Všemi deseti

Možná si někteří z vás vzpomenou na výuku psaní na stroji. Výukové cédéčko Deseti prsty vám pomůže zvládnout psaní na klávesnici.
Roman Smělý: Možná si někteří z vás vzpomenou na výuku psaní na stroji. Nástup počítačů přinesl klávesnici s tlačítky, která vychází z psacích strojů. Rozšířily se i možnosti, a tak se přirozeně objevilo i výukové cédéčko Deseti prsty, které vám pomůže zvládnout psaní na klávesnici.

Od začátku „v úrovni“
Úvodní představení programu, včetně návodu na instalaci, si přečtete ve webovém prohlížeči. Příjemným překvapením je obrázková část věnovaná relaxačnímu cvičení u klávesnice. Součástí jsou i skladby skupiny Pangeit v MP3.

Program po vás na začátku bude chtít, abyste nastavili nového uživatele. Může se vás tak učit více, aniž byste si vzájemně rušili nastavení. Poté si podle obtížnosti zvolíte jednu ze tří sad lekcí. Chcete-li, můžete si v testu ověřit, zda máte i na lekce pro pokročilejší. Pak už se stačí vrhnout do opisování textu, který se před vámi objeví. Správně stisknutá písmena zešediví a překlepy se objeví červeně o řádek níže. Na každou lekci máte předem daný časový limit, ve kterém byste měli daný text opsat, abyste se dostali do následující lekce. Program vám však nebude bránit přeskakovat některé lekce ani je případně opakovat.

Nepříjemné a docela nelogické je, že žádný řádek textu pro opisování nekončí mezerou (i když by tam měla být). Když pak budete chtít za slovem nebo seskupením znaků logicky udělat mezeru, skočí vám kurzor hned na první písmeno dalšího řádku. A nečekaný překlep je tu! Pokud však použijete funkci Import vlastních textů (TXT, RTF), s mezerami už nebudete mít problémy.

Mozaika nastavení
Počítač má výhodu, že všechny vaše údery dokáže sledovat. Autoři toho využili a díky tomu si můžete na závěr každé lekce přečíst krátké hodnocení ve stylu: vaše rychlost je zcela výborná, váš rytmus je velice nerovnoměrný apod. Dokonce vám poradí, na jaká písmena se máte při zlepšování zaměřit.

Doplňkem jsou i grafy chybovosti, rychlosti a rozbory vašeho psaní. Můžete se podívat na jednotlivé lekce a zjistit, jaké chyby jste v nich udělali. Přímo při psaní si můžete nechat zobrazit indikátory vaší okamžité rychlosti a spolu s nimi i chyby, jichž se dopouštíte.

Zapnout lze také zobrazení klávesnice a rukou, které vám ukazují, jakým prstem máte danou klávesu stisknout. U mezerníku si však naznačování rukou nevšímejte, protože stisk mezerníku naznačují oba dva palce najednou. Zajímavým doplňkem je i metronom, který může být jak vizuální (při psaní vám bliká čára), tak zvukový, který udává rytmus úhozů.

I přes zmíněné nešvary získáte za dobrou cenu poměrně dobrého pomocníka pro výuku psaní všemi prsty na klávesnici. Musím však upozornit, že největší překážkou může být vaše vlastní vůle.

A ještě jedna rada autorům na závěr: v celém programu používaný tvar by jste se česky píše byste!

výukový software
Deseti prsty
Zdroj: pmq software, Praha
Telefon: (02) 68 48 65 1
Cena: 340 Kč vč. DPH
Min. konfigurace: Windows 95/98/NT, Pentium 90, 16 MB RAM, monitor SVGA


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (4) Další článek: Logitech SoundMan X2: Tamtamy z džungle

Témata článku: Software, Windows, Psací stroje, Dobrý pomocník, Mezera, Mezerník, Znaky klávesnice, Příjemný stisk, Časový limit

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky