Aktualizace | Windows 10 | Edge

Všichni s Windows 10 konečně dostanou Edge s jádrem Chromium. Nový prohlížeč přijde s květnovou aktualizací

15. ledna tohoto roku byl oficiálně vypuštěn prohlížeč Edge, postavený na jádře Chromium. Microsoft při té příležitosti oznámil, že novou verzi přinese uživatelům operačního systému Windows 10 formou aktualizace přes Windows Update.

Prohlížeč Edge vyvíjí Microsoft od roku 2014 a jeho ambicí bylo nahradit svého času dominujícího předchůdce Internet Explorer. V prosinci 2018 přišlo poměrně překvapivé oznámení – v Redmondu se rozhodli postavit novou verzi na zdrojovém kódu Chromium, který používá například Google Chrome a mnohé další prohlížeče.

Edge na Chromiu

V srpnu 2019 byly uvolněny první beta verze, v lednu tohoto roku pak následovalo vydání stabilního sestavení. Uživatelé si mohou nový prohlížeč stáhnout z oficiálních stránek, nicméně ve Windows 10 zůstával až dosud Edge, postavený na původním jádře EdgeHTML.

Nový Edge je zatím dostupný uživatelům Windows 10 1909 v rámci testovacího programu Windows Insider. Postupně by se však měl dostat ke všem uživatelům v rámci květnové aktualizace, která vyjde 28. května, informuje Windows Latest.

Aktualizace Edge na novou verzi s jádrem Chromium je v tuto chvíli šířena v rámci testovacího programu Windows Insider jako balíček KB4559309. Po jeho nainstalování je systémový browser aktualizován na poslední dostupnou verzi 81.0.416.72.

Nový Edge povinně pro všechny

Po instalaci je vyžadován restart počítače, následně již může uživatel používat nejnovější Edge. Za zmínku stojí fakt, že pokud nainstalujete prohlížeč přes Windows Update, tak ho není možné odebrat, jak tomu bylo v případě manuální instalace.

Po spuštění May 2020 Update by měl být nový prohlížeč Edge dostupný všem uživatelům Windows 10. Microsoft dodává, že v podnikovém prostředí a ve vzdělávacích institucích nebude aktualizace instalována automaticky.

Nový Edge láká především na vyšší výkon – podle syntetických benchmarků je asi o desetinu rychlejší než původní verze. Zatímco Edge s jádrem EdgeHTML získal dle UL Benchmarks 8435 bodů, verze s jádrem Chromium dosáhla ve stejném testu 9631 bodů.

Diskuze (28) Další článek: Měla to být senzace dvacetiletí na noční obloze. Nakonec nebyla okem vůbec vidět

Témata článku: Microsoft, Windows, Prohlížeče, Aktualizace, Windows 10, Operační systémy, Edge, Internet Explorer, Windows Insider, Redmond, Windows +, Prohlížeč, Verze, Jádro, Google Chrome, May, Nový prohlížeč, Chrom, Uživatelé, EdgeHTML, Windows Latest

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5