Všichni budují e-commerce a Microsoft nechce být pozadu

Microsoft buduje desítky vlastních eCity… jenomže skutečných
Elektronická komerce u samotného Microsoftu dosud neměla jasnou tvář; softwarový gigant totiž především vyrábí programy pro e-commerce, a pokud by měl sám vlastní aktivity (prodejny atd.), byl by zde jasný konflikt zájmů. Microsoft některé aktivity měl, ale šlo obvykle spíše o ukázky, co všechno technologie umožňuje, popřípadě o vstrčení „nohy mezi dveře“ v oblastech, které by mohly být někdy velmi atraktivní (Expedia – cestování, Carpoint – prodej automobilů atd.). Nyní ovšem nastal znatelný posun.

Microsoft předělává větší část svých podniků v e-commerce do daleko jednoznačněji definované podoby; firma si stále zachovává dvojí linii, tj. jednak dodává technologie a jednak vlastní produkty s těmito technologiemi vystavěné, ovšem vše je výrazně zřetelnější.

V první fázi Microsoft pohltil společnost CompareNet, zřejmě nejlepší světový web určený pro porovnávání cen v jiných obchodech. CompareNet hodlá Microsoft začlenit do své série městských průvodců Sidewalk (Sidewalk má měsíčně 4,5 miliónu unikátních návštěvníků celkem, CompareNet přidá dalších 1,5 miliónu) – a protože Sidewalk je součástí Microsoft Network (MSN), bude i CompareNet součástí MSN. Microsoft rovněž do tohoto balíčku přidá novou technologii zvanou Passport, kterou získal s koupí firmy Firefly Network; Passport obsahuje bezpečnou elektronickou peněženku a registrační systém, který umožňuje, aby se uživatel jednou autorizoval a mohl nakupovat v tisících různých obchodů. Sidewalk se mění vlastně v v jakousi obdobu našeho eCity, jenže reálnější – různí obchodníci si v Sidewalku například pro konkrétní města mohou otevírat své obchůdky s produkty či službami, Microsoft jim dokonce nabízí vytvoření webu a poskytnutí hostingu.

Microsoft samozřejmě touto službou podporuje své nové softwarové technologie; využívá se například XML, vzniká nová komponenta Site Serveru s názvem BizTalk Server (Site Server bude přejmenován v dalším upgrade na Commerce Server; tato nová verze bude na světě až po uvedení Windows 2000 na trh, tedy asi velmi brzy v roce 2000).

Živě komentuje: Microsoft se tedy kromě pár existujících aktivit nerozhodl rozšiřovat vlastní obchody, tj. například neprodávat knihy, hardware atd. Určitě se nedá říci, že to odřekl navždy – u Microsoftu se skutečně nedá nikdy neříkat nikdy. Toto rozhodnutí ale vypadá velmi rozumně, protože Microsoft ponechává širokou aktivitu a „spodní proudy“ na spoustě malých firem a jejich nadšení, a stejně bude schopen z nich inkasovat docela dost peněz, ať již za software, budování webů, web hosting nebo možná i časem za transfery peněz (vzpomeňme Gatesovu ideu, že „chce mít cent z každého obráceného dolaru“; ta kdysi vzbudila spíše nevoli, ale dnes k ní má Microsoft jen krůček). Zmíněný „komerční portál“ by mohl být inspirací i pro naše eCity, tj. proměnit jej po skončení virtuálního provozu ve skutečné internetové město, kde se platí opravdovými korunami a kupuje opravdové zboží.

Diskuze (1) Další článek: MSIE 5.0: Budoucnost je v historii

Témata článku: Microsoft, Expedia, Site, NEC, Virtuální peněženka, Web Hosting, Ideo, Nová komponenta, Transfer, Idea, Carpoint, Firefly, E-Commerce


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 129

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně