Všechny SSD disky šifrují a ohrožují tím naše data!

(Inzerce) Dnešní uživatel může kvůli principu fungování SSD disků prakticky kdykoliv přijít o svá data. Co na to odborníci na záchranu dat a jakou zvolit prevenci?
Všechny SSD disky šifrují a ohrožují tím naše data!

Počítač funguje, vše se zdá být v pořádku a příště už systém nenaběhne - došlo totiž k poruše pevného disku. Jenže tentokrát se nejedná o klasiku s plotnami, ale o SSD bez mechanických částí (více o tom, jak fungují SSD disky). Situace je na první pohled stejná jako dříve - uživatel přišel o data, ale má stále šanci je zachránit. U klasického plotnového disku je však záchrana výrazně menší problém. Proč?

Klepněte pro větší obrázek

S SSD šifruje každý, i když o tom neví

SSD funguje na principu paměťových buněk, do nichž je prováděn zápis. Ty mají na rozdíl od ploten běžných disků poměrně krátkou životnost. Běžné modely vydrží počet zapisovacích cyklů v řádu tisíců na buňku. Není to mnoho a proto má v sobě každý disk speciální algoritmus, jenž se stará o rovnoměrné vytížení všech paměťových buněk.

Ten má však dle zkušeností odborníků na záchranu dat nápadnou podobu s algoritmy určenými pro šifrování dat. Pokud se totiž pokusíte data z takového SSD disku přečíst (např. pokud odešel řadič), dostanete rozsypaný čaj, spíše než něco, co by připomínalo datovou strukturu. Uložená data jsou zkrátka zašifrována.

Klepněte pro větší obrázek

Nelze čipy pouze vyjmout a přečíst?

Odpájení čipů je častým postupem při záchraně dat z paměťových karet a flashdisků. Složitější elektronika v SSD však šifruje natolik spolehlivě, že dojde na zmíněný scénář. Prakticky každý vyrobený SSD disk má toto šifrování nastavené trošku jinak, což odborníkům výrazně komplikuje práci.

Aby byla záchrana dat z SSD disku možná, potřebují znát princip fungování použitého algoritmu a použitého řadiče. „Zde je zakopaný pes. Jedná se totiž o stejné know-how, které je nezbytné pro fungování disku a tudíž i jeho výrobu,“ potvrzuje Štěpán Mikeš, zakladatel českého DataHelpu. Stačí se podívat na návrh jednotlivých modelů na trhu, uvnitř jsou z valné většiny prakticky stejné. Proč se tedy liší jejich rychlosti? Právě kvůli použitým algoritmům a řadičům. Není ze zkušenosti překvapením, že právě softwarový update disku způsobí nárůst rychlostí v řádu desítek procent.

Z jakých modelů je záchrana možná?

Určitě nechceme s problematikou SSD malovat čerta na zeď. Například u oblíbených SSD řady Intel 320 Series je již obnova možná a velmi úspěšná. Za pomoci unikátního technologického vybavení ji odborníci v českém Datahelpu jako první u nás bez problémů zvládají.

U dalších typů disků je to v tuto chvíli na trhu rozdílné a hodně závisí na druhu závady. Největším problémem jsou pak často levné disky využívající řadičů Sand Force, kde zatím možnost záchrany prakticky neexistujte.

Pár tipů na závěr pro klidný spánek:

  • Zálohujte! A hlavně kontrolujte, zda je v záloze vše podstatné.
  • Měli byste vědět, co děláte. Zbytečně neexperimentujte s nastavením.
  • O obnovu se nesnažte sami, znesnadníte či znemožníte práci profesionálům
  • Kvůli hrozbě kryptovirů používejte aktuální antivirus
  • V případě nouze se obraťte na odborníky. Úvodní diagnostika je zdarma!

Podrobnosti o tomto tématu čtěte v pokračování článku:

Pozor na SSD disky! Šifrují a ohrožují vaše data

Klepněte pro větší obrázek

O společnosti Datahelp

DATAHELP je ryze česká společnost, pohybující se na trhu od roku 1998. V oboru záchrany a obnovy dat v ČR představuje technologickou špičku. Díky postupům reverzního inženýrství a sledování technologie výroby pevných disků disponuje vlastními postupy a knowhow, které umožňují dosahovat maximální možné úspěšnosti v záchraně a obnově dat. A to jak u pevných disků, flash pamětí, SSD disků, tak u RAID polí.

Další článek: Microsoft a Windows ještě mají naději

Témata článku: SSD, Šifrování, Čaj, Běžný disk, Reverzní inženýrství, Sand, Pointer, Speciální algoritmus, Paměťová buňka, Softwarový update, Diagnostika, Stejný princip, Pár tipů, Pevná zeď, Zakopaný pes, Plotnový disk, Vase, Klidný spánek, Plotna, Pevné disky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 156


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11