Všechny fígle s Google III.

Fígly s Google nejsou jen kouzla se samotným vyhledávačem. Společnost Google nabízí spoustu dalších užitečných nástrojů pro hledání, ale nejen pro něj. Nástroje Googlu vám dokáže zrychlit internet, vytvořit statistiku návštěvnosti, ukázat družicové snímky okolí, upozornit na novou zajímavou zprávu a mnoho dalšího.

Související odkazy

Slovník
betaverze
broadband
online
proxy
RSS
server

A pokračujeme v krasojízdě… Včera jsme si představili služby Googlu, k nimž můžete přistupovat přímo z vyhledávacího řádku na domácí stránce. Dnes se trochu podrobněji podíváme na služby, ke kterým budete potřebovat trochu více než jen adresu www.google.com.

Tip: Všechny fígle s Google I., Všechny fígle s Google II.

Google Analytics

Příchod aplikace Analytics byl pro uživatele jako blesk z čistého nebe. Možnost získat na svoje webové stránky zdarma profesionální řešení pro detailní zjišťování čtenosti přilákal tolik uživatelů, že musel Google začít vylepšovat kapacity serverů a na čas registraci nových uživatelů úplně zastavit. V nejbližší době by ale mělo být vše v pořádku a možnosti tvorby podrobných statistik tak můžete využít i vy.

Adresa: http://www.google.com/analytics/

Více: Ohrozí Google Analytics byznys konkurenčních SEO firem? (16. 11. 2005)

Google Base

Jedna z vůbec nejdiskutovanějších služeb vyhledávacího giganta. O Google Base se mluví především v souvislosti s ochranou osobních údajů. Zjednodušeně řešeno je Google Base obrovskou databází, kam si můžete uložit nejrůznější typy položek pro zjednodušené vyhledávání. Na Google Base tak můžete hostovat jak články ze svého osobního blogu, tak svůj internetový obchůdek.

Adresa: http://base.google.com/

 

Více: Novinka Google Base může nabídnout nečekané možnosti (27. 10. 2005)

Google Maps

Maps mají hodně společného s oblíbeným Googlovským programem Earth. Díky spolupráci s družicovými navigačními systémy můžete přímo z rozhraní internetové aplikace koukat na svět doslova z ptačí perspektivy. Pro snazší orientaci je možné přepnout pohled na standardní rozvržení ulic a měst. Zmapování České republiky je zatím bohužel na bídné úrovni. Spojenými státy ale můžete proplouvat sem a tam, jak se vám zlíbí. Služba je dostupná i pro některé majitele mobilních telefonů.

Adresa: http://maps.google.com/

 

Více: Google testuje další službu – mapu s vyhledáváním (9. 2. 2005)

Google Mail

Jako jeden z prvních přišel Google s převratnou novinkou – e-mailovou schránkou o velikosti dvou gigabajtů. A aby toho nebylo málo, kapacita všech schránek se každou sekundu zvyšuje. V současnosti už tak uživatelé mohou využívat více než 2 670 MB úložného prostoru. Dalším milníkem je bezkonkurenční webové rozhraní, jehož funkce a možnosti si pochvaluje nejeden odborník z oblasti IT. Spousta názorů říká, že s GMailem můžete na e-mailové klienty zapomenout.

Adresa: http://www.gmail.com/

 

Více: Vyzkoušeli jsme Googlův gigabajtový Gmail (30. 6. 2004)

Google News Alerts

Služba spojená se zpravodajským serverem Google News. V rozhraní služby News Alerts si předem definujete slova. V případě, že se pak některé z těchto slov objeví v textu novinky na serveru Google News, budete okamžitě informováni odesláním e-mailu. Můžete tak kompletně sledovat dění kolem přede vybraného objektu.

Adresa: http://www.google.com/alerts

Více: Zprávy z Google.com do emailu (7. 8. 2003)

Google Reader

V současnosti jedním z nejpoužívanějších zdrojů informací jsou čtečky kanálů RSS. Abyste mohli být v obraze a přesto s sebou nemuseli všude nosit svůj počítač nebo mobilní telefon vybavený čtečkou, můžete využít služeb aplikace Google Reader. Google Reader nabídne minimálně takové možnosti, jako jednodušší čtečky kanálů, které musíte nainstalovat přímo do počítače. Největší výhodou je však možnost spuštění kdykoliv a odkudkoliv online.

Adresa: http://www.google.com/reader/

 

Více: Google Reader - RSS čtečka od Googlu (10. 10. 2005)

Google Scholar

Služba určená především pro školáky a studenty. Ačkoliv internet je vynikajícím zdrojem informací, ne vždy jsou informační servery na požadované seriózní úrovni. Pokud marně hledáte opravdu seriózní server, zkuste zabrousit do všemožných brožur a novinových výtisků umístěných na serverech Googlu. Dokonce i o městečku, ve kterém žiji společně s necelými dvěma tisíci obyvateli jsem našel spoustu zajímavých informací.

Adresa: http://scholar.google.com/

 

Více: Google spustil novou vyhledávací sekci Učenec (18. 11. 2004)

Google Suggest

Hledáte nějaký výraz, který jste kdesi zaslechli, ale nejste si stoprocentně jisti jeho zněním? Stačí postupně zadávat písmena do vyhledávacího okna a díky službě Suggest budete mít okamžitý přehled o tom, kolikrát byly výrazy začínající stejnými znaky hledány. Podle relevance hledání už pak jednoduše vyberete nejsprávnější a požadované slovo. Podobnou službou pojmenovanou Našeptávač disponuje i český Seznam.

Adresa: http://www.google.com/webhp?complete=1&hl=en

 

Více: Google Suggest: Napíšem ti, čo si myslíš (13. 12. 2004)

Google Video

Google už dávno nevyhledává jen na stránkách, v souborech a obrázcích. V archivu nejpopulárnějšího vyhledávače světa už najdete i krátké videozáznamy, které poskytují světu sami uživatelé. K přehrávání není třeba žádných přídavných aplikací. Google nabízí ke spuštění svoje vlastní řešení, které je spuštěno automaticky po výběru videozáznamu.

Adresa: http://video.google.com/

 

Více: Google umí přehrávat video (28. 6. 2005)

Google Web Accelerator

Internetu se Google věnuje snad všemi možnými způsoby. I když samotná startovací stránka prohlížeče je jednoduchá a i při pomalejším připojení načtena během chvíle, Googlu to nestačí, a nabízí proto zájemcům nástroj pracující na principu proxy serveru pro zrychlení surfování na internetu. Ačkoliv je Google Web Accelerator určen spíše pro uživatele broadbandu, ani s dial-upem se nemusíte bát.

Adresa: http://webaccelerator.google.com/

Více: Další novinky od Google: zrychlení internetu a mobilní blog (10. 5. 2005)

Beta nevadí

Stejně jako včera i dnes musím zmínit, že často najdete u odkazované služby označení Beta. Ani to, že se stále jedná o betaverze produktů ale nesnižuje jejich kvalitu.

Revolučních služeb, které Google nabízí zdarma a za něž byste u konkurence museli platit tisíce korun je nespočet. Doufejme, že i do budoucna se Google bude držet nastavené laťky a bude novinky představovat s takovou vervou, jako tomu byl dosud.

Diskuze (17) Další článek: Co chystá Intel na rok 2006 až 2008?

Témata článku: Google, Internet, Google Analytics, Učenec, Fígl, Google News, Google+, Vyhledávací gigant, Proxy Server, ETA, Online kanál, Mobilní vyhledávání, Zajímavý milník, Base, Analytics, E-mailová adresa, Startovací okno


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5