Windows 10 | Edge | Aktualizace

Všichni s Windows 10 konečně dostanou Edge s jádrem Chromium. Nový prohlížeč přijde s květnovou aktualizací

15. ledna tohoto roku byl oficiálně vypuštěn prohlížeč Edge, postavený na jádře Chromium. Microsoft při té příležitosti oznámil, že novou verzi přinese uživatelům operačního systému Windows 10 formou aktualizace přes Windows Update.

Prohlížeč Edge vyvíjí Microsoft od roku 2014 a jeho ambicí bylo nahradit svého času dominujícího předchůdce Internet Explorer. V prosinci 2018 přišlo poměrně překvapivé oznámení – v Redmondu se rozhodli postavit novou verzi na zdrojovém kódu Chromium, který používá například Google Chrome a mnohé další prohlížeče.

Edge na Chromiu

V srpnu 2019 byly uvolněny první beta verze, v lednu tohoto roku pak následovalo vydání stabilního sestavení. Uživatelé si mohou nový prohlížeč stáhnout z oficiálních stránek, nicméně ve Windows 10 zůstával až dosud Edge, postavený na původním jádře EdgeHTML.

Nový Edge je zatím dostupný uživatelům Windows 10 1909 v rámci testovacího programu Windows Insider. Postupně by se však měl dostat ke všem uživatelům v rámci květnové aktualizace, která vyjde 28. května, informuje Windows Latest.

Aktualizace Edge na novou verzi s jádrem Chromium je v tuto chvíli šířena v rámci testovacího programu Windows Insider jako balíček KB4559309. Po jeho nainstalování je systémový browser aktualizován na poslední dostupnou verzi 81.0.416.72.

Nový Edge povinně pro všechny

Po instalaci je vyžadován restart počítače, následně již může uživatel používat nejnovější Edge. Za zmínku stojí fakt, že pokud nainstalujete prohlížeč přes Windows Update, tak ho není možné odebrat, jak tomu bylo v případě manuální instalace.

Po spuštění May 2020 Update by měl být nový prohlížeč Edge dostupný všem uživatelům Windows 10. Microsoft dodává, že v podnikovém prostředí a ve vzdělávacích institucích nebude aktualizace instalována automaticky.

Nový Edge láká především na vyšší výkon – podle syntetických benchmarků je asi o desetinu rychlejší než původní verze. Zatímco Edge s jádrem EdgeHTML získal dle UL Benchmarks 8435 bodů, verze s jádrem Chromium dosáhla ve stejném testu 9631 bodů.

Diskuze (28) Další článek: Měla to být senzace dvacetiletí na noční obloze. Nakonec nebyla okem vůbec vidět

Témata článku: Microsoft, Windows, Prohlížeče, Windows 10, Operační systémy, Edge, Aktualizace, Internet Explorer, Windows Insider, Redmond, May, Uživatelé, Nový prohlížeč, UL Benchmarks, Prohlížeč, Chrom, Google Chrome, EdgeHTML, Verze, Win + N, Windows Latest, Jádro, Windows +, Operační systémy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Recenze hry Evil Dead: The Game. To nejlepší možné béčko

Recenze hry Evil Dead: The Game. To nejlepší možné béčko

Jak asi může může dopadnout videoherní adaptace jednoho z nejbláznivějších hororů filmové historie? No přesně takhle!

Ladislav Novák
KooperaceEvil Dead: The GameHororRecenze
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět