Všechny fígle s Google III.

Fígly s Google nejsou jen kouzla se samotným vyhledávačem. Společnost Google nabízí spoustu dalších užitečných nástrojů pro hledání, ale nejen pro něj. Nástroje Googlu vám dokáže zrychlit internet, vytvořit statistiku návštěvnosti, ukázat družicové snímky okolí, upozornit na novou zajímavou zprávu a mnoho dalšího.

Související odkazy

Slovník
betaverze
broadband
online
proxy
RSS
server

A pokračujeme v krasojízdě… Včera jsme si představili služby Googlu, k nimž můžete přistupovat přímo z vyhledávacího řádku na domácí stránce. Dnes se trochu podrobněji podíváme na služby, ke kterým budete potřebovat trochu více než jen adresu www.google.com.

Tip: Všechny fígle s Google I., Všechny fígle s Google II.

Google Analytics

Příchod aplikace Analytics byl pro uživatele jako blesk z čistého nebe. Možnost získat na svoje webové stránky zdarma profesionální řešení pro detailní zjišťování čtenosti přilákal tolik uživatelů, že musel Google začít vylepšovat kapacity serverů a na čas registraci nových uživatelů úplně zastavit. V nejbližší době by ale mělo být vše v pořádku a možnosti tvorby podrobných statistik tak můžete využít i vy.

Adresa: http://www.google.com/analytics/

Více: Ohrozí Google Analytics byznys konkurenčních SEO firem? (16. 11. 2005)

Google Base

Jedna z vůbec nejdiskutovanějších služeb vyhledávacího giganta. O Google Base se mluví především v souvislosti s ochranou osobních údajů. Zjednodušeně řešeno je Google Base obrovskou databází, kam si můžete uložit nejrůznější typy položek pro zjednodušené vyhledávání. Na Google Base tak můžete hostovat jak články ze svého osobního blogu, tak svůj internetový obchůdek.

Adresa: http://base.google.com/

 

Více: Novinka Google Base může nabídnout nečekané možnosti (27. 10. 2005)

Google Maps

Maps mají hodně společného s oblíbeným Googlovským programem Earth. Díky spolupráci s družicovými navigačními systémy můžete přímo z rozhraní internetové aplikace koukat na svět doslova z ptačí perspektivy. Pro snazší orientaci je možné přepnout pohled na standardní rozvržení ulic a měst. Zmapování České republiky je zatím bohužel na bídné úrovni. Spojenými státy ale můžete proplouvat sem a tam, jak se vám zlíbí. Služba je dostupná i pro některé majitele mobilních telefonů.

Adresa: http://maps.google.com/

 

Více: Google testuje další službu – mapu s vyhledáváním (9. 2. 2005)

Google Mail

Jako jeden z prvních přišel Google s převratnou novinkou – e-mailovou schránkou o velikosti dvou gigabajtů. A aby toho nebylo málo, kapacita všech schránek se každou sekundu zvyšuje. V současnosti už tak uživatelé mohou využívat více než 2 670 MB úložného prostoru. Dalším milníkem je bezkonkurenční webové rozhraní, jehož funkce a možnosti si pochvaluje nejeden odborník z oblasti IT. Spousta názorů říká, že s GMailem můžete na e-mailové klienty zapomenout.

Adresa: http://www.gmail.com/

 

Více: Vyzkoušeli jsme Googlův gigabajtový Gmail (30. 6. 2004)

Google News Alerts

Služba spojená se zpravodajským serverem Google News. V rozhraní služby News Alerts si předem definujete slova. V případě, že se pak některé z těchto slov objeví v textu novinky na serveru Google News, budete okamžitě informováni odesláním e-mailu. Můžete tak kompletně sledovat dění kolem přede vybraného objektu.

Adresa: http://www.google.com/alerts

Více: Zprávy z Google.com do emailu (7. 8. 2003)

Google Reader

V současnosti jedním z nejpoužívanějších zdrojů informací jsou čtečky kanálů RSS. Abyste mohli být v obraze a přesto s sebou nemuseli všude nosit svůj počítač nebo mobilní telefon vybavený čtečkou, můžete využít služeb aplikace Google Reader. Google Reader nabídne minimálně takové možnosti, jako jednodušší čtečky kanálů, které musíte nainstalovat přímo do počítače. Největší výhodou je však možnost spuštění kdykoliv a odkudkoliv online.

Adresa: http://www.google.com/reader/

 

Více: Google Reader - RSS čtečka od Googlu (10. 10. 2005)

Google Scholar

Služba určená především pro školáky a studenty. Ačkoliv internet je vynikajícím zdrojem informací, ne vždy jsou informační servery na požadované seriózní úrovni. Pokud marně hledáte opravdu seriózní server, zkuste zabrousit do všemožných brožur a novinových výtisků umístěných na serverech Googlu. Dokonce i o městečku, ve kterém žiji společně s necelými dvěma tisíci obyvateli jsem našel spoustu zajímavých informací.

Adresa: http://scholar.google.com/

 

Více: Google spustil novou vyhledávací sekci Učenec (18. 11. 2004)

Google Suggest

Hledáte nějaký výraz, který jste kdesi zaslechli, ale nejste si stoprocentně jisti jeho zněním? Stačí postupně zadávat písmena do vyhledávacího okna a díky službě Suggest budete mít okamžitý přehled o tom, kolikrát byly výrazy začínající stejnými znaky hledány. Podle relevance hledání už pak jednoduše vyberete nejsprávnější a požadované slovo. Podobnou službou pojmenovanou Našeptávač disponuje i český Seznam.

Adresa: http://www.google.com/webhp?complete=1&hl=en

 

Více: Google Suggest: Napíšem ti, čo si myslíš (13. 12. 2004)

Google Video

Google už dávno nevyhledává jen na stránkách, v souborech a obrázcích. V archivu nejpopulárnějšího vyhledávače světa už najdete i krátké videozáznamy, které poskytují světu sami uživatelé. K přehrávání není třeba žádných přídavných aplikací. Google nabízí ke spuštění svoje vlastní řešení, které je spuštěno automaticky po výběru videozáznamu.

Adresa: http://video.google.com/

 

Více: Google umí přehrávat video (28. 6. 2005)

Google Web Accelerator

Internetu se Google věnuje snad všemi možnými způsoby. I když samotná startovací stránka prohlížeče je jednoduchá a i při pomalejším připojení načtena během chvíle, Googlu to nestačí, a nabízí proto zájemcům nástroj pracující na principu proxy serveru pro zrychlení surfování na internetu. Ačkoliv je Google Web Accelerator určen spíše pro uživatele broadbandu, ani s dial-upem se nemusíte bát.

Adresa: http://webaccelerator.google.com/

Více: Další novinky od Google: zrychlení internetu a mobilní blog (10. 5. 2005)

Beta nevadí

Stejně jako včera i dnes musím zmínit, že často najdete u odkazované služby označení Beta. Ani to, že se stále jedná o betaverze produktů ale nesnižuje jejich kvalitu.

Revolučních služeb, které Google nabízí zdarma a za něž byste u konkurence museli platit tisíce korun je nespočet. Doufejme, že i do budoucna se Google bude držet nastavené laťky a bude novinky představovat s takovou vervou, jako tomu byl dosud.

Diskuze (17) Další článek: Co chystá Intel na rok 2006 až 2008?

Témata článku: Google, Internet, Online kanál, Proxy Server, Zajímavý milník, Mobilní vyhledávání, Fígl, Startovací okno, Google Analytics, Vyhledávací gigant, ETA, Učenec, Google+, Google News, Base, E-mailová adresa, Analytics


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF