Všestranný šikula do obýváku: HTPC X-Play 2

Chcete-li nahradit celou sadu domácích zábavních zařízení od videa až po hifi systém jedinou multifunkční krabičkou, jistě jste již přemýšleli o pořízení či sestavení HTPC, tedy všestranného centra domácí zábavy. V redakci časopisu Computer se objevila novinka společnosti AT Computers, která nemohla uniknout naší pozornosti: MCE počítač X-Play 2.
Všestranný šikula do obýváku: HTPC X-Play 2

Aktualizováno (1. 9. 2006)
Společnost AT Computers doplnila některé údaje k finální podobě X-Play 2. Produkční verze již netrpí největšími neduhy námi testovaného prototypu.
Počítač má pro chlazení použitý výkonnější model chladiče. Bez problémů již funguje úsporný režim S3 (STR - Suspend to RAM), při němž je napájena pouze operační paměť a obvody potřebné k probuzení počítače. Výhodou režimu S3 je spotřeba téměř identická s „vypnutým“ počítačem. Díky tomu, že je obsah paměti udržován, je zapnutí otázkou několika vteřin. Z úsporného režimu lze X-Play 2 probudit dálkovým ovládáním i klávesnicí – impulz k probuzení dává displej s IR čidlem, připojený přes USB. Z režimu S3 se počítač dokáže probudit i pro nahrávání načasovaných pořadů. Po skončení nahrávání se do úsporného režimu opět přepne.
Výsledky z měření spotřeby s dvoujádrovým procesorem Intel Pentium D915 (ten má oproti námi testované D930 o něco menší spotřebu), které nám poskytlo oddělení technické podpory AT Computers, jsou následující:
 Stand By: 13,8 W
 Úsporný režim S3: 16,1 W
 Windows, bez zátěže (idle): 80,5 W
 Windows, při zatížení: 133,4 W

Mnozí výrobci HTPC počítačů se rádi chlubí tím, že přístroje z jejich produkce jsou něčím, co lze nazvat pokročilou spotřební elektronikou. Zákazník vybalí přístroj z krabice, zapojí potřebné kabely a stiskne jediné tlačítko. Ke zbývající obsluze pak již postačí pouhé dálkové ovládání, jehož použití by nemělo být o nic složitější, než například u standardního televizoru.

Tato představa nemusí být vždy lichá. Jejího naplnění se však dočkáme až u zařízení výrazně vyšší cenové třídy, než je X-Play 2. Práce (či spíše zábava) s ním totiž nedá zapomenout na fakt, že jde stále jen o počítač.

 

Hardware a software

Testovaný vzorek nebyl běžným prodejním kusem. Schopnosti X-Play 2 jsme totiž testovali na modelu s procesorem Pentium D 930 (3 GHz), 1 GB RAM (2× 512 MB DDR2-533), dvěma 160GB disky Seagate zapojenými v RAID 0, DVB-T tunerem a konečně standardní sadou klávesnice a dálkového ovladače Microsoft pro Windows XP Media Center Edition. Tento operační systém byl použit v počeštěné verzi 2005.

 

Klepněte pro větší obrázek

AT Computers X-Play 2 v celé své kráse

Klepněte pro větší obrázek

Černý kvádr. Kryt case je bohatě perforován
Klepněte pro větší obrázek
Stejný pohled od rohu zadní a levé stěny skříně. Zprůhledněme kryt...
Klepněte pro větší obrázek
S odmontovaným krytem

V oficiálním prodeji bude široký výběr možných konfigurací, kterých by se již neměly týkat některé nešvary pozorované na recenzním kousku. Ten, ač nabízel dobrý výkon a i přes drobné obtíže se osvědčil jako platná součást televizního stolku, trpěl neduhy v podobě slabého zdroje, vysoké spotřeby a neodladěného, poddimenzovaného chlazení. Nominální výkon testovaného zdroje činil pouhých 250 W, což dává jen malý prostor pro úvahy o použití nejvýkonnějších procesorů či grafických karet.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšiřující karty se zapojují do riser slotu, což umožní použití karet běžné velikosti
Klepněte pro větší obrázek
PCI-E GK Sapphire ATI Radeon X1600 PRO HDMI. Všimněte si redukce, přes kterou
se karta osazuje až za riser kartu

Klepněte pro větší obrázek

Sapphire ATI Radeon X1600 PRO HDMI
Klepněte pro větší obrázek
DVB-T tuner Hauppauge WinTV-HVR-1100

Spotřeba počítače se při běžném provozu ve Windows či sledování televize pohybovala okolo 150 W. Při „falešném“ vypnutí, kdy systém odstaví pouze grafický a zvukový výstup, poklesla spotřeba na 140 W. Málokdo z nás by zřejmě chtěl mít v obýváku zařízení, které i při nepoužívání spálí tolik elektřiny. Záchranou není ani úsporný režim Windows, kdy si X-Play 2 řekl o 120 W. Při vypnutí spotřebovává napájení základní desky 5 W, v tomto stavu však samozřejmě nefunguje dálkové ovládání, tudíž je uspávání počítače poněkud nežádoucí.

Klepněte pro větší obrázek

Štítek zdroje recenzovaného kousku, má pouhých 250W

U testovaného modelu rovněž nepodávalo dostatečné výkony chlazení. Vzduch ze systému odsávají dva šesticentimetrové ventilátorky umístěné ve zdroji.  Od něj vede tunel na masivní pasiv umístěný na procesoru. Toto řešení mělo problém procesor Pentium D uchladit. Chlazení procesoru má však být ještě přepracováno (poznámka: aktuální údaje najdete v boxu vpravo nahoře). Samostatnou kapitolou chlazení pak jsou dva disky umístěné v košíku nad sebou. Disky jsou umístěny v U profilu z širokého hliníkového plechu, který funguje jako pasivní chladič a zároveň odvádí teplo z disků i na spodní část skříně. Otázkou je, nakolik je toto řešení dostatečné, obzvláště ne v okamžiku, kdy je směrem na disky orientován zadní výfuk grafické karty. Přestože chlazení je evidentně navrženo tak, aby bylo tiché, hardware dosahuje značných teplot a tedy i vyšší hlučnosti ventilátorů ve zdroji a na grafické kartě.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj (v pozadí) nasává přes chladič na procesoru vzduch z celého počítače
Klepněte pro větší obrázek
Totéž z opačného pohledu
Klepněte pro větší obrázek
Detail ventilátorů ve zdroji po odstranění tunelu usměrňujícího tok vzduchu přes žebra chladiče na procesoru

Stran hlučnosti nelze nezmínit DVD mechaniku a pevné disky. V druhém případě jsme byli mile překvapeni. Disky byly poměrně tiché a na skříň nepřenášely slyšitelné vibrace. Naopak, DVD mechanice (LG GSA-4167B, v prodeji však narazíme na velmi podobný model GSA-H20L) by spíše prospělo, kdyby bylo čelo case plastové. Zasouvání a vysouvání šuplíku pro médium totiž působilo značný hluk. Při přehrávání CD-audio a DVD-video byly otáčky mechaniky a tudíž hluk, který vydávala, až nesnesitelné. Naštěstí existují utility, kterými lze rychlost mechaniky při přehrávání snížit.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden z disků a DVD mechanika. Zpracování je kvalitní, kabely jsou úhledně a funkčně vyvázány

Centrum domácí zábavy

Po počátečním zapojení, instalaci a konfiguraci systému v žádném případě nic nebrání, aby si prostřednictvím rozhraní Media Center a dálkového ovladače uměly pustit televizi či rádio i vaše děti. Přímo z tohoto grafického rozhraní je možno konfigurovat některá zařízení, nastavovat různé parametry přehrávání a samozřejmě sledovat či nahrávat televizní a rozhlasové vysílání, nebo například přehrávat film z DVD. Instalace alternativního media center samozřejmě není problémem, uživatel tak není odkázán na řešení Microsoftu.

Dodávaný dálkový ovladač i klávesnice jsou standardními produkty Microsoftu pro Windows XP Media Center Edition. Na obou tak najdeme tlačítko pro spuštění programu Media Center, který je jejich prostřednictvím možno pohodlně ovládat. Pohodlí však končí ve chvíli, kdy se dostaneme mimo dosah či úhel příjmu infračerveného senzoru počítače. Microsoft totiž zatím nedodává modely, které již IR porty opustí a zaměří se na Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Dodávané dálkové ovládání

Kromě tohoto lze snad klávesnici vytknout již jen nepraktické ovládání kurzoru myši. Na trackpoint je pro rozpohybování kurzoru potřeba tlačit velmi silně, pohyb kurzoru je prakticky nepoužitelně rychlý a tlačítka, která simulují stisk tlačítek myši jsou na klávesnici umístěna velmi neprakticky. Někomu by rovněž mohlo vadit, že klávesnice je notebookového typu, takže má menší tlačítka s omezeným zdvihem.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice Microsoft Media Center

Čelní straně X-Play 2 dominuje modrý maticový displej. Ve vypnutém stavu zobrazuje pouze hodiny, avšak po zapnutí vypisuje stavové hlášky počítače a při přehrávání dokonce informace o televizním programu či skladbě na CD-audio. Za variabilitu zobrazovaných informací vděčí především skutečnosti, že je připojen přímo k systému, konkrétně prostřednictvím sběrnice USB. Přední kryt již kromě spínacího tlačítka, dvířek DVD mechaniky a již zmíněného infračerveného portu nenabízí nic zajímavého.

Klepněte pro větší obrázek

Po odstranění koše s disky se odhaluje pohled na odvrácenou tvář předního displeje
Jeho USB konektor je vidět zcela napravo
Klepněte pro větší obrázek
Panel se zapojuje do prázdného USB konektoru na základní desce

Absenci dalších prvků (především komunikačních portů) na čelní straně X-Play 2 lze jednoznačně považovat za chybu. USB, FireWire i audio konektory jsou totiž umístěny na pravém boku, což může jejich využití zásadně zkomplikovat.

Klepněte pro větší obrázek

Audio, USB, a Firewire konektory umístěné nelogicky na boku.

Čtečka paměťových karet chybí zcela. Obraz může vystupovat z konektorů HDMI, SCART, D-SUB, DVI, cinch a S-Video v závislosti na konfiguraci.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana X-Play 2 i se všemi dostupnými konektory

Chcete jej?

X-Play 2 je kvalitním zařízením s vysokou užitnou hodnotou. Jak již bylo naznačeno, v žádném případě nelze očekávat, že jde o spotřební elektroniku. Kdo si jej koupí tudíž musí počítat s tím, že počítač vyžaduje nastavování, údržbu apod. Tuto nevýhodu však jasně vyváží univerzálnost HTPC, zde navíc podpořená širokou variabilitou konfigurací a vcelku příznivou cenou. Není tudíž problém pořídit levný, nepříliš výkonný a tišší domácí přehrávač, nebo i solidní herní stroj. Z několika dní používání X-Play 2 lze říci, že HTPC je báječná věcička, která zásadně převrátí vnímání domácí multimediální zábavy. Nelze, než uzavřít povzdechem: Škoda jen, že pozemní digitální televizní vysílání poskytuje jednotlivým kanálům tak nízký datový tok.

Témata článku: Microsoft, Windows, Audio kabely, SCART, Levné televizory, Použitý ovladač, Plastový koš, Domácí použití, Falešná klávesnice, Televizory LG 2016, Klávesnice k počítači, Obývák, Kabely konektory redukce audio, Windows Media Center, Odvrácená strana, Přední kryt, Kvalitní kousek, Tichý počítač, Testovaný model, USB klávesnice, Dálkové ovladače, Vypnutý počítač, Dálkový ovladač, Běžný prodej, DVB-T

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 159

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje