Intel | Grafické karty | Čipy

V testech se objevila výkonnější grafika Intel Xe-HP. Má 5× více jader než integrovaná varianta

Na začátku týdne jsme se dočkali uvedení v pořadí už druhé varianty grafického čipu od Intelu – Iris Xe Max, která bude výkonnější než integrované modely v mobilních procesorech Tiger Lake. I když bude coby samostatný mobilní čip v noteboocích, stále nabízí maximálně 96 exekučních jednotek.

Na internetu se v rámci databáze testovacího programu Geekbench 5 ale čerstvě objevil mnohem výkonnější model Intel Xe-HP s kódovým označením „NEO Graphics, Gen12HP“, který má 512 EU, tedy pětkrát více, než jsou maximální konfigurace obou představených verzí. Maximální frekvence dle detekce (může se mýlit) byla 1,15 GHz a grafika měla vlastních 6,36 GB paměti.

Test byl proveden na neznámém zařízení se dvěma procesory s celkem 48 jádry, takže šlo určitě o serverovou desku, která obsahovala dva 24jádrové serverové čipy na frekvenci 3,5 GHz. Operační paměť měla kapacitu 128 GB a operačním systémem bylo Ubuntu 20.04.

A jak dopadl testy výkonu v OpenCL? Karta dosáhla na 25 475 bodů, což je poměrně málo vzhledem k tomu, že například GeForce RTX 3070 zvládne kolem 140 tisíc bodů. I když se jistě jedná ještě o testovací kousek s neodladěnými ovladači, lze předpokládat, že konkurencí pro nové výkonné grafiky rozhodně nebude a spíše se bude pohybovat kolem nižší střední třídy.

Prezentační video k Intel Iris Xe Max

Diskuze (1) Další článek: PCI Express 6.0 opět zdvojnásobí rychlost. Specifikace jsou těsně před dokončením

Témata článku: Hardware, Internet, Intel, Grafické karty, Čipy, Test, Iris Xe Max, Jádro, Frekvence, Grafika, GHz, Varianta, GeForce, Procesor, VAR, Tiger Lake

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5