Česko | Počasí

Všimli jste si podivných prstenců na srážkových radarech? Ne, není to žádné spiknutí a řízení počasí

Během bouří si lidí víc všímají dat ze srážkových radarů a internetem se opět začnou šířit spekulativní výklady, co znamenají některé zdánlivě uměle vytvořené srážkové obrazce.

K těm nejčastějším anomáliím patří rušení radarů nezbednými provozovateli bezdrátových sítí, kteří vysílají s příliš vysokým výkonem na stejném kmitočtu, ale také soustředné prstence. Připomínají vlnky na hladině rybníku a poměrně často je na srážkových mapách spatříte v místech, kde se nacházejí dva české radary ČHMU v Brdech a na nejvyšším bodě moravské Drahanské vrchoviny západně od Prostějova.

Podivné prstence

Prstence rozhodně nejsou dokladem toho, že by snad někdo na jakési tajemné základně řídil a uměle vytvářel počasí nad Českem, a dokonce jej nezpůsobuje ani žádné rozprašování biochemických agentů z nákladních letadel DHL, jak o tom spekulovali někteří tuzemští poslanci.

Za vším stojí způsob, jak vlastně takový radar funguje. Radar si pomocí elektromagnetických pulzů neustále osahává okolí, elektromagnetické vlny se totiž odrážejí od okolních překážek v atmosféře.

Radar ale nemůže zkoumat spojitě celý sloupec atmosféry, měření by totiž bylo velmi náročné. Namísto toho se nejen u nás ale i ve světě snímá jen několik řezů pod určitým úhlem. V případě ČHMÚ je to dvanáct řezů od prakticky vodorovné hladiny po zhruba 45°. To, co je mezi těmito řezy, pak radarový software dopočítá podle dat z okolí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podobné kruhovité útvary na amerických radarech

Bright banding

Pokud se bude v oblasti radaru vyskytovat velkoprostorová srážková činnost jako v posledních dnech, některé řezy se mohou v celém obvodu odrážet od neprostupné vrstvy, což se přirozeně ve výstupu projeví oněmi kružnicemi.

Klepněte pro větší obrázek
Vrstva bright bandu (Zdroj: Embry-Riddle University)

Touto téměř neprostupnou vrstvou – respektive vrstvou s vysokou odrazivostí – je nejčastěji tzv. bright banding (bright-band oblast). Zpravidla ji tvoří ledové krystalky oblačnosti, které už překonaly hladinu 0 °C a začínají tát. Jelikož tají nejprve na povrchu, krystalek obalí vrstvička vody, a vypadá proto jako poměrně velká kapka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bright band na vertikálních řezech (Zdroj: Embry-Riddle UniversityMcGill Obcervatory)

Když na ni narazí v našem řezu radarový pulz, podstatná část energie se odrazí a software přijímače vyhodnotí toto místo jako silnější srážkovou činnost než bezprostřední okolí nad a pod touto vrstvou.

V radarové mapě se pak vykreslí efektní kružnice. Meteorologové v tu chvíli vědí, kde se nachází vrstva bright bandingu a někteří už naopak a s trochou nadsázky nalévají do rozprašovačů ocet a běží na zahradu. Nedělejte to. Je to zbytečné.

Diskuze (32) Další článek: Grafická karta Intel DG2 je dle prvních testů výkonem na úrovni GeForce GTX 1050

Témata článku: Internet, Meteorologie, Česko, Počasí, Atmosféra, Bright, Radar, Spiknutí, Brdy, Drahanská vrchovina, Řez, Prstenec, Bezdrátová síť, Bouře, Prostějov, Vrstva, Česká republika, Hladina, Kružnice, DHL, ČHMUSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru