Všichni proti monopolu - nebo už jen politická hra?

Jak pokračuje doslova explozívně rostoucí akce Internet proti monopolu? Čtěte před-víkendové shrnutí.
Články z akce proti zvýšení tarifů SPT Telecomu jsou suverénně nejčtěnějšími na našem serveru v posledních dnech, a proto nemohu zklamat ani naše víkendové čtenáře.

Nejdříve krátké resumé. Vůdci povstalců připravili tiskovou zprávu, její znění je zde. Petici podpořilo do půlnoci dnešního dne 11000 lidí - sázku jsem tedy vyhrál, ale nikdo se se mnou nevsadil. 220 správců internetových serverů u nás akci podpořilo s tím, že v den protestu (18. listopadu) zavřou krám. Předseda vlády Zeman nevylučuje, že bude jednat s vedením SPT Telecomu o předčasném zrušení jeho monopolu a dle ČTK se sešel se Svatoslavem Novákem, generálním ředitelem firmy, avšak bez jakýchkoli závěrů pro tisk. O případu začíná informovat denní tisk a dokonce i televize (překvapivě Nova, ČT má trošku delší vedení). Ze zajímavých článků - ne všechny jsou z dnešního dne, vyjímám:

Důležitý, ba velevýznamný je postupný posun akce. Nejdříve to bylo "Internet proti SPT Telecomu" - nepříliš trefné, je to, jako říkat, že zlá je puška a ne střelec. Pak se z toho stal "Internet proti monopolu", ovšem postupně se to organizátoři snaží posouvat do role "všichni proti monopolu". Protože jen tehdy, když začne vznikat rozsáhlá, zřejmě podpisová akce po celé republice, do které se zapojí snad statisíce voličů, tak to začne brát silně na vědomí ten, který to všechno způsobil - ministerstvo financí. (Je totiž vhodné upřesnit role státních úřadů: tarify ve vnitrostátním hovoru stanovuje ministerstvo financí, a nikdo jiný. Hovorné v mezinárodním styku pak stanovuje Český telekomunikační úřad, který jsme tedy obviňovali z nectností zřejmě trošku neprávem.). Dokud totiž byla akce omezena pouze na Internet, působila maličko licoměrně - jako kdyby si poskytovatelé obsahu a služeb Internetu chtěli vyvzdorovat pro toto médium speciální sazby a na tom, že se zvýšení hovorného stejně tak dotkne normálních lidí a firem, jim nezáleželo. Uvidíme ovšem, s jakým ohlasem se tato výzva setká - hlavně, jestli se ji někomu bude chtít organizovat. A také uvidíme, jak "laxní" jsou i uživatelé Internetu - zda si řeknou: tak, pánové a dámy, vidím, že hezky hlasujete pro petici, tak to já už nemusím. Akce totiž byla v pátek natolik nepřehlédnutelná, že si jí muselo všimnout řádově 100 000 lidí - návštěvníci Seznamu, Psa, Mobilu, Živě atd. A jen desetina hlasovala? 90% to nevadí?

To, že vláda reaguje, je dobré - skutečně má dnes klíč v rukou premiér Zeman, ať se nám líbí nebo ne. Druhá věc je, že to může využít jen jako nástroj k získání politického kapitálu - je těsně před důležitými volbami a začít prohlašovat (poté, co jeho úřad zvýšení cen schválil), že "to se na to podívám, aby tady nějaká monopolní firma trápila mé voliče". Ale pokud se vláda skutečně rozhoupe a monopol SPT Telecomu zkrátí (není to tak jednoduché - nepochybně hrozí penalizace za vypovězení smlouvy, náhrada ušlého zisku atd.), odpustím jí i horší věci.

Váš názor Další článek: Kamenná softwarová firma otevírá brány 3D světa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,