Grafické karty | AMD | Nvidia

Vulkan podporuje ray tracing. Věrnější grafika může zamířit i na mobily

Vulkan podporuje ray tracing. Věrnější grafika může zamířit i na mobily

Ray tracing už nebude dostupný jen v DirectX 12, ale také konkurenčním Vulkanu 1.2. Khronos Group včera dokončila specifikace nových rozšíření, které technologii pro věrné zobrazení světel, stínů, odlesků nebo refrakcí dostanou i do tohoto grafického API. V prosinci pak vyjdou vývojářské nástroje pro jednodušší implementaci do her a aplikací.

Nová technologie již ve Vulkanu funguje od letošního března, kdy vyšla předběžné specifikace a betaverze ovladačů od Nvidie. Během půl roku se rozšíření ladila, ale nijak významně neměnila. Podle Khronosu došlo k několika úpravám souvisejícím například s překladovou vrstvou vkd3d-proton starající o převod her pro DX12 do Vulkanu.

Ray tracing ve Vulkanu může fungovat na dedikovaných RT jednotkách, jako jsou ty na kartách GeForce RTX 2000/3000 nebo Radeon RX 6000, ale také přes obecné výpočty prováděné na stream procesorech. Ray tracing na Vulkanu zvládne totéž co na DX12, což usnadní převod kódu i překlad v reálném čase přes zmíněný Proton.

Na rozdíl od DX12 je ale Vulkan dostupný i mimo Windows 10 a Xbox. Podporován je už od Windows 7, je dostupný na Linuxu, ale také Androidu. Khronos zmiňuje, že nic nebrání zavést ray tracing i na mobilech. Vzhledem k výkonnostnímu deficitu mobilních čipů to však v dohledné době nehrozí.

První velkou hrou s ray tracingem postavenou na Vulkanu je Wolfenstein: Youngblood. Ta ale není zrovna příkladem univerzálně funkčního řešení. Hra totiž vyžaduje Windows 10 a karty GeForce RTX, na její úpravě se ostatně podílela sama Nvidia.

V beta ovladačích ale Nvidia slibuje, že RT ve Vulkanu bude obecně fungovat také na kartách Pascal s 6 GB VRAM (tedy od GeForce GTX 1060). AMD má betaverzi ovladačů určenou pro Radeon RX 6800. Intel začne ray tracing podporovat na kartách Xe-HPG až příští rok.

Kromě ray tracingu by se Vulkan měl v budoucnu pomocí GPGPU výpočtů naučit akcelerovat (de)kompresi videa a bude podporovat také technologie variable rate shading a mesh shading. Ta první se stará o vykreslování různých částí obrazu v různé kvalitě, druhá pak usnadní vykreslování geometricky složitých objektů. Obojí již najdeme v DirectX 12 Ultimate.

Ray tracing ve hře Wolfenstein Youngblood:

Váš názor Další článek: Odpověď Snapchatu na TikTok se jmenuje Spotlight. Aby se prosadil, dostanou uživatelé milion dolarů denně

Témata článku: Technologie, Hardware, Linux, Intel, Grafické karty, AMD, Nvidia, Hry, Android, API, DirectX, Xbox, Karta, Ovladač, Khronos Group, Wolfenstein, Wolfenstein Youngblood, GeForce, Radeon, GPGPU, Vulkan, Grafika, Mobil, Proton


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 149

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 346

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty