Drony | DJI

Všechny nové drony DJI získají ADS-B a firma zatočí s piráty nebes

Všechny drony od DJI, které firma představí počínaje rokem 2020, budou vybavené přijímačem signálu ADS-B. Stejnou technologii používá i populární webová služba Flightradar24 k monitorování leteckého provozu v reálném čase.

Letadla pomocí rádiového signálu ADS-B vysílají do okolí údaje o svém letu, když tedy DJI vybaví obdobným přijímačem vlastní drony, na obrazovce ovládacího mobilu nebo jiného displeje se zobrazí varování, pokud bude dron poletovat v blízkosti jiného letounu.

Představení DJI AirSense (ADS-B):

Společnost DJI technologii nazvala AirSense a už ji nějaký pátek nabízí u nejvyšší profesionální řady svých dronů. Nyní se dostane i do kategorie amatérských dronů s hmotností alespoň 250 gramů. To jsou momentálně naprosto všechny modely včetně základního DJI Spark (300 g) a pokročilého amatérského DJI Mavic Air (430 g).

Pokud čínský výrobce po roce 2020 představí jejich náhrady, budou systémem předběžného varování před kolizí s letadlem vybavené také.

Už žádní piráti nebe

Jelikož s rostoucím počtem amatérských dronů na obloze růste i počet nezbedníků, kteří nejen že porušují letecké předpisy, ale často o tom ani neví, protože si je v životě nepřečetli, DJI poslední dobou spolupracuje s úřady a s každým novým firmwarem se už i nad Českem objevuje stále více bezletových zón (tzv. geofencing).

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací aplikace DJI začala nedávno upozorňovat před vzletem v omezených/zakázaných zónách i na území Česka. To je jedině dobře, amatérští piloti totiž často neznají pravidla.

Pokud se v nich pokusíte vzlétnout s dronem DJI, ovládací aplikace vás dle míry restrikce buď jen upozorní, ať létáte bezpečně, anebo vás požádá o certifikát, který umožní start.

V rámci strategie Elevating Safety chce zároveň DJI ještě přitvrdit. Všechny drony by tedy měly v budoucnosti do okolí automaticky hlásit registrační údaje, měly by pilota varovat, pokud jsou od něj příliš daleko (předpisy vyžadují přímou viditelnost) a tak dále.

Jinými slovy, úřady chtějí drony odjakživa silněji regulovat, protože nad těmi amatérskými nemají žádnou kontrolu. DJI jim vyjde vstříc, přičemž chce najít kompromis, aby se z dronů opět nestala jen profesionální záležitost komerčních letců, ale aby s nimi mohl i nadále létat každý amatér.

Diskuze (35) Další článek: Do kin se chystá nový Terminátor: Budoucnost, roboti, umělá inteligence a Arnold Schwarzenegger znovu na scéně

Témata článku: Drony, Letadla, Létání, DJI, UAV, Mavic, Kvadrokoptéra, DJI Spark, AIRS, DJI Mavic Air, Aplikace, Nebesa, Přijímač, Česká republika, Piráti


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 43Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor