbec otevírat aplikaci kalendáře.
Další dva widgety- Tuya a Xiaomi Mi Home – používám k rychlému rozsvěcení a zhasínání světel v obýváku a ložnici. Poslední widget patří Netatmu, konkrétně interní meteostanici, zobrazující aktuální, nejvyšší a nejnižší teplotu v bytě spolu s indikátorem množství CO2 ve vzduchu.
Tomáš Holčík
1 až 3
Widgety používám hlavně jako snadnou cestu k cílové funkci uvnitř aplikace, nebo doplňkovou informaci. Hlavní je proužek s kalendářem a počasím od Googlu, kde je vidět případně nejbližší událost v kalendáři. Digitální hodiny přes šířku dvou ikon jsou čitelnější jak ty titěrné v pravém horním rohu a po klepnutí vedou na budík.
Nedávno jsem přidal 2×2 widget meteorologické stanice Netatmo, hlavně kvůli aktuální hodnotě CO2 v ložnici. Líbilo by se mi, kdyby oficiální aplikace pro brněnské MHD ukazovala odjezdy z vybrané zastávky. To zatím DPMBinfo neumí a musím spouštět aplikaci.
Vladislav Kluska
4 až 10
Widgety pro mě byly až donedávna mrtvá záležitost, kdy jsem je vůbec nevyužíval. Co si budeme, většina z nich je pro Android naprosto obludná a najít pěkný je opravdu těžké. Zde se to naštěstí změnilo s příchodem Androidu 12, kdy se Google konečně jal trochu widgety zkrotit a vypadají k světu. Nově tak mám na domovské obrazovce pěkné hodiny, počasí, přehrávač a matici kontaktů z Telegramu, která je navíc rolovatelná atak mám po ruce všechny důležité, se kterými si často píšu.
Na druhé straně mám výčet z kalendáře, pod ním výpis z Gmailu. Obojí samozřejmě rolovatelné, klikatelné, rovnou odsud můžu nejen věc vytvořit, ale i smazat apod. Bez toho by se přece jednalo jen o živé dlaždice, které všichni tak hejtovali ve Windows :) A poslední je rychlý odkaz na vytvoření poznámky v Keepu a zůstatek na Revolutu. Víc jich nepotřebuji a většinu používám proto, že jsou pěkné na pohled, úplně bych je nepotřeboval.
Filip Kůžel
1 až 3
Mám dva. Na primární ploše je klasický vyhledávací widget od Googlu se třemi tlačítky – první pro přístup k předpovědi počasí, článkům v Google Discover a klasickému vyhledávání, druhé tlačítko vyhledává hlasem, třetí foťákem. Na vedlejší ploše je obrovský widget aplikace Google Fotky, ten je jen pro radost – baví mě, jak mi připomíná hezké chvíle z minulosti.
Martin Chroust
Žádný, widgety jsou zlo
Protože dost často měním telefony (neustále je co testovat), nezbývá na personalizaci plochy widgety čas ani chuť. Kvůli častému střídání SIM, která se přesouvá do testovaných telefonů, jsem si za poslední roky zvykl na minimalistickou obrazovku pohotovostního režimu, kde mám mimo ikon vybraných aplikací pouze widget s aktuálním počasím a hodinami. A nic podstatného mi na ploše nechybí.
A co vy, kolik widgetů používáte na mobilu?